Skrzydłokwiat - kwiat piękny i łatwy w uprawie

0
Skrzydłokwiaty
Skrzydłokwiaty są stosunkowo łatwe w uprawie, za to wyglądają bardzo dekoracyjnie i długo kwitną.

Skrzydłokwiat jest bardzo wdzięczną rośliną doniczkową – łatwy w uprawie, długowieczny, ma bardzo dekoracyjne liście oraz efektowne i eleganckie kwiaty.

Skrzydłokwiat, zwany jest też skrzydłolistem. Te nazwy dobrze oddają „skrzydlaty” pokrój rośliny, zarówno ciemnozielonych liści, jak i białych kwiatów. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans) wygląda ładnie nawet kiedy nie kwitnie, choć w odpowiednich warunkach wytwarza kwiaty od lata do jesieni, a niekiedy dodatkowo też zakwita zimą. Jest spokrewniony m.in. z anturium i wytwarza kwiaty o podobnej budowie, charakterystycznej dla roślin z rodziny obrazkowatych.

Polecamy: Rośliny domowe, które oczyszczają powietrze

Skrzydłokwiaty są wyjątkowo dekoracyjne. Mają ciemnozielone, błyszczące liście, osadzone na długich ogonkach. Rozrastają się one i tworzą gęste kępy. Nad zieloną masę liści wyrastają dłuższe pędy, zwieńczone ciekawym kwiatem (a właściwie - kwiatostanem). Składa się on z tzw. pochwy kwiatostanowej, która jest najczęściej biała - to najbardziej efektowna część kwiatostanu. Same kwiaty są nieduże, osadzone gęsto na wystającej w górę tzw. kolbie. W dobrych, domowych warunkach skrzydłokwiaty mogą kwitnąć niemal przez cały rok. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną zaletę tych roślin - skrzydłokwiaty  wyjątkowo skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn.

Zobacz zdjęcia

Skrzydłokwiat odmiana Variegata

Skrzydłokwiaty mają ładne, ciemnozielone liście. Ale są też odmiany o liściach biało-zielonych.

Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiat w doniczce

Skrzydłokwiaty mają sporo odmian, różniących się przede wszystkim wielkością oraz szerokością liści.

aaaoff - pixabay.com
Kwiat skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiaty kwitną na biało, niekiedy z zielonkawym zabarwieniem.

Aruggeri - pixabay.com
Kwitnący skrzydłokwiat

W dobrych warunkach skrzydłokwiaty kwitną bardzo obficie.

Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiaty

W naturze skrzydłokwiaty rosną w wilgotnych lasach tropikalnych.

Gadini - pixabay.com
Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty są trujące, więc uważajmy na dzieci (i zwierzęta).

Rephrase - pixabay.com

Jak pielęgnować skrzydłokwiat

Właściwe warunki uprawy są stosunkowo łatwe do uzyskania. Skrzydłokwiat pochodzi z wilgotnych lasów równikowych i lasów mglistych – na pierwszy rzut oka to warunki zdecydowanie odmienne od panujących w naszych mieszkaniach.

Polecamy też: Anturium i podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę w doniczce

W praktyce wystarczy jednak zapewnić skrzydłokwiatom miejsce półcieniste, które nie jest narażone na bezpośrednie działanie słońca, temperaturę 18-25°C (zimą nieco niższą) oraz dość wysoką wilgotność powietrza. Dobrze rośnie w typowej ziemi do kwiatów, o lekko kwaśnym odczynie. Skrzydłokwiaty nadają się także do uprawy hydroponicznej.

Podlewanie i nawożenie skrzydłokwiatów

Latem skrzydłokwiat podlewamy 2-3 razy w tygodniu. Zimą podlewanie można nieco ograniczyć (ziemia nie powinna być mokra, tylko wilgotna). Ważne jest spryskiwanie rośliny wodą, najlepiej używać do tego przegotowanej wody, żeby nie pozostawały na liściach białe plamy.

Do podlewania najlepiej również używać przegotowanej wody w temperaturze pokojowej. Chodzi o to, żeby woda nie zawierała wapnia, a właśnie dzięki gotowaniu pozbywamy się go. Nie musimy tego robić, jeśli mamy tzw. miękką wodę (ale to rzadko się zdarza) lub podlewamy kwiaty deszczówką.

Skrzydłokwiat nawozimy przede wszystkim w okresie kwitnienia, co około 2 tygodnie, nawozem do roślin kwitnących. Absolutnie nie stosujmy nawozów zawierających wapń (w tym domowych specyfików na bazie skorupek jajek). Z domowych sposobów na wzmocnienie kwiatów, skrzydłokwiaty możemy zasilać fusami z kawy.

Podpowiadamy: Jak wykorzystać fusy z kawy jako nawóz do kwiatów

Przesadzanie i rozsadzanie skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiat powinniśmy przesadzać, ale nie każdej wiosny - dopiero wtedy, gdy doniczka stanie za ciasna. W nieco większej doniczce niż poprzednia, umieszczamy żyzną, próchniczą ziemię, z dodatkiem torfu. W czasie przesadzania, możemy też skrzydłokwiat rozmnożyć – wystarczy podzielić bryłę korzeniową i umieścić sadzonki w nowych doniczkach, ustawionych w cienistym miejscu. Ten zabieg jest nawet zalecany jako odmładzający roślinę i powinien być stosowany co 3-4 lata.

Gatunki i odmiany skrzydłokwiatów

Choć w naturze występuje prawie 50 gatunków tych roślin, w uprawie domowej spotykane są głównie dwa gatunki. Jednym z nich jest skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallissi), który ma kilka ciekawych odmian. Należy do nich np. Mauna Loa, charakteryzująca się lekko pachnącymi kwiatami. Występuje też odmiana karłowata, dorastająca do 30 cm.

Drugim popularnym gatunkiem jest skrzydłokwiat kwiecisty (Spathophyllum floribundum). Obydwa gatunki mają liczne odmiany, różniące się m.in. wielkością roślin czy kolorem.

Większość skrzydłokwiatów wprawdzie kwitnie na biało, są jednak odmiany o lekko zielonym zabarwieniu. Warto wiedzieć, że niekiedy również kwiaty białych skrzydłokwiatów mogą przebarwiać się na zielono, szczególnie przekwitające. Dzieje się to szczególnie w przypadku, kiedy roślina ma zbyt miało światła (wtedy taki kwiat zaczyna "pracować" jako dodatkowy liść, odżywiając roślinę). Taką roślinę warto ustawić w lepiej oświetlonym miejscu (ale nie bezpośrednio nasłonecznionym), żeby nie musiała się niepotrzebnie nadwyrężać. Przekwitłe kwiatostany należy usuwać - dzięki temu skrzydłokwiat będzie wytwarzał więcej kwiatów.

To Cię zainteresuje: Strelicja - rajski ptak w doniczce

Choroby skrzydłokwiatu i błędy w pielęgnacji

Skrzydłokwiaty są raczej odporne na choroby. Problemy mogą być spowodowane przede wszystkim nieodpowiednią pielęgnacją – szczególnie:

  • niedoborem wody (wtedy liście zaczynają opadać) lub
  • nadmierną ilością światła (liście żółkną i bledną.

W tych przypadkach wystarczy roślinę częściej podlewać i ustawić w bardziej cienistym miejscu.

Często skrzydłokwiaty zaczynają marnieć wraz z nadejściem sezonu grzewczego. Wtedy powietrze w naszych mieszkaniach staje się przesuszone, a tego skrzydłokwiaty nie znoszą. Wystarczy jednak podnieść poziom wilgotności - np. ustawiając nawilżacz przy roślinie lub... miskę wypełnioną wodą.

Bardzo częstym problemem jest zasychanie końcówek liści skrzydłokwiatu. Najczęstszą przyczyną jest zbyt suche powietrze - w tym przypadku trzeba również zadbać o wilgotność powietrza. Inną przyczyną zasychania końcówek liści jest przenawożenie rośliny. Najlepiej przesadzić ją do nowej ziemi i ograniczyć zasilanie.

Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie należy zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza, nawożenie, albo odmłodzić roślinę przez podział. Można to robić co kilka lat (3-4), wiosną, podczas przesadzania rośliny.

Dowiedz się więcej: Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie i co robić, by zaczął

Skrzydłokwiat mogą też zaatakować mszyce lub przędziorki – wtedy należy zastosować odpowiedni preparat.

Warto też wiedzieć, że skrzydłokwiaty lubią mieć czyste liście. Dlatego warto regularnie ścierać z nich kurz (np. wilgotną, miękką szmatką lub gąbką). Lepiej jednak nie stosować nabłyszczaczy do liści.

Skrzydłokwiat piękny, lecz trujący

Uwaga – skrzydłokwiat jest trujący – zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które mogą podrażniać skórę, błony śluzowe i przewód pokarmowy. Szkodliwe jest spożycie jakichkolwiek elementów rośliny, więc jeśli w domu są małe dzieci (albo zwierzęta lubiące podgryzać rośliny) – powinniśmy uważać. Do prac pielęgnacyjnych, szczególnie takich, podczas których mamy bezpośredni kontakt z sokiem rośliny, lepiej zakładać rękawiczki. Uważajmy, żeby sok nie dostał się do oczu lub ust..

 

Oceń artykuł
4,23 / 66 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także