Ślimak w ogrodzie - radzimy jak sobie z nim poradzić

0
Ślimak w ogrodzie
Ślimak to słodkie zwierzątko, które może wyrządzić w naszym ogrodzie duże szkody.

Wśród licznych szkodników zagrażających naszym roślinom, swoje miejsce zajmują też uciążliwe ślimaki. Żerując na liściach i pędach, wygryzają w nich duże dziury, oszpecając i osłabiając dorosłe rośliny oraz całkowicie niszcząc młode sadzonki.

Hortensje ogrodowe to prawdziwy przysmak ślimaków.

Ślimaki to szkodniki, których ciężko jest się pozbyć z ogrodu.

Condesign Pixabay
Ślimaki potrafią wygryzać na liściach duże dziury.

Ślimak na liściu hortensji potrafi wyrządzić wiele szkód.

Skiterphoto Pixabay
Wśród licznych szkodników zagrażających naszym roślinom, swoje miejsce zajmują też uciążliwe ślimaki.

Ślimaki poprzez swoją szkodliwą działaność potrafią osłabić i oszpecić roślinę.

Oldiefan Pixabay
Ofiarą ślimaków pada wiele gatunków roślin zarówno na rabatach ozdobnych jak i w warzywniku oraz w sadzie.

Walka ze ślimakami to przede wszystkim ograniczanie ich obecności w ogrodzie.

Soorelis Pixabay
Ograniczmy w swoim ogrodzie sadzenie roślin, które są pożywieniem dla ślimaków.

Ślimak na stokrotce.

Condesign Pixabay
Liczebność ślimaków w ogrodzie ograniczymy także przez systematyczne usuwanie chwastów.

Ślimaki to raczej niewidoczne szkodniki, które ciężko złapać na gorącym uczynku.

Tsippendale Pixabay

Ofiarą ślimaków pada wiele gatunków roślin zarówno na rabatach ozdobnych jak i w warzywniku oraz w sadzie, ale do najchętniej odwiedzanych przez nie roślin należą głównie funkie, aksamitki, dalie, cynie, margerytki, nagietki, ostróżki, astry, łubiny, groszek pachnący, suchlin różowy, dzielżany, języczki pomarańczowe, truskawki, maliny, sałata, warzywa kapustne, marchew, rzodkiewka i burak.

To Cię zainteresuje: Jeż w ogrodzie - pożyteczny pogromca ślimaków

Ślimak-szkodnik

Ślimaki trudno jest jednak złapać na gorącym uczynku, gdyż najczęściej żerują wieczorem i w nocy, w ciągu dnia pozostając w ukryciu (np. w stercie liści, kompoście, pod deskami, w stertach kamieni, pod skrzynkami i gałęziami lub w zaroślach i wysokich trawach). Znacznie prościej jest je wyśledzić podczas wilgotnej pogody, gdyż wtedy masowo wychodzą z kryjówek, bez względu na porę dnia. Walka ze szkodnikami jest trudna, ale możliwa, dlatego chcąc ochronić rośliny przed ich atakiem, musimy skorzystać z różnych metod, pomagających ograniczyć liczebność ślimaków w ogrodzie.

Poznaj: Pożyteczne owady, które pomogą Ci w walce ze szkodnikami w ogrodzie

Metody na ślimaka

Przede wszystkim powinniśmy unikać sadzenia roślin, które są podstawą ich diety. Jeśli nie chcemy lub nie możemy z nich zrezygnować, postarajmy się utworzyć wokół rabat lub pojedynczych egzemplarzy bariery ochronne w postaci rozłożonego na ziemi ostrego żwirku, grubego piasku, popiołu, żużlu, trocin, skorupek jaj, łupin orzechów, potłuczonych muszli, gałązek świerka lub parzących nawozów (podczas suchej pogody możemy zastosować superfosfat). Bariera powinna być na tyle szczelna, aby zwierzęta nie mogły się przez nią przedostać, w przeciwnym razie nie spełni swojego zadania.
Ślimaki możemy też wywabiać z ukrycia za pomocą przynęty (np. pokrojone owoce i warzywa umieszczone pod ceramicznymi doniczkami, słoiki z piwem zgłębione w ziemi), a następnie zebrać je i niszczyć lub usuwać z działki na tereny neutralne (np. na oddaloną od ogrodu łąkę lub na nieużytek).

Zwierzęta możemy też odławiać ręcznie, przeszukując wieczorami (szczególnie po deszczu) rabaty – oświetlając je za pomocą latarki i zbierając ślimaki do wiadra. Liczebność szkodników w ogrodzie ograniczymy także przez systematyczne usuwanie chwastów, korzenie trawy, wygrabianie liści, uprzątanie skrzynek i pojemników, usuwanie kamieni oraz przekopywanie rabat i zagonów przed zimą (wydobyte z ziemi na powierzchnię jaja i dorosłe osobniki, zginą z powodu niskich temperatur).

Rośliny, których ślimaki nie lubią

Pomocniczą rolę może również pełnić sadzenie w ogrodzie lub na zagrożonych rabatach roślin, których ślimaki nie lubią lub omijają szerokim łukiem. Do najczęściej unikanych przez ślimaki gatunków należą między innymi: majeranek, lawenda, macierzanka, maciejka, szałwia lekarska, hyzop lekarski, cząber ogrodowy, tymianek, czosnek, wilczomlecz białobrzegi, kleome kolczasta, czarnuszka damasceńska, bodziszek wspaniały, ciemiernik, krwawnik, krokosmia, pelargonia rabatowa, nachyłek, niezapominajka leśna, pierwiosnek wyniosły, maczek kalifornijski oraz begonie bulwiaste i stale kwitnące, a z roślin zielnych, bylica piołun, mydlnica lekarska, skrzyp polny i wrotycz, z których można nawet przyrządzać ekologiczne preparaty do odstraszania tych uciążliwych zwierząt (np. wywar lub gnojówkę).  Ziele wrotyczu lub bylicy rozłożone pomiędzy roślinami, również może zniechęcić ślimaki do odwiedzenia rabaty.

Poza metodami biologicznymi i agrotechnicznymi, istnieją też chemiczne sposoby zwalczania ślimaków za pomocą specjalnych preparatów. Odpowiednie środki są dostępne w centrach ogrodniczych, ale należy je stosować jedynie w ostateczności i tylko przy dużej liczebności szkodnika (raczej w ogrodzie ozdobnym niż w użytkowym), gdyż po przedostaniu się do podłoża, przenikają do tkanek roślin, stając się potencjalną przyczyną zatrucia pokarmowego, które może wystąpić po spożyciu skażonych warzyw lub owoców.

Przeczytaj: Szara pleśń na roślinach

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także