Stokrotka jest rośliną na tyle popularną, że często zapominamy, jak ozdobnym jest kwiatem i że warto ją uprawiać.
Stokrotka pospolita - naturalna ozdoba
Stokrotka nadaje się zarówno do uprawy na w ogrodach, jak i skrzynkach balkonowych i doniczkach. Podstawowa odmiana, stokrotka pospolita (Bellis perennis) bardzo często występuje dziko, niekiedy też wkrada się na ogrodowe trawniki. Można ją tam potraktować jako chwast i próbować wyplenić, jednak trawnik porośnięty stokrotkami, wygląda bardzo ładnie i naturalnie. W dodatku stokrotki dobrze znoszą koszenie i potrafią kwitnąć na bardzo krótkich łodyżkach.
Zobacz zdjęcia

Stokrotka pospolita rośnie rzeczywiście pospolicie. Czasem wkrada się na trawniki, ale można ją potraktować jako naturalną ozdobę.
Marekjanac - pixabay.com
Stokrotka ma kwiat złożony z dwóch rodzajów kwiatów, zebranych w koszyczek.
MyriamsFotos - pixabay.com
Stokrotki mają wiele odmian ozdobnych, np. o pełnych i półpełnych kwiatach.
Couleur - pixabay.com
Stokrotki o pełnych kwiatach wyglądają jak różowe lub białe pompony.
Hans - pixabay.com
Stokrotki kwitną przede wszystkim wiosną, choć mogą powtarzać kwitnienie jesienią.
Judihui - pixabay.com
Stokrotki możemy uprawiać na balkonach. Wiosenna kompozycja ze stokrotek, bratków i niezapominajek będzie wyglądać bardzo ładnie.
Katarzyna Laszczak
Stokrotki pospolite są jadalne - nie dość, że dobrze smakują, to sałatki albo kanapki z nimi wyglądają urzekająco.
Katarzyna Laszczak
Stokrotki często zakwitają ponownie późną jesienią, a nawet na początku zimy.
Katarzyna LaszczakKwiat stokrotki
Patrząc na kwiat stokrotki, rzadko zdajemy sobie sprawę, że składa się on z dwóch rodzajów kwiatów, zebranych w pojedynczy koszyczek – żółte, rurkowate, zebrane pośrodku i okalające je, białe lub różowe kwiaty języczkowate. Liście stokrotek są zebrane w różyczkę. Są jajowate, mogą też być lekko ząbkowane lub karbowane.
Poznaj: Odmiany fiołków, ich zalety i zastosowanie
Stokrotki ogrodowe
W ogrodach najczęściej uprawia się dekoracyjne odmiany stokrotki. Mają one kwiaty pełne lub półpełne, najczęściej w różnych odcieniach różu, aż po kolor bordowo-czerwony, często z dodatkiem bieli. Odmiany ogrodowe są wyższe niż stokrotka pospolita – mogą dorastać do 10-20 cm, mają też większe kwiaty – o średnicy nawet do 8 cm.
Stokrotki doskonale nadają się na rabaty, świetnie też wyglądają jako ich obrzeża. Kwitną dość wcześnie, bo od kwietnia do czerwca, choć stokrotka pospolita, w sprzyjających warunkach zakwita też późną jesienią.
Stokrotki też do sałatki
Stokrotki są jadalne - można jeść świeże listki, ale najbardziej spektakularnie prezentują się pączki i kwiaty, np. dodane do sałatek czy na kanapki. Mają delikatny, ale przyjemny smak. Nie wymagają żadnej obróbki (poza umyciem).
Stokrotka to też zioło
Stokrotki pospolite (i dzikie, i bardziej ozdobne odmiany) są też ziołem - napary z nich są polecane m.in. przy zaburzeniach trawiennych, zaparciach, stanach zapalnych układu moczowego, dnie, przeciwdziałają powstawaniu obrzęków i obniżają ciśnienie krwi. Stosowane zewnętrzne (do przemywania skóry, ale też np. kąpieli) - napar ze stokrotek ma łagodzące działanie dla skóry, pomaga też w gojeniu się ran i owrzodzeń.
Jak uprawiać stokrotki
Stokrotka jest łatwa w uprawie. Bardzo dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych, ale toleruje też półcień. Wymaga lekko wilgotnej gleby (ale nie podmokłej), o obojętnym lub kwaśnym odczynie. Stokrotka pospolita jest wprawdzie wieloletnia, jednak najlepiej kwitnie w pierwszym i drugim sezonie.
Dlatego też stokrotki ogrodowe uprawia się jako rośliny dwuletnie. Jeśli chcemy aby nasza rabata ze stokrotek była piękna przez wiele lat, należy regularnie dosadzać rośliny.
Podpowiadamy: Jak uprawiać egzotyczne eustomy w domu i ogrodzie
Stokrotki na balkonie
Wczesną wiosną stokrotki mogą też ozdobić nasz balkon. Bardzo dobrze rosną w skrzynkach i innych pojemnikach. Możemy je sadzić już w marcu, w towarzystwie bratków, czy w kwietniu - wtedy również z niezapominajkami, czy pełnikami. Niestety na balkonie stokrotki będą ładnie wyglądać przez kilka-kilkanaście tygodni. Latem lepiej zastąpić je innymi roślinami. Ale wtedy - jeśli mamy ogród (swój lub "zaprzyjaźniony") - warto spróbować przesadzić stokrotki ze skrzynki na rabatę).
Rozmnażanie stokrotek
Stokrotki łatwo rozmnaża się wegetatywnie. Wytwarzają one krótkie rozłogi, na których powstają różyczki liściowe. Wystarczy takie rozłogi oddzielić od rośliny – dobrze się ukorzenią, umieszczone w cienistym i wilgotnym miejscu. Najlepiej ten zabieg przeprowadzać wiosną (marzec/kwiecień) lub w sierpniu.
Stokrotki o prostych kwiatach można rozmnażać też z nasion. Należy je wysiać na rozsadnik (w czerwcu lub na początku lipca), a następnie przesadzić na rabaty. Przed pierwszą zimą, młode rośliny powinno zabezpieczyć się przed mrozem.
Stokrotka afrykańska
Stokrotka afrykańska to pospolita nazwa osteospermum. Roślina ta wprawdzie jest spokrewniona z naszą stokrotką, jednak pochodzi z Południowej Afryki. Jest rośliną jednoroczną, o okazałych, różnokolorowych kwiatach. Stokrotka afrykańska jest znacznie większa od rodzimych stokrotek, a jej łodygi są silnie rozkrzewione. Bardzo dobrze znosi intensywne nasłonecznienie, natomiast nie lubi zbyt mokrej gleby, dlatego najlepiej rośnie na przepuszczalnych gruntach. Dobrze rośnie w ogrodach, ale są też odmiany idealne na balkon.
Dowiedz się więcej: "Stokrotka afrykańska" - jak uprawiać ten kwiat
irena.pak
fajny artykuł - łatwo zapomnieć o takich "pospolitych" kwiatkach jak stokrotka