Skrzydłokwiat - kwiat piękny i łatwy w uprawie

0
Skrzydłokwiaty
Skrzydłokwiaty są stosunkowo łatwe w uprawie, za to wyglądają bardzo dekoracyjnie i długo kwitną.

Skrzydłokwiat jest bardzo wdzięczną rośliną doniczkową – łatwy w uprawie, długowieczny, ma bardzo dekoracyjne liście oraz efektowne i eleganckie kwiaty.

Skrzydłokwiat, zwany jest też skrzydłolistem. Te nazwy dobrze oddają „skrzydlaty” pokrój rośliny, zarówno ciemnozielonych liści, jak i białych kwiatów. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum Adans) wygląda ładnie nawet kiedy nie kwitnie, choć w odpowiednich warunkach wytwarza kwiaty od lata do jesieni, a niekiedy dodatkowo też zakwita zimą.

Polecamy: Rośliny domowe, które oczyszczają powietrze

Skrzydłokwiat należy do roślin, które wyjątkowo skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn.

Zobacz zdjęcia

Skrzydłokwiat odmiana Variegata

Skrzydłokwiaty mają ładne, ciemnozielone liście. Ale są też odmiany o liściach biało-zielonych.

Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiat w doniczce

Skrzydłokwiaty mają sporo odmian, różniących się przede wszystkim wielkością oraz szerokością liści.

aaaoff - pixabay.com
Kwiat skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiaty kwitną na biało, niekiedy z zielonkawym zabarwieniem.

Aruggeri - pixabay.com
Kwitnący skrzydłokwiat

W dobrych warunkach skrzydłokwiaty kwitną bardzo obficie.

Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiaty

W naturze skrzydłokwiaty rosną w wilgotnych lasach tropikalnych.

Gadini - pixabay.com
Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiaty są trujące, więc uważajmy na dzieci (i zwierzęta).

Rephrase - pixabay.com

Jak pielęgnować skrzydłokwiat

Właściwe warunki uprawy są stosunkowo łatwe do uzyskania. Skrzydłokwiat pochodzi z wilgotnych lasów równikowych i lasów mglistych – na pierwszy rzut oka to warunki zdecydowanie odmienne od panujących w naszych mieszkaniach.

W praktyce wystarczy jednak zapewnić skrzydłokwiatom miejsce półcieniste, nienarażone na bezpośrednie działanie słońca, temperaturę 18-25°C (zimą nieco niższą) oraz dość wysoką wilgotność powietrza. Skrzydłokwiaty nadają się także do uprawy hydroponicznej.

Polecamy też: Anturium i podpowiadamy, jak uprawiać tę roślinę w doniczce

Podlewanie i nawożenie skrzydłokwiatów

Latem skrzydłokwiat podlewamy 2-3 razy w tygodniu, można też umieścić doniczkę na podstawce ze żwirkiem i wodą. Zimą podlewanie można nieco ograniczyć (ziemia nie powinna być mokra, tylko wilgotna). Ważne jest spryskiwanie rośliny wodą (najlepiej używać do tego przegotowanej wody).

Skrzydłokwiat nawozimy przede wszystkim w okresie kwitnienia, co około 2 tygodnie, nawozem do roślin kwitnących. Absolutnie nie stosujmy nawozów zawierających wapń (w tym domowych specyfików na bazie skorupek jajek, bo skrzydłokwiaty powinny mieć lekko kwaśną ziemię).

Przesadzanie i rozsadzanie skrzydłokwiatów

Skrzydłokwiat powinniśmy przesadzać każdej wiosny. W nieco większej doniczce niż poprzednia, umieszczamy żyzną, próchniczą ziemię, z dodatkiem torfu. W czasie przesadzania, możemy też skrzydłokwiat rozmnożyć – wystarczy podzielić bryłę korzeniową i umieścić sadzonki w nowych doniczkach, ustawionych w cienistym miejscu. Ten zabieg jest nawet zalecany jako odmładzający roślinę i powinien być stosowany co 3-4 lata.

Odmiany skrzydłokwiatów

Choć w naturze występuje prawie 50 gatunków tych roślin, w uprawie domowej spotykane są głównie odmiany skrzydłokwiatu Wallisa (Spathiphyllum wallissi). Należy do nich np. Mauna Loa, charakteryzująca się lekko pachnącymi kwiatami. Występuje też odmiana karłowata, dorastająca do 30 cm.

To Cię zainteresuje: Strelicja - rajski ptak w doniczce

Choroby skrzydłokwiatu

Skrzydłokwiaty są raczej odporne na choroby. Problemy mogą być spowodowane przede wszystkim nieodpowiednią pielęgnacją – szczególnie niedoborem wody (wtedy liście zaczynają opadać) nadmierną ilością światła (liście żółkną i bledną). W tych przypadkach wystarczy roślinę częściej podlewać i ustawić w bardziej cienistym miejscu. Jeśli skrzydłokwiat nie kwitnie należy zadbać o odpowiednią wilgotność, nawożenie, albo odmłodzić roślinę przez podział.
Skrzydłokwiat mogą też zaatakować mszyce lub przędziorki – wtedy należy zastosować odpowiedni preparat.

Uwaga – skrzydłokwiat jest trujący – zawiera nierozpuszczalne szczawiany wapnia, które mogą podrażniać skórę, błony śluzowe i przewód pokarmowy. Szkodliwe jest spożycie jakichkolwiek elementów rośliny, więc jeśli w domu są małe dzieci (albo zwierzęta lubiące podgryzać rośliny) – powinniśmy uważać.

Oceń artykuł
4,15 / 39 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także