Storczyk oncidium (motylnik). Jak go uprawiać, żeby kwitł

0
Motylnik - oncidium
W sprzedaży można spotkać coraz więcej gatunków storczyków. Jednym z nich jest oncidium czyli motylnik.

Storczyk oncidium ma delikatne, ale liczne kwiaty. Przedstawiamy zasady jego uprawy i podpowiadamy, o co trzeba zadbać, żeby kwitł.

Storczyki w ostatnich latach stały się jednymi z najpopularniejszych roślin doniczkowych. W wyniku ich popularności, obok znanego i stosunkowo łatwego w uprawie falenopsisa, w marketach i kwiaciarniach zaczęło pojawiać się coraz więcej innych gatunków, o jeszcze bardziej wyszukanych i egzotycznych kwiatach.

Zobacz zdjęcia

Oncidium

Storczyki oncidium mają delikatne pędy i kwiaty.

Socaljournalist - pixabay.com
Oncidium

W naturze storczyki oncidium mają kilkaset gatunków (ponad 300), ale w uprawie spotyka się tylko kilka, a przede wszystkim - różne mieszańce.

Katarzyna Laszczak
Storczyk motylnik (oncidium)

Storczyki oncidium pochodzą z Ameryki (głównie Środkowej i Południowej).

846654 - pixabay.com
Storczyki oncidium

Te storczyki, tak jak popularne falenopsisy, muszą mieć specjalne podłoże (większość z nich to epifity, co oznacza, że rosną na drzewach, a nie w ziemi).

Alyasina - pixabay.com
Storczyk oncidium - kwiaty

Oncidium po polsku nazywa się motylnikiem, ale jego popularna angielska nazwa nawiązuje do tancerek.

Roycerolls - pixabay.com
Kwiaty storczyka oncidium

Motylniki lubią wilgotne powietrze, ale przesadne zraszanie im szkodzi. Lepiej postawić przy nich nawilżacz.

41330 - pixabay.com

Skuszeni tak bogata ofertą i zauroczeni magicznymi kwiatami storczyków, decydujemy się czasem na zakup mało znanej rośliny i dopiero później zastanawiamy się, jak należy ją pielęgnować. Zanim więc przyniesiemy nowego storczyka do domu spróbujmy najpierw poznać go nieco bliżej i sprawdzić, czy damy radę odpowiednio się nim zająć.

Polecamy: Storczyk dendrobium, który oczyszcza powietrze. Jak go uprawiać

Storczyk oncidium czyli motylnik

Jednym z takich atrakcyjnych, choć niezbyt popularnych i dość wymagających storczyków, o niezwykle pięknych, egzotycznych i fantazyjnych kwiatach jest oncidium znane bardziej jako motylnik. Jego polska nazwa z pewnością nie jest przypadkowa, gdyż kwiaty roślin do złudzenia przypominają bajecznie kolorowe motyle, których chmary usiadły na delikatnych pędach.

Oncidium to rodzaj storczyków skupiający setki gatunków roślin, pochodzących głównie z tropikalnych rejonów świata, ale w uprawie spotyka się jedynie część z nich (m.in. Oncidium viperinum, Oncidium flexuosum) oraz ich liczne mieszańce, lepiej dostosowane do uprawy w warunkach domowych.

Oncidium oferowane w sprzedaży, to najczęściej gatunki o wydłużonych, pękatych bulwach, płaskich, szerokolancetowatych liściach i cienkich, sztywnych, rozgałęzionych się pędach kwiatowych, pokrytych mnóstwem niedużych, barwnych (zwykle żółtych lub czerwono-pomarańczowych), często wzorzystych kwiatów z fantazyjnie fryzowanym brzegiem płatków.

Wymagania uprawowe storczyków oncidium

Choć storczyki oncidium zasiedlają różne środowiska, większość gatunków uprawianych w mieszkaniach to zwykle rośliny stref umiarkowanych, mające zbliżone wymagania uprawowe.

Światło i wilgotność powietrza

Motylniki w uprawie oczekują przede wszystkim jasnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska i dość wilgotnego powietrza (ok. 50-60 %). Nie należy ich jednak zbyt intensywnie spryskiwać (szczególnie zimą i przed wieczorem), gdyż woda zalegająca w kątach liści może powodować ich gnicie. Lepszym sposobem na podniesienie wilgotności powietrza jest ustawienie w pobliżu roślin nawilżacza powietrza, nie jest to jednak absolutnie niezbędne, gdyż uprawiane w mieszkaniach mieszańce oncidium, są dość tolerancyjne i lepiej zniosą nieco bardziej suche powietrze niż nadmierne spryskiwanie ich wodą.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać storczyka miltonię (orchideę bratkową)

Doniczka, podłoże i podlewanie oncidium

Rośliny na ogół są epifitami, ale zwykle uprawia się je w przeźroczystych, plastikowych doniczkach, wypełnionych bardzo lekkim, luźnym, przepuszczalnym podłożem dla storczyków. Rośliny nie tolerują suszy, ale nie lubią też mokrego podłoża i potrzebują miedzy korzeniami sporo powietrza, dlatego należy podlewać je niezbyt często, za to obficie (korzenie miedzy kolejnymi podlewaniami muszą wyschnąć, dlatego najlepiej raz w tygodniu zanurzyć doniczkę na krótko w wodzie, po czym odstawić roślinę do przeschnięcia).

Zimą podlewanie należy ograniczyć do minimum, pilnując, aby podłoże całkiem nie wyschło (przez ok. 3-4 tygodnie rośliny powinny mieć dość sucho, aby mogły przejść okres spoczynku).

Ważna sprawa – temperatura dla motylnika

Jednym z najważniejszych czynników odpowiadających za prawidłowy wzrost, a przede wszystkim dobre kwitnienie oncidium, jest jednak temperatura. Rośliny przez cały rok muszą mieć ciepło, ale temperatura w ich otoczeniu musi być zróżnicowana - wyższa w dzień i niższa w nocy (tylko wtedy rośliny będą dobrze kwitły). Latem rośliny oczekują ok. 22-26°C w dzień i ok. 18-20°C w nocy, zimą natomiast ok. 20-22°C w dzień i ok. 15-16°C w nocy.

Poznaj: Rośliny doniczkowe, które kwitną tylko raz

W sezonie letnim takie warunki możemy zapewnić storczykom bez większych problemów, umieszczając je na osłoniętym przed deszczem i ostrymi promieniami słońca balkonie lub tarasie, nieco trudniej będzie zadbać o kwiaty zimą, choć wtedy można ustawić je w chłodniejszej części mieszkania (np. sypialni), gdzie na noc przykręca się kaloryfery lub lekko rozszczelnia okna (jeśli na zewnątrz jest mróz, rośliny nie mogą być jednak narażone na bezpośredni chłód z uchylonego okna).

Oceń artykuł
4,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także