Wakacje niestety nie dotyczą ogrodników. Sierpień w ogrodzie, jak każdy ciepły miesiąc, to czas różnych prac.
Sierpień to miesiąc, kiedy możemy cieszyć się zbiorami owoców i warzyw oraz kwitnącymi kwiatami. Jednak są także prace pielęgnacyjne, które należy wykonać w tym miesiącu. Szczególnie od połowy miesiąca musimy "zakasać rękawy".
Zobacz zdjęcia

W sierpniu przycinamy lawendę.
Katarzyna Laszczak
Po przekwitnięciu dzielimy i sadzimy byliny (m.in. floksy, barwinki, fiołki, kosaćce, goździki brodate).
Magdalena Kmita
Z sadzeniem (i dzieleniem) piwonii trzeba poczekać do drugiej połowy sierpnia.
Bracy61 - pixabay.com
W sierpniu sadzimy rośliny dwuletnie, takie jak:bratki, stokrotki, niezapominajki, malwy.
Katarzyna Laszczak
Posadzone w sierpniu zimowity zakwitną jeszcze tej jesieni.
Hans - pixabay.com
W sierpniu zaczynamy sadzić kwiaty cebulowe, takie jak przebiśniegi.
Hans - pixabay.com
Narcyzy (i szachownice cesarskie) możemy sadzić od połowy sierpnia i we wrześniu.
Joycehu - pixabay.com
W sierpniu ostatni raz przycinamy żywopłoty, a także krzewy liściaste i iglaste.
Katarzyna Laszczak
Zadbajmy o podparcie gałęzi, obciążonych owocami. W sierpniu przycina się także drzewa i krzewy owocowe.
Suju - pixabay.com
Jeśli mamy odmianę malin, owocujące raz w roku, to wycinamy pędy, które w tym roku miały owoce.
Nocekrudy - pixabay.com
W sierpniu warto wysiać i posadzić warzywa, które dadzą plony jeszcze jesienią.
KeraMik - pixabay.com
Sierpień to czas, żeby posadzić truskawki.
Zsuzstot - pixabay.comKwiaty ogrodowe w sierpniu
W sierpniu musimy pamiętać o regularnym odchwaszczaniu i podlewaniu rabat kwiatowych. Ponadto usuwamy przekwitłe kwiatostany – kwiaty będą lepiej kwitły. Przycinamy też lawendę oraz rozrastające się rośliny wodne. W sierpniu zbieramy też nasiona roślin do przyszłorocznego siewu.
Jednoroczne kwiaty warto zasilać nawozami wieloskładnikowymi, ale rośliny wieloletnie przestajemy nawozić nawozami zawierającymi azot.
W sierpniu dzielimy i przesadzamy byliny (te, które już przekwitły) – rośliny będą miały odpowiednio dużo czasu, by się ukorzenić przed zimą. Przez cały sierpień możemy dzielić fiołki, floksy, smagliczki, dąbrówki, barwinki, kosaćce, goździki brodate. Z dzieleniem piwonii lepiej poczekać na drugą połowę miesiąca. Ponadto sadzimy siewki roślin dwuletnich (takie jak bratki, stokrotki, niezapominajki, malwy).
Zaczyna się także okres sadzenia roślin cebulowych. W sierpniu sadzimy zimowity i krokusy siewne, które zakwitną jeszcze tej jesieni. Ponadto sadzimy rośliny cebulowe, kwitnące wczesna wiosną, takie jak przebiśniegi (pierwsza połowa sierpnia) oraz szachownice cesarskie i kostkowane (druga połowa miesiąca).
Podpowiadamy: Kiedy i jak przycinać lawendę
Przycinamy i sadzimy drzewa i krzewy
W sierpniu nie zapominajmy o przycinaniu żywopłotów – to ostatni miesiąc, kiedy dokonujemy tej czynności. W sierpniu możemy też pobierać sadzonki półzdrewniałe z drzew i nasion liściastych, a w sierpniu i wrześniu – rozmnażać iglaki przez sadzonki (ukorzeniamy jednoroczne wierzchołki pędów).
W drugiej połowie miesiąca możemy też rozpocząć przesadzanie drzew i krzewów iglastych oraz wiecznie zielonych.
Dbamy o drzewa i krzewy owocowe
Warto zadbać o gałęzie obciążone owocami, podpierając je tyczkami lub podwiązując do grubszych konarów. Zabezpieczy to gałęzie przez łamaniem się. Natomiast po zbiorach przeprowadzamy cięcia prześwietlające wiśni, czereśni, wczesnych grusz, śliw.
W przypadku jabłoni i grusz gatunków dojrzewających pod koniec sierpnia lub we wrześniu, warto na początku miesiąca również przyciąć ich gałęzie, by zapewnić lepszy dostęp światła dojrzewającym owocom (tak samo postępujemy z pędami winorośli).
Po zbiorach prześwietlamy też krzewy porzeczek i agrestów. Jeśli uprawiamy maliny, owocujące raz w roku, wycinamy wszystkie pędy, które owocowały w tym roku (i usuwamy nadmiar młodych pędów).
Dowiedz się o: Uprawie, odmianach i przycinaniu malin
Zbieramy i siejemy warzywa i owoce
Sierpień to czas zbiorów wielu warzyw oraz ziół. Warto jednak posiać i posadzić rośliny, które dadzą plony jesienią oraz wczesną wiosną (np. sałata masłowa, szpinak, koper, rzodkiew, kalarepa, jarmuż).
W sierpniu sadzimy też truskawki (lub przesadzamy na nowe miejsce – zabieg też należy powtarzać co 3-4 lata). Uwaga – nie należy sadzić truskawek, w miejscach, gdzie poprzednio rosły pomidory.
Sierpień w ogrodzie, pomimo że jest miesiącem pracy, to tej najprzyjemniejszej – możemy się cieszyć kwitnącym ogrodem i plonami, a jednocześnie planować przyszłość – te bliską (jesień) i dalszą – przyszłoroczną wiosnę.
Sprawdź: Co warto posiać w sierpniu
irena.pak
jakoś dziwnie, że trzeba już myśleć o jesieni. Ale sierpień uwielbiam, również w ogrodzie
Ogrodka
Sierpień to ja wolę spędzić we Włoszech niż w ogrodzie. Spójrzcie jak jest tam świetnie: http://bibione.waw.pl W tym roku jadę tam po raz trzeci.
Ogrodka
Jak piszą w raporcie: http://www.sofista.com.pl/site,Copywriting,Artykuly-i-poradniki.html wielu ludzi spędza wakacje w ogrodzie.
PawełNM
To prawda, sam często spędzam wakacje w ogrodzie, ale jeżeli tylko jest taka możliwość wyjeżdżam nad morze . W tym roku w planach mam Sopot
http://www.mojeurlopy.pl/noclegi/sopot
padremi
Jednak wyjazd to wyjazd czego by nie mówić. Nigdzie się tak człowiek nie oderwie od wszystkich problemów. Nawet we własnym ogrodzie