Skalnice – urocze rośliny nie tylko na skalniaki. Gatunki i uprawa

0
Kwitnące skalnice Arendsa
Skalnice mają wiele gatunków. Do najbardziej popularnych - i pięknych - należy skalnica Arendsa.

Skalnice kojarzone są głównie z ogrodami skalnymi i alpinariami, warto jednak wiedzieć, że te urocze rośliny mogą mieć też inne zastosowania.

Różne gatunki skalnic

Rodzaj skalnica to duża grupa roślin, skupiająca ponad 440 gatunków. Wiele z nich można spotkać w stanie dzikim w górach, na obrzeżach lasów i na łąkach, ale kilka uprawia się także w ogrodach jako atrakcyjne rośliny ozdobne. Do najpopularniejszych ogrodowych gatunków należą m.in.: skalnica Arendsa, skalnica cienista, skalnica okrągłolistna, skalnica rozłogowa, skalnica trójdzielna, skalnica gronkowa, skalnica Fortune'a, skalnica długolistna i skalnica liścieniowa.

Podpowiadamy: Jak założyć skalniak w przydomowym ogrodzie

Większość z nich ma niewielkie rozmiary i tworzy małe, ale bardzo dekoracyjne kwiaty, rozwijające się na szczycie nagiego, długiego ogonka. W zależności od gatunku, kwiaty pojawiają się pędach wiosną (skalnica Arendsa), latem (skalnica gronkowa, okrągłolistna, cienista) lub jesienią (skalnica Fortune’a).

Zanim jednak zdecydujemy się na uprawę skalnic w ogrodzie lub na balkonie, powinniśmy poznać je nieco bliżej, gdyż poszczególne gatunki mogą różnić się między sobą nie tylko wyglądem, ale też wymaganiami.

Zobacz zdjęcia

Skalnice Arendsa

Skalnice Arendsa wiosną wyglądają jak dywan kwiatów. Ale wyglądają dekoracyjnie przez cały rok (jej liście są zielone również zimą).

Katarzyna Laszczak
Skalnice

Skalnice Arendsa doskonale nadają się na skalniaki, murki oraz rabaty z niskimi bylinami.

Katarzyna Laszczak
Białe i różowe skalnice Arendsa

Skalnice Arendsa można uprawiać też w pojemnikach.

Katarzyna Laszczak
Skalnica Fortune`a

Skalnica Fortune`a zakwita bardzo późno, bo w październiku, a nawet listopadzie.

Mykorea01 - pixabay.com
Skalnica gronkowa

Skalnica gronkowa rośnie m.in. w Tatrach. Jest pod częściową ochroną. Warto uprawiać ją na ogrodowych skalniakach.

Hans - pixabay.com

Jak uprawiać i gdzie sadzić skalnicę Arendsa

Najpopularniejszą i najchętniej uprawianą w ogrodach skalnicą jest bylinowa skalnica Arendsa, będąca międzygatunkowym mieszańcem. Roślina rozwija drobne, gęste, zimozielone listki zebrane w małe rozetki, tworzące  rodzaj zwartej, zielonej poduszki.

Skalnica ozdobna jest przez cały rok, ale najpiękniej wygląda wiosną, kiedy obsypuje się licznymi, barwnymi kwiatami, które w zależności od odmiany, mogą mieć kolor biały („Schneeteppich” , „Pixi White”), biało-zielony („Weisszwerg”), różowy („Blutenteppich”) lub czerwony („Purpurteppich”, „Highlander Red”, „Peter Pan”, „Triumph”).

 Aby roślina bujnie kwitła i dobrze się rozwijała, wymaga półcienistego stanowiska oraz przepuszczalnej, umiarkowanie wilgotnej gleby. Nie lubi zarówno suszy jak i nadmiernej wilgoci, ale dobrze znosi niskie temperatury. Po kilku latach wymaga też odmłodzenia, gdyż kępka utworzona z rozetek w środkowej części zaczyna się stopniowo ogałacać.

Skalnica Arendsa to roślina dość uniwersalna. Najlepiej nadaje się do obsadzania skalniaków i alpinariów, ale może być też wykorzystana do tworzenia kompozycji rabatowych z niskimi bylinami oraz do uprawy w pojemnikach. Jest także doskonałą rośliną do sadzenia na murkach, w szczelinach między kamieniami i na skarpach.

Podpowiadamy: Jak zbudować murek oporowy w ogrodzie

Skalnica rozłogowa - do doniczki i ogrodu

Zupełnie inny wygląd ma natomiast skalnica rozłogowa. Roślina również osiąga niewielkie rozmiary, ale jej główną ozdobą nie są kwiaty, ale zebrane w rozety okrągłe liście, wyrastające na długich ogonkach. Liście mają lekko ząbkowany brzeg i ciekawą barwę, gdyż od góry są ciemnozielone i pokryte siateczką srebrzystych nerwów, natomiast od dołu mają kolor czerwonobrązowy. Czerwone są też ich ogonki liściowe, co dodatkowo podnosi wartość dekoracyjną całej rośliny.

Cechą charakterystyczną skalnicy rozłogowej są też długie pędy (rozłogi) nazywane czasem wąsami, na końcach których tworzą się małe rozetki potomne. Można wykorzystać je do rozmnażania lub pozostawić na roślinie, jako dodatkowy element ozdobny. Cała skalnica, z wyjątkiem pędów rozłogowych, pokryta jest krótkimi włoskami, co także odróżnia ja od innych, popularnych gatunków. Roślina ma podobne wymagania, jak poprzedni gatunek, dlatego najlepiej czuje się na półcienistych stanowiskach oraz na żyznej, próchniczej, przepuszczalnej i lekko wilgotnej glebie.

Wadą skalnicy rozłogowej jest natomiast niewielka mrozoodporność, dlatego pozostawiona w ogrodzie na zimę bez okrycia, może przemarzać (znosi spadki temperatur do ok. - 10º C).

Polecamy: Smagliczki - na skalniak i na balkon. Jak je uprawiać

Skalnica rozłogowa najlepiej prezentuje się jako roślina doniczkowa, uprawiana w wiszących pojemnikach. Dzięki długim, zwisającym rozłogom, zakończonym rozetkami liściowymi, wygląda bardzo atrakcyjnie i może być niezwykłą ozdoba tarasu lub balkonu. Roślina może być też uprawiana w ogrodzie, gdyż pięknie prezentuje się na murkach, skarpach i w ogródkach skalnych. Jeśli jednak chcemy cieszyć się jej urodą przez kolejne lata, musimy wybrać dla niej ciepłe i osłonięte od wiatru stanowisko oraz okryć ją na zimę liśćmi, stroiszem lub włókniną.


 

 

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także