Stokrotka - uprawa w ogrodzie i na balkonie

1
Stokrotki
Warto docenić subtelną urodę stokrotek. Tym bardziej, że mają one również odmiany ozdobne.

Stokrotka jest rośliną na tyle popularną, że często zapominamy, jak ozdobnym jest kwiatem i że warto ją uprawiać.

Stokrotka pospolita - naturalna ozdoba

Stokrotka nadaje się zarówno do uprawy na w ogrodach, jak i skrzynkach balkonowych i doniczkach. Podstawowa odmiana, stokrotka pospolita (Bellis perennis) bardzo często występuje dziko, niekiedy też wkrada się na ogrodowe trawniki. Można ją tam potraktować jako chwast i próbować wyplenić, jednak trawnik porośnięty stokrotkami, wygląda bardzo ładnie i naturalnie. W dodatku stokrotki dobrze znoszą koszenie i potrafią kwitnąć na bardzo krótkich łodyżkach.

Zobacz zdjęcia

Stokrotka pospolita

Stokrotka pospolita rośnie rzeczywiście pospolicie. Czasem wkrada się na trawniki, ale można ją potraktować jako naturalną ozdobę.

Marekjanac - pixabay.com
Kwiat stokrotki

Stokrotka ma kwiat złożony z dwóch rodzajów kwiatów, zebranych w koszyczek.

MyriamsFotos - pixabay.com
Stokrotki ozdobne

Stokrotki mają wiele odmian ozdobnych, np. o pełnych i półpełnych kwiatach.

Couleur - pixabay.com
Stokrotka o pełnych kwiatach

Stokrotki o pełnych kwiatach wyglądają jak różowe lub białe pompony.

Hans - pixabay.com
Ozdobne stokrotki

Stokrotki kwitną przede wszystkim wiosną, choć mogą powtarzać kwitnienie jesienią.

Judihui - pixabay.com
Stokrotki i bratki

Stokrotki możemy uprawiać na balkonach. Wiosenna kompozycja ze stokrotek, bratków i niezapominajek będzie wyglądać bardzo ładnie.

Katarzyna Laszczak
Stokrotki

Stokrotki pospolite są jadalne - nie dość, że dobrze smakują, to sałatki albo kanapki z nimi wyglądają urzekająco.

Katarzyna Laszczak
Stokrotka jesienią

Stokrotki często zakwitają ponownie późną jesienią, a nawet na początku zimy.

Katarzyna Laszczak

Kwiat stokrotki

Patrząc na kwiat stokrotki, rzadko zdajemy sobie sprawę, że składa się on z dwóch rodzajów kwiatów, zebranych w pojedynczy koszyczek – żółte, rurkowate, zebrane pośrodku i okalające je, białe lub różowe kwiaty języczkowate. Liście stokrotek są zebrane w różyczkę. Są jajowate, mogą też być lekko ząbkowane lub karbowane.

Poznaj: Odmiany fiołków, ich zalety i zastosowanie

Stokrotki ogrodowe

W ogrodach najczęściej uprawia się dekoracyjne odmiany stokrotki. Mają one kwiaty pełne lub półpełne, najczęściej w różnych odcieniach różu, aż po kolor bordowo-czerwony, często z dodatkiem bieli. Odmiany ogrodowe są wyższe niż stokrotka pospolita – mogą dorastać do 10-20 cm, mają też większe kwiaty – o średnicy nawet do 8 cm.

Stokrotki doskonale nadają się na rabaty, świetnie też wyglądają jako ich obrzeża. Kwitną dość wcześnie, bo od kwietnia do czerwca, choć stokrotka pospolita, w sprzyjających warunkach zakwita też późną jesienią.

Stokrotki też do sałatki

Stokrotki są jadalne - można jeść świeże listki, ale najbardziej spektakularnie prezentują się pączki i kwiaty, np. dodane do sałatek czy na kanapki. Mają delikatny, ale przyjemny smak. Nie wymagają żadnej obróbki (poza umyciem).

Stokrotka to też zioło

Stokrotki pospolite (i dzikie, i bardziej ozdobne odmiany) są też ziołem - napary z nich są polecane m.in. przy zaburzeniach trawiennych, zaparciach, stanach zapalnych układu moczowego, dnie, przeciwdziałają powstawaniu obrzęków i obniżają ciśnienie krwi. Stosowane zewnętrzne (do przemywania skóry, ale też np. kąpieli) - napar ze stokrotek ma łagodzące działanie dla skóry, pomaga też w gojeniu się ran i owrzodzeń.

Jak uprawiać stokrotki

Stokrotka jest łatwa w uprawie. Bardzo dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje też półcień. Wymaga lekko wilgotnej gleby (ale nie podmokłej), o obojętnym lub kwaśnym odczynie. Stokrotka pospolita jest wprawdzie wieloletnia, jednak najlepiej kwitnie w pierwszym i drugim sezonie. 

Dlatego też stokrotki ogrodowe uprawia się jako rośliny dwuletnie. Jeśli chcemy aby nasza rabata ze stokrotek była piękna przez wiele lat, należy regularnie dosadzać rośliny.

Podpowiadamy: Jak uprawiać egzotyczne eustomy w domu i ogrodzie

Stokrotki na balkonie

Wczesną wiosną stokrotki mogą też ozdobić nasz balkon. Bardzo dobrze rosną w skrzynkach i innych pojemnikach. Możemy je sadzić już w marcu, w towarzystwie bratków, czy w kwietniu - wtedy również z niezapominajkami, czy pełnikami. Niestety na balkonie stokrotki będą ładnie wyglądać przez kilka-kilkanaście tygodni. Latem lepiej zastąpić je innymi roślinami. Ale wtedy - jeśli mamy ogród (swój lub "zaprzyjaźniony") - warto spróbować przesadzić stokrotki ze skrzynki na rabatę).

Stokrotka - uprawa w ogrodzie i na balkonie - zdjęcie 3

Rozmnażanie stokrotek

Stokrotki łatwo rozmnaża się wegetatywnie. Wytwarzają one krótkie rozłogi, na których powstają różyczki liściowe. Wystarczy takie rozłogi oddzielić od rośliny – dobrze się ukorzenią, umieszczone w cienistym i wilgotnym miejscu. Najlepiej ten zabieg przeprowadzać wiosną (marzec/kwiecień) lub w sierpniu.

Stokrotki o prostych kwiatach można rozmnażać też z nasion. Należy je wysiać na rozsadnik (w czerwcu lub na początku lipca), a następnie przesadzić na rabaty. Przed pierwszą zimą, młode rośliny powinno zabezpieczyć się przed mrozem.

Stokrotka afrykańska

Stokrotka afrykańska to pospolita nazwa osteospermum. Roślina ta wprawdzie jest spokrewniona z naszą stokrotką, jednak pochodzi z Południowej Afryki. Jest rośliną jednoroczną, o okazałych, różnokolorowych kwiatach. Stokrotka afrykańska jest znacznie większa od rodzimych stokrotek, a jej łodygi są silnie rozkrzewione. Bardzo dobrze znosi intensywne nasłonecznienie, natomiast nie lubi zbyt mokrej gleby, dlatego najlepiej rośnie na przepuszczalnych gruntach. Dobrze rośnie w ogrodach, ale są też odmiany idealne na balkon.

Dowiedz się więcej: "Stokrotka afrykańska" - jak uprawiać ten kwiat

Oceń artykuł
4,56 / 16 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także