Śnieg w ogrodzie – uwaga na drzewa i krzewy

0
Śnieg w ogrodzie
Pod ciężarem śniegu gałęzie mogą się odkształcać, a nawet łamać. Dlatego śnieg z drzewek i krzewów powinno się strząsać.

Śnieg chroni rośliny przed mrozem, ale jest też dla nich dużym obciążeniem. Dowiedz się, jakim roślinom może zaszkodzić i jak temu zapobiec.

W naszym klimacie mróz i śnieg to naturalny element zimy, choć kilka ostatnich lat pozwalało o tym nie pamiętać. Mróz zagraża bardziej wrażliwym gatunkom roślin – te powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć (jak to zrobić, dowiesz się stąd).

Zawsze też kupując rośliny do ogrodu, zwracajmy uwagę na ich mrozoodporność – ta informacja jest podana na etykiecie (jest to cyfra oznaczająca strefę klimatyczną). Rośliny pochodzące ze stref 1-5 nie będą miały problemu z przezimowaniem. Jednak to nie znaczy, że zima nie przysporzy im żadnych problemów.

„Kołdra” ze śniegu to ciężkie okrycie

Przed mrozem skutecznie chroni rośliny warstwa śniegu. Trzeba jednak pamiętać, że taka „kołdra” może być bardzo ciężka, szczególnie jeśli śnieg jest mokry (albo ma okazję częściowo stopnieć i zamarznąć). Dla roślin niskich nie jest to szczególny problem. Pewnym wyjątkiem jest trawnik, szczególnie jeśli śnieg zalega na nim przez dłuższy czas, a jego warstwa jest ubita – pod śniegiem mogą rozwijać się choroby grzybowe. Dlatego unikajmy chodzenia po zaśnieżonym trawniku.

Dowiedz się: Jakie choroby mogą atakować trawnik zimą, jak im zapobiegać i zwalczyć ich skutki

Śnieg na drzewach i krzewach

Śnieg na drzewach i krzewach wygląda niezwykle malowniczo, ale też stanowi duże obciążenie. Pod ciężarem śniegu gałęzie wyginają się, mogą nawet złamać. Śnieg źle też wpływa na pokrój krzewów – szczególnie tych kolumnowych. Obsypane śniegiem tracą one swoją strzelistą formę, bo ich gałęzie rozkładają się na boki.

Dlatego śnieg – szczególnie mokry – powinno się strząsać z drzew i krzewów. Możemy to robić ręcznie, albo użyć np. miotły na długim kiju. Pamiętajmy tylko, żeby śnieg strząsać delikatnie, bo zmrożone gałęzie są kruche i możemy uszkodzić drzewko, zamiast mu pomóc.
Jeśli kształt i wielkość krzewu lub drzewa na to pozwala, warto obwiązać je sznurem. Pomocne też będą podpory pod gałęzie.

Śnieg na ścieżkach i chodnikach

Śnieg ze ścieżek ogrodowych i chodników powinniśmy usunąć dla własnego bezpieczeństwa. W przydomowych ogrodach w zupełności wystarczają ręczne łopaty do śniegu, wygodnym rozwiązaniem są też ręczne pługi. Jeśli nawierzchnie są wyłożone kostką lub płytami betonowymi uważajmy z energicznym użyciem ostrych narzędzi (np. przy próbach skuwania lodu), bo możemy uszkodzić nawierzchnię.

Pamiętajmy, żeby w ogrodzie nie używać soli (chlorku sodu), ani chlorku wapnia! Zniszczymy rośliny i glebę w ogrodzie. Ścieżkę posypmy piaskiem, żwirem, popiołem. Z chemicznych środków można użyć chlorku magnezu, który rozpuszcza śnieg i lód – działa nawet w niższych temperaturach niż sól, a nie szkodzi roślinom.

Dowiedz się też: Jak dbać o ogród podczas ciepłej zimy

Oceń artykuł
0,00 / 0 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także