Troszcząc się o rośliny, nie zapominajmy jednak o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie.
Stosowanie środków ochrony roślin:
- Zawsze stosujmy środki ochrony roślin zgodnie z zaleceniem producenta. Czytajmy instrukcje użycia umieszczoną na etykiecie, bo każdy preparat działa inaczej i wymaga odpowiedniego dawkowania.
- Przygotujmy tylko taką ilość preparatu, jaka jest nam potrzebna. Środków chemicznych nie należy długo przechowywać, nie wolno też wylewać ich do kanalizacji. Jeśli zostanie nam resztka środka w opryskiwaczu, rozcieńczamy ją i zużywamy na rośliny, na których wykonywaliśmy zabieg.
- Do przeprowadzenia zabiegu zakładamy ubranie ochronne. Odzież powinna zakrywać całą naszą skórę. Jeśli chcemy opryskać drzewa lub wysokie krzewy załóżmy też okulary ochronne i czapkę.
- Środki ochrony roślin są substancjami trującymi – nie wolno ich próbować ani palić. Ograniczmy też wdychanie tych środków – najlepiej rozpylać je w bezwietrzny dzień.
- Jeśli na dany dzień zapowiadane są opady deszczu nie powinniśmy wykonywać oprysków – deszcz może zmyć środek z roślin i zmniejszyć skuteczność jego działania. Zbyt wysoka temperatura powietrza, może spowodować, że środki chemiczne w połączeniu z wodą, działając jak soczewka mogą poparzyć rośliny.
- Przestrzegajmy okresów karencji, czyli czasu, jaki musi upłynąć od oprysków do zbiorów owoców.
- Używajmy rękawic ochronnych podczas przygotowania preparatu i podczas oprysków. Myjmy dokładnie ręce po wykonaniu zabiegu. Odzież ochronną należy wyprać i dokładnie wypłukać.
- Chrońmy dzieci przed kontaktem ze środkami ochrony roślin! Pojemniki, w których przechowujemy środki chemiczne powinny być przechowywane w zamkniętych na klucz szafkach.
- Pojemniki opryskiwaczy po każdym zabiegu wymagają umycia i osuszenia. Nie wolno mieszać substancji chemicznych ze sobą. Puste pojemniki po środkach ochrony roślin powinny być oddawane do sklepów ogrodniczych, które mają obowiązek właściwej ich utylizacji.