Sposób na wiecznie zielony ogród – rośliny zimozielone

0
Bluszcz i paprocie
Rośliny zimozielone, takie jak np. bluszcz, sprawią, że nasz ogród będzie zielony o każdej porze roku.

W ogrodzie warto posadzić rośliny wiecznie zielone. Sprawią one, że nasz ogród będzie wyglądał pięknie o każdej porze roku.

Barwinek

Barwinek jest rośliną okrywową - szybko rozrasta się i ma dekoracyjne, niebieskie kwiatki.

KL
Bergenia

Duże liście bergenii wyglądają bardzo dekoracyjnie, a dodatkową ozdobą są różowe kwiaty, pojawiające się wczesną wiosną.

KL
Bluszcz

Bluszcz może się płożyć lub piąć po podporach. Doskonale rośnie w cieniu.

KL
Bukszpan

Bukszpan świetnie znosi przycinanie, dlatego można z niego tworzyć topiary (dekoracyjnie formować).

Fotolia
Ciemiernik

Ciemiernik to atrakcyjna roślina zimozielona. Niektóre odmiany nawet zakwitają zimą.

KL
Mahonia

Mahonia ma piękne kwiaty i dekoracyjne owoce, a jej liście są zielone przez cały rok.

KL
Ostrokrzew

Wybierając ostrokrzew, zwróćmy uwagę czy jest to odmiana odporna na mróz.

Samueles - pixabay.com
Runianka japońska

Runianka dobrze rośnie w miejscach cienistych i wilgotnych.

KL
Ubiorek wiecznie zielony

Ubiorek latem obsypuje się białymi kwiatami, przez resztę roku tworzy żywo zielone kępki.

KL

Byliny zimozielone to jedne z cenniejszych roślin ogrodowych. Ich szczególną wartość docenimy przede wszystkim w okresie zimowym, kiedy wszystkie inne rośliny znajdują się w stanie spoczynku i są pozbawione większości swoich walorów ozdobnych. Zanim jednak zdecydujemy się na posadzenie w ogrodzie roślin zimozielonych, musimy pamiętać, że nie wszystkie nadają się do uprawy w naszym klimacie, dlatego należy szukać takich gatunków, które względnie dobrze zniosą trudne, zimowe warunki.

Jakie rośliny wiecznie zielone warto posadzić w przydomowym ogrodzie? Oto kilka propozycji

Wiecznie zielone krzewy

Bukszpan wiecznie zielony

Jedną z bardziej lubianych i najchętniej uprawianych roślin zimozielonych jest bukszpan wiecznie zielony, który zawdzięcza swoją popularność przede wszystkim dużym walorom ozdobnym i niewielkim wymaganiom uprawowym. Bukszpan wiecznie zielony doskonale znosi cięcie i ma niewielkie wymagania siedliskowe, dlatego jego uprawa nie jest kłopotliwa. Należy jednak pamiętać, że w najchłodniejszych rejonach kraju, gatunek oraz jego delikatne odmiany ozdobne, mogą przemarzać, dlatego rośliny warto na zimę okrywać.

Polecamy: Miniaturowe krzewy liściaste - idealne do małych ogrodów, na balkony i tarasy

Mahonia pospolita

Kolejnym zimozielonym krzewem liściastym spotykanym w ogrodach jest mahonia pospolita. W przeciwieństwie do bukszpanu, roślina ma jednak znacznie wyższe wymagania uprawowe. Mahonia oczekuje miejsc słonecznych lub lekko półcienistych, ciepłych i zacisznych oraz żyznej, dobrze uprawionej gleby. Nie toleruje też suszy, dlatego podłoże, w którym rośnie, powinno być stale lekko wilgotne. W chłodniejszych rejonach kraju roślina może przemarzać, ale wiosną zwykle dobrze regeneruje uszkodzenia.

Ostrokrzew

Coraz chętniej uprawianym krzewem zimozielonym jest także ostrokrzew. Niestety, w naszym kraju rzadko możemy cieszyć się jednym z jego najbardziej dekoracyjnych gatunków czyli ostrokrzewem kolczastym (zimą obsypuje się czerwonymi owocami, wykorzystywanymi jako motyw dekoracyjny w okresie Świąt Bożego Narodzenia), gdyż roślina słabo znosi niskie temperatury (do ok. - 20°C) i łatwo przemarza. Jej uprawy możemy spróbować jedynie w najcieplejszych rejonach kraju, licząc na to, że zimy będą łagodne. Znacznie lepiej od ostrokrzewu kolczastego poradzą sobie w naszych ogrodach inne jego gatunki, jak np. ostrokrzew Meserwy lub ostrokrzew amerykański.

Wiecznie zielone byliny

Poza krzewami liściastymi, zimozielone liście mogą posiadać też byliny. Należy do nich między innymi bergenia (np. sercolistna, grubolistna, mieszańcowa), której duże liście w zależności od gatunku przybierają zimą brązowy lub czerwony odcień. Roślina nie ma dużych wymagań uprawowych i jest dość tolerancyjna, a jej dodatkową zaletą są pojawiające się wiosną piękne, zwykle różowe kwiaty. Ciekawą byliną zimozieloną jest także ubiorek wiecznie zielony. Roślina posiada kępiasty pokrój i osiąga niewielkie rozmiary, a jej liście pozostają zielone przez całą zimę. Ubiorek nie ma wysokich wymagań uprawowych, a wiosną obsypuje się licznymi, białymi kwiatami, dlatego warto znaleźć dla niego miejsce w każdym ogrodzie. Aby jednak roślina przez dłuższy czas zachowała ładny pokrój, należy ją systematycznie odmładzać za pomocą silnego cięcia, wykonanego tuż po kwitnieniu. Atrakcyjnymi bylinami zimozielonymi są także ciemierniki (m.in. biały, wschodni, cuchnący). Liście wielu z nich pozostają zielone przez cały rok, a niektóre gatunki mogą nawet zimą zakwitać (np. ciemiernik biały).

Dowiedz się: Jak uprawiać ciemierniki - byliny, które kwitną zimą

Wiecznie zielone byliny okrywowe

Wśród roślin zimozielonych ważne miejsce zajmują też gatunki okrywowe, które znakomicie nadają się do obsadzania dużych, pustych przestrzeni pod drzewami. Należy do nich między innymi popularny barwinek pospolity, który wspaniale się rozrasta i ma niewielkie wymagania uprawowe. Na uwagę zasługuje też mniej popularna, ale bardzo atrakcyjna i szybko rosnąca runianka japońska, która również nie ma wysokich wymagań, choć preferuje miejsca wilgotne i ocienione. Podobne stanowiska może zasiedlać też wiecznie zielona paprotka zwyczajna, która mimo swoich niewielkich rozmiarów, posiada duże walory ozdobne.
Zimozielone liście posiadają też niektóre pnącza (bluszcz pospolity), a nawet trawy (kostrzewy, turzyce, kosmatki), dlatego do każdego ogrodu można wybrać rośliny, które będą jego ozdobą przez cały rok.

Polecamy: Rośliny okrywowe zamiast trawnika - co warto posadzić?

Oceń artykuł
3,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także