Surfinie - uprawa

Surfinie - uprawa

Surfinie zachwycają feerią barw, dekoracyjnością kwiatów i wydzielanym przez nie intensywnym, słodkim zapachem. Są jednym z ulubionych kwiatów chętnie uprawianych
w donicach na tarasach i balkonach. Sądząc po ich popularności, trudno uwierzyć, że nie są dziełem natury. Ich historia liczy zaledwie 40 lat.

surfinie drobnokwiatowesurfinie milion bells

Surfinie to produkt japońskich inżynierów genetycznych. Są zmodyfikowaną odmianą petunii ogrodowej. Można je nazwać wydłużonymi petuniami, gdyż tworzą długie, zwisające pędy, których długość może dochodzić nawet do dwóch metrów. Do Europy trafiły pod koniec lat 90. XX wieku i błyskawicznie zdobyły popularność dzięki swej dekoracyjności i długiemu okresowi kwitnienia - od maja do pierwszych przymrozków. Surfinie mają setki odmian, a co roku powstają nowe. Różnią się kolorem i wielkością kwiatów, długością pędów, kształtami kwiatostanów. Ostatnio pojawiły się nawet surfinie podwójne, co jeszcze bardziej zwiększa dekoracyjność ich kwiatów.
Surfinie uważane są za trudne w uprawie. Potrzebują troskliwej pielęgnacji, gdyż są roślinami o dość dużych wymaganiach.

kompozycja z surfiniisurfinie

Stanowisko - surfinie wymagają stanowisk jak najbardziej słonecznych. Wprawdzie w miejscach lekko ocienionych nie uschną, jednak rosną słabo i ograniczają kwitnienie, często opóźniając je nawet o kilka tygodni. W domu najlepszym dla nich miejscem jest słoneczny, zaciszny taras lub południowe okno.

Podłoże - jak najbardziej żyzne, próchnicze i przepuszczalne, o lekko kwaśnym odczynie
(pH 5,5-6,5). Ziemię uniwersalną można zakwasić dodatkiem igliwia lub kory drzew iglastych.

Podlewanie surfinii - surfinie lubią stałą wilgoć, jednak nie tolerują jej nadmiaru. Dno pojemników,
w których będą rosnąć należy zdrenować warstwą gruboziarnistego żwiru, kamieni lub keramzytu,
a same donice powinny być wyposażone w kilka otworów odpływowych. Surfinie należy podlewać regularnie, nie dopuszczając do ich przesuszenia. Na ogół wystarcza podlewanie raz dziennie, jednak w upalne dni warto podlewać je dwukrotnie. Podczas podlewania należy unikać zmoczenia łodyg, liści i kwiatów, gdyż wyjątkowo łatwo odparzają się w słońcu i pokrywają brązowymi plamami, a ponadto wilgoć ułatwia rozwój infekcji grzybowych, na które rośliny te są wyjątkowo podatne.

kolorowe surfiniesurfinie w koszyku

Nawożenie surfinii - jak większość roślin szybko rosnących i intensywnie kwitnących surfinie wymagają dużej ilości składników mineralnych, a co za tym idzie obfitego nawożenia - raz w tygodniu należy podlewać je nawozami wieloskładnikowymi, najlepiej dedykowanymi do surfinii.

Cięcie - na bieżąco usuwamy przekwitłe kwiatostany i uschnięte części roślin. Nie należy dopuszczać do wytworzenia nasion, gdyż bardzo osłabia to rośliny.

Rozmnażanie surfinii - w warunkach domowych bardzo trudno jest wyhodować surfinie z nasion, dlatego najczęściej pierwsze okazy kupuje się w szkółce roślin ozdobnych. Potem można rozmnażać surfinie pobierając sadzonki pędowe. Odcięte pędy zanurzamy w ukorzeniaczu, sadzimy i pielęgnujemy podobnie, jak dorosłe rośliny - ukorzeniają się ok. miesiąca i podejmują normalny wzrost.

Zimowanie - surfinie rzadko hoduje się jako rośliny wieloletnie, gdyż najładniej kwitną w pierwszym roku od ukorzenienia. Nieliczne odmiany bujnie kwitnące przez dwa lata z rzędu na zimę należy przenieść do jak najbardziej słonecznego pomieszczenia. W miejscu zacienionym mogą uschnąć.

Choroby - niestety, japońscy bioinżynierowie skupili się na dekoracyjności surfinii i nie zapewnili im odporności na choroby. Zwłaszcza na infekcje grzybowe. W praktyce zaatakowane rośliny rzadko udaje się uratować, zatem najlepszą metodą jest profilaktyka. Rozwojowi chorób grzybowych sprzyja zwłaszcza zawilgocenie naziemnych części roślin, zatem należy unikać ich zamaczania podczas podlewania. W czasie kilkudniowych opadów deszczu lepiej przenieść surfinie w suche miejsce. Brązowiejące liście lub pędy należy natychmiast usuwać, by ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji. Jeśli wiosna i lato są wilgotne można surfinie profilaktycznie opryskiwać fungicydami. Opryski stosuje się naprzemiennie różnymi preparatami (np. Topsin M 500 SC i Dithane NeoTec 75 WG) w odstępach dwutygodniowych.

Oceń artykuł
3,90 / 20 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Tomasz Rynkiewicz

Zdjęcia: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także