Spa w ogrodzie – relaks na świeżym powietrzu

2
jacuzzi w ogrodzie
Relaks, woda i masaż we własnym ogrodzie to wyjątkowo spędzony czas.

Wprawdzie eleganckich ośrodków spa jest w naszym kraju pod dostatkiem. Aby jednak móc skorzystać z relaksujących zabiegów trzeba zaplanować i zorganizować wyjazd (przynajmniej jednodniowy). Tymczasem, bardziej zapracowana część społeczeństwa miewa z tym problem. Z kolei to właśnie takim osobom najbardziej przydałaby się odrobiona zasłużonego luksusu. Rozwiązaniem jest stworzenie spa we własnym ogrodzie.

Domowe wanny z hydromasażem goszczą już od dawna w naszych domach. Chętnie z nich korzystamy i na ogół jesteśmy zadowoleni z dokonanego wyboru. Nie ma to jednak, jak relaks na świeżym powietrzu. Zwłaszcza wówczas, gdy dookoła piękna zieleń, a pogoda zachęca do wyjścia na zewnątrz domu. Prywatne, ogrodowe jacuzzi jest wtedy istnym rajem na ziemi.

Historia hydromasażu

Hydromasaż nie jest bynajmniej odkryciem naszych czasów. O jego leczniczych i relaksujących walorach wiedziano bowiem już w Starożytności. Ówcześni Rzymianie chętnie chadzali do łaźni, gdzie odnajdywali odprężenie, nawiązywali nowe kontakty towarzyskie oraz liczyli na uzdrawiającą moc wodnych rozkoszy. O leczniczych właściwościach hydromasażu zapewniał Hipokrates oraz Pitagoras. Wiek XX przyniósł ponownie zwiększone zainteresowanie hydroterapią. Mogli na nią liczyć kuracjusze w ośrodkach rehabilitacji i odnowy biologicznej oraz pacjenci w niektórych szpitalach. Dysponowanie przez placówki publiczne hydromasażem praktycznie do dnia dzisiejszego podnosi ich prestiż i świadczy o dobrym zarządzaniu. Prywatne lecznice, sanatoria, hotele, ośrodki wczasowo – wypoczynkowe oferują aktualnie hydromasaż, jako jeden z podstawowych elementów pobytu w tych miejscach. Wielu z nas nie chce jednak jeździć wiele kilometrów, by uczestniczyć w zabiegach razem z innymi gośćmi. Takie osoby już od jakiegoś czasu mają możliwość nabycia urządzeń, które z powodzeniem można montować nawet w niewielkich blokowych mieszkaniach. Od niedawna wzrasta również zainteresowanie sprzętem do hydromasażu, przeznaczonym do instalowania w prywatnych ogrodach.

Działanie wodnych masaży

Z masaży wodnych mogą korzystać praktycznie wszyscy. Poleca się je tak dla małych dzieci, jak i osób w podeszłym wieku. Pewne ograniczenia dotyczą jedynie tych, którzy cierpią na choroby serca. Regeneracyjne i wzmacniające kąpiele są szczególnie doceniane przez ludzi wykonujących pracę w pozycji stojącej lub siedzącej. Hydromasaż  genialnie wpływa bowiem na schorzenia związane z kręgosłupem oraz poprawia krążenie. Niweluje też bóle stawów i wspomaga leczenie rwy kulszowej. Ponadto zmniejsza napięcie mięśni, łagodzi bóle głowy, poprawia nastrój i zapewnia prawidłowy sen. Jest zatem idealny dla osób przemęczonych codziennymi obowiązkami, zestresowanych i żyjących w ciągłym pędzie.

Ogrodowego spa nie organizuje się jednak jedynie po to, by walczyć z chorobami. Hydromasaże to dla większości zabiegi o wymiarze relaksacyjnym i kosmetycznym. Pozwalają dłużej zachować młodość i utrzymać doskonałą formę. Pobudzają komórki nerwowe i dodają energii przed kolejnym trudnym dniem. Znakomicie współgrają z kosmetyką. W sposób zdecydowany poprawiają ukrwienie skóry i przyczyniają się do szybszej redukcji tkanki tłuszczowej. Pomagają zwalczać cellulit i przywrócić sprężystość mięśni. Doskonale sprawdzają się u kobiet po porodzie, które chcą możliwie najszybciej powrócić do formy i figury, jaką posiadały przed zajściem w ciążę. Zabiegi w wodzie są również polecane przy problemach skórnych oraz zaburzeniach trawienia.

Woda i powietrze

Woda do kąpieli jest przyjemna dla naszego ciała, gdy jej temperatura wynosi 35 stopni Celsjusza. Im bardziej będziemy odsuwać się od tej granicy (w górę lub w dół) – tym określone bodźce intensywniej oddziałują na organizm. Dodatkowe wzmocnienie ich działania powoduje fakt, że woda w czasie masażu jest w ruchu. Owy ruch wywołuje zamontowany w wannie system dysz, z których woda wypływa pod odpowiednim ciśnieniem. Nowoczesne systemy pozwalają łączyć zalety masażu wodnego z masażem powietrznym i jeszcze bardziej podnosić walory zabiegów. Wytwarzane przez hydromasaż pęcherzyki powietrza są doskonałym sposobem na dostarczenie skórze wszelkiego rodzaju dodatków, stosowanych w czasie kąpieli. Niezwykle przyjemne oraz wspomagające leczenie chorób dróg oddechowych jest również wdychanie zapachów, unoszących się w mgiełce powstającej ponad wodą.

Spa w ogrodzie

Hydromasaż jest jeszcze bardziej kuszący, gdy można z niego korzystać w warunkach luzu i komfortu. Czyż takich właśnie warunków nie stwarza nasz własny ogród? Przecież jest on jak najbardziej odpowiednim miejscem do przeżywania błogich chwil relaksu nawet, gdy nie posiadamy ogrodowego jacuzzi. Ulokowanie wanny z hydromasażem w pobliżu domu podniesie walory estetyczne ogrodu, a nas samych uczyli właścicielami prywatnego uzdrowiska. Z oferowanych aktualnie ogrodowych spa można korzystać przez okrągły rok, choć oczywiście najbardziej kusząca pozostaje kąpiel na świeżym powietrzu w okresie letnich upałów. Relaks wprost idealny! Bez konieczności udawania się podróż, bez spojrzeń ciekawskich gapiów, bez zbędnego wydawania pieniędzy na każdy zabieg… Po prostu błogie chwile w zaciszu własnej działki.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz
Więcej na ten temat:

Autor: Wojciech Lechowski

Polecamy Ci również

Zobacz także