Storczyk vanda. Jak go uprawiać i jakie warunki trzeba mu zapewnić

0
Vanda
Storczyki vanda są dość wymagające, ale w odpowiednich warunkach pięknie kwitną.

Storczyki vanda mają wyjątkowo okazałe kwiaty. Podpowiadamy, jak uprawiać te storczyki, żeby kwitły w naszych domach.

Storczyki to rośliny nie tylko bardzo piękne, ale też dość wymagające. Większość z nich dobrze rośnie jedynie w środowisku naturalnym i tylko część nadaje się do uprawy w mieszkaniach, a jeszcze mniej do uprawy amatorskiej. Najpopularniejszym i najłatwiejszym w hodowli jest falenopsis, który może być uprawiany nawet przez początkującego miłośnika roślin.

Zobacz zdjęcia

Storczyk vanda

Storczyki vanda mają sporo gatunków, ale w uprawie spotyka się tylko kilka z nich, a przede wszystkim - ich mieszańce, jak najlepiej przystosowane do domowych warunków.

esperoart - pixabay.com
Storczyk vanda

Te storczyki wytwarzają duże kwiaty, w różnych kolorach. Pojawiają się one na pędzie, który jest pokryty liśćmi.

GerritHortstman - pixabay.com
Kwiaty storczyka vanda

We wnętrzu kwiatu tego storczyka można dopatrzeć się postaci jakiegoś dziwacznego ludka.

JACLOU-DL - pixabay.com
Storczyk vanda

Storczyki vanda pochodzą z tropików i uwielbiają wilgoć w powietrzu.

Manne1409 - pixabay.com
Storczyk vanda

Vandy potrzebują dość wysokiej temperatury latem i niższej zimą. Dodatkowo powinny występować różnice temperatur między dniem i nocą.

Terimakasih0 - pixabay.com
Storczyk vanda

Za to długość dnia i nocy powinna być w miarę stała, co na naszej szerokości geograficznej jest trudne do osiągnięcia.

SKMSamui - pixabay.com
Storczyk vanda

Sorczyki vanda lubią przewiew wokół korzeni. Doskonale obywają się bez podłoża.

Barni1 - pixabay.com
Storczyk vanda

Korzenie vand nie lubią też nadmiaru wody.

Mense - pixabay.com
Storczyk vanda

Vandy należy regularnie zraszać. Najlepiej miękką (albo przegotowaną) wodą.

Stebo007 - pixabay.com
Storczyk vanda

W naturze vandy rosną przede wszystkim w Azji.

PenAsh - pixabay.com

Storczyk vanda ma wyjątkowo duże kwiaty

W centrach ogrodniczych znajdziemy też jednak inne piękne storczyki, które nie są już tak łatwe w uprawie jak falenopsis. Należy do nich między innymi vanda, rozwijająca jedne z największych kwiatów spośród storczyków.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać storczyki miltonia i co robić, żeby kwitły

Roślina wytwarza długi pęd (w uprawie dorasta do ok. 1-1,5 m), wzdłuż którego rozwija liczne, skórzaste, zielone liście, ułożone grzebieniasto wzdłuż pędu naprzeciwległymi parami. Jej okazałe, barwne kwiaty, zebrane są w duże grona na cienkich łodygach wyrastających z pędu głównego.

Te storczyki kwitną o różnych porach roku. Warto wiedzieć, że po przekwitnieniu łodyżka kwiatowa usycha. W zależności od gatunku i odmiany, mogą mieć kwiaty mogą mieć różne barwy (np. białe, żółte, różowe, niebieskie, fioletowe i wielokolorowe), a także ciekawe wzory na płatkach (m.in. plamki, kratki, cętki).

Vanda – co to za storczyki

Znanych jest ponad 70 gatunków storczyków vanda, ale w uprawie spotyka się zaledwie kilka z nich (m.in. Vanda coerulea, Vanda tricolor, Vanda cristata ), a także ich ozdobne mieszańce (Vanda×hybrida), zachwycające oryginalną barwą kwiatów.

Większość z nich to ciepłolubne epifity, w naturze zasiedlające wierzchołkowe konary drzew, szczególnie w pobliżu zbiorników wodnych. Ich środowiskiem naturalnym są tropikalne lasy Azji, gdzie panują specyficzne warunki, dlatego uprawa roślin w mieszkaniu nie jest łatwa.

Sprawdź: Jak uprawiać storczyki w wodzie i jakie gatunki do tego się nadają

Czego potrzebują storczyki vanda

Większość storczyków vanda przez cały rok oczekuje dość wysokiej temperatury, wyższej latem (24-26°C) i niższej zimą (ok. 18-20°C). Rośliny potrzebują też mnóstwa wilgoci, gdyż nie znoszą suchego powietrza, dlatego przez cały rok należy je często spryskiwać wodą, a zimą dodatkowo umieścić w ich pobliżu nawilżacz powietrza.

Vandy wymagają też dużo światła i choć latem oczekują osłonięcia przed bezpośrednimi promieniami słońca (np. cienką firanką), przez cały rok powinny być uprawiane na parapecie południowego okna.

W ich naturalnym środowisku długość dnia w ciągu roku niewiele się zmienia, w przeciwieństwie do długości dnia w naszym klimacie, dlatego jeśli chcemy, aby nasza vanda pięknie kwitła, zimą powinniśmy ją sztucznie doświetlać (optymalna długość dnia to ok. 14-16 godzin).

Storczyki z rodzaju vanda nie są żarłoczne, dlatego wystarczy co jakiś czas spryskać je specjalnym nawozem do storczyków w sprayu.

Storczyk wiszący czyli vanda w koszyku

Niełatwa jest też sama uprawa rośliny, gdyż nie wolno sadzić jej w zwykłych doniczkach i tradycyjnym podłożu, ale umieszczać w podwieszanym, ażurowym koszyczku, wypełnionym mchem lub całkiem pozbawionym podłoża. Korzenie rośliny potrzebują dużo powietrza, dlatego muszą mieć możliwość swobodnego zwieszania się z pojemnika.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać storczyki wiszące (bez podłoża)

Oczywiście muszą też pobierać wodę, dlatego należy je zraszać codziennie (storczyki rosnące bez podłoża). Jeśli vanda rośnie np. w mchu – zraszamy ją co kilka dni (przed kolejnym nawadnianiem, podłoże musi całkiem wyschnąć).

Vanda w wazonie – sposób na uprawę

W sklepach można też spotkać vandy w szklanych naczyniach. Po zakupie nadal możemy je w nich pozostawić, ale nie należy nalewać do środka wody, gdyż grozi to zgniciem korzeni. Roślinę należy raczej co jakiś czas wyjąć z naczynia (latem co kilka dni, zimą co tydzień), umieścić jej korzenie na kilkanaście minut w wodzie i ponownie włożyć do pojemnika. Vanda się wtedy napije, a w szklanym naczyniu jej korzenie nie wyschną zbyt szybko.

Dobrym rozwiązaniem jest też uprawa zbliżona do hydroponicznej. Wtedy roślinę umieszcza się w wysokim, szklanym wazonie z przewężaną szyjką w taki sposób, żeby jej korzenie swobodnie zwisały we wnętrzu, a storczyk nie wpadł do środka. Na dno naczynia wlewa się trochę wody. Korzenie nie mogą mieć z nią bezpośredniego kontaktu, ale parująca woda zapewni im tyle wilgoci, ile potrzebują.

Polecamy też: Kolorowe niedośpiany i podpowiadamy, jak o nie zadbać

Na co szczególnie uważać, uprawiając te storczyki

Niestety, choć vandy są naprawdę piękne, są też bardzo wymagające i na nasze błędy uprawowe reagują między innymi brakiem kwiatów. Bardzo źle znoszą m.in.: niedobór światła, suche powietrze, niską temperaturę, zimne przeciągi oraz zalanie korzeni.

Oceń artykuł
4,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także