Sprzęt ogrodniczy – przygotowanie do zimy

Do nadchodzącej zimy musimy przygotować nie tylko nasz ogród, ale także wszystkie maszyny, które przez nadchodzące miesiące nie będą używane. Odpowiednio zakonserwowane teraz, nie sprawią problemów na wiosnę. Wszystkie czynności profilaktyczne zagwarantują bezpieczeństwo użytkowania oraz najlepszą wydajność maszyn.

Przygotuj sprzęt ogrodniczy do zimy

To, co jest wspólne dla wszystkim maszyn oraz urządzeń ogrodowych, jest fakt ich sezonowego użytkowania. Z reguły jest to krótka, ale intensywna eksploatacja, po której to przychodzi okres zimowy i maszyny odpoczywają. Ich stan techniczny, obok prawidłowej konstrukcji i jakości wykończenia jest podstawowym czynnikiem zapewniającym właściwą funkcjonalność. Z tego powodu tak ważna jest ich konserwacja po sezonie. Bardzo dużo działań profilaktyczno-naprawczych właściciele urządzeń mogą wykonać samodzielnie.
Warto jednak pamiętać, że niektóre części nie są dostępne dla amatorów ze względu na bezpieczeństwo. W takich przypadkach zalecany jest bezpośredni kontakt z profesjonalnym serwisem, gdzie doświadczeni mechanicy posłużą pomocą i w fachowy sposób dokonają przeglądu i konserwacji urządzenia. Początek zimy jest optymalnym okresem do wykonania takich prac, gdyż w serwisach nie piętrzą się zlecenia, jak to bywa w okresie przedsezonowym – radzi Jerzy Banaszczyk, ekspert firmy Husqvarna.

Konserwacja urządzeń spalinowych i elektrycznych

Jeżeli zdecydujemy się na wykonanie samodzielnych prac serwisowo-konserwacyjnych, koniecznie pamiętać trzeba o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Bezwzględnie wszystkie czynności należy wykonywać w rękawicach ochronnych. Przed rozpoczęciem konserwacji należy zabezpieczyć urządzenia przed niekontrolowanym uruchomieniem – w urządzeniach z silnikami spalinowymi trzeba rozłączyć przewód wysokiego napięcia od świecy, a w maszynach elektrycznych trzeba pamiętać o odłączeniu źródła zasilania.
Kolejną czynnością jest staranne oczyszczenie maszyny z zabrudzeń zewnętrznych, ale także z tych znajdujących się pod osłonami. Następnie należy pozbyć się zalegających resztek traw, ziemi i innych zabrudzeń. Można do tego celu użyć wody, jednak należy nie zapomnieć o tym, aby nie kierować strumienia wody bezpośrednio na przewody, systemy elektryczne oraz wlewy paliwa czy też oleju. Nie należy także używać wody pod ciśnieniem, by nie dostała się w miejsca, skąd nie będzie można jej usunąć.

Przeczytaj też: Jak konserwować kosiarki spalinowe i elektryczne po sezonie

Następny krok to przegląd techniczny, pozwalający na określenie stopnia zużycia poszczególnych podzespołów oraz zakresu koniecznych napraw i regulacji. Znalezione uszkodzenia należy natychmiast usunąć lub naprawić.

 Pozostałe czynności, jakie musimy wykonać podczas konserwacji to :

  • kontrola wszystkich części pod kątem pęknięć, zarysowań oraz śladów zużycia; niektóre pęknięcia, mogą zagrażać bezpieczeństwu użytkownika, należy więc wymienić uszkodzone części, a w razie wątpliwości odwiedzić punkt serwisowy,
  • dokręcenie wszystkich śrub i nakrętek – ewentualnie zgubione śruby czy nakrętki należy uzupełnić,
  • sprawdzenie stanu przewodów elektrycznych i końcówek,
  • skontrolowanie filtru powietrza i świecy zapłonowej,
  • przemycie benzyną zbiornika paliwa i oleju,
  • naostrzenie części tnących w pilarkach, kosiarkach i podkaszarkach,
  • oczyszczenie gaźnika i tłumika,
  • zwrócenie uwagi na stan prowadnicy w pilarce - ulega ona wzmożonemu zużyciu z jednej strony, dlatego wskazane jest jej regularne obracanie o 180°,
  • nasmarowanie i naostrzenie łańcucha tnącego, aż do usunięcia wszystkich uszkodzeń zębów tnących.

Po zakończeniu konserwacji należy wylać resztki paliwa oraz wymienić olej w maszynie, a następnie wnieść ją do pomieszczenia zanim ostygnie jej silnik - zapobiegnie to skraplaniu się pary wodnej na częściach metalowych. Sprzęt ogrodniczy powinien być przechowywany w miejscu zabezpieczonym przed wilgocią.

Pozostałe czynności serwisowe i poważne naprawy należy dokonać wyłącznie w sprawdzonym, autoryzowanym serwisie. Zawsze powinno się używać oryginalnych części, dzięki czemu praca będzie bezpieczniejsza i bardziej wydajna.

Przeczytaj: Jak przechowywać narzędzia ogrodnicze - domek na narzędzia

 

Konserwacja ręcznych narzędzi ogrodowych

Małe ogrodowe narzędzie, takie jak: grabie, motyki, pazurki, a także elementy tnące maszyn warto zanurzyć na kilka minut do wrzątku lub po prostu przetrzeć spirytusem. Spowoduje to zniszczenie groźnych bakterii, grzybów oraz nicieni.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Husqvarna

Zdjęcia: Husqvarna, Fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także