Serduszka w ogrodzie. Jak uprawiać i pielęgnować te rośliny ozdobne

0
Serduszka w ogrodzie. Jak uprawiać i pielęgnować te rośliny ozdobne

Serduszka, zawdzięczające swoją nazwę oryginalnemu kształtowi kwiatów przypominających serce, to bardzo wdzięczne i atrakcyjne rośliny ozdobne. Podpowiadamy, jak je uprawiać.

Serduszka nie są bardzo wymagające, dobrze rosną w cieniu, a w jednym miejscu mogą pozostawać przez naprawdę wiele lat. Poza najbardziej popularnymi i najbardziej spektakularnymi serduszkami okazałymi (Lamprocapnos spectabilis dawniej Dicentra spectabilis), możemy także spotkać inne gatunki.

Zobacz zdjęcia

Serduszka okazałe

Serduszka okazałe to wyjątkowa roślina. W jednym miejscu może rosnąć nawet kilkadziesiąt lat.

Kapa65 - pixabay.com
Serduszka okazała

Nazwy serduszka okazałe i serduszka okazała są używane wymiennie.

RitaE - pixabay.com
Biała serduszka

Kwiaty serduszki są najczęściej biało-różowe, ale są także odmiany o białych kwiatach.

Suju - pixabay.com
Kwitnąca serduszka

Serduszka potrzebuje żyznej ziemi. Dobrze jest nawozić ją kompostem lub nawozem do roślin kwitnących.

Pezibear - pixabay.com
Serduszka odmiana Alba

Serduszka lubią wilgotne, ale przepuszczalne podłoże.

Couleur - pixabay.com
Serduszka okazała

Latem liście serduszek okazałych i pięknych zanikają. Miejsce, gdzie rosną warto oznaczyć patyczkiem, żeby nie uszkodzić korzeni rośliny podczas prac ogrodniczych.

Botanica - pixabay.com
Seduszka piękne

Wszystkie gatunki serduszek, uprawiane w ogrodach, mają zbliżone wymagania.

Katarzyna Laszczak

Jak wyglądają serduszka okazałe

W ogrodach najczęściej uprawiane są serduszka okazałe, których ozdobą jest gęsty pokrój (wys. ok. 60-80 cm), pierzaste, niebieskozielone liście, przypominające liście lubczyku lub paproci oraz bardzo urokliwe kwiaty.

Kwiaty pojawiają się w maju i czerwcu. Nie są one wprawdzie szczególnie duże, ale zebrane w jednostronne grono wzdłuż długiego, sztywnego, lekko przewieszającego się w górnej części pędu tworzą okazały kwiatostan (mogą dorastać do wys. do ok. 1 m).

Każdy pojedynczy kwiat jest też wyjątkowo oryginalny, gdyż jego spłaszczony, różowy kielich ma kształt serca, z którego wyrastają wąskie, białe płatki mające postać wydłużonej, wypływającej z wnętrza kwiatu kropli.

W okresie kwitnienia roślina wygląda niezwykle atrakcyjnie i może być wspaniałą ozdobą każdej wiosennej, ocienionej rabaty. Posiada też kilka ciekawych odmian, różniących się od gatunku barwą kwiatów lub liści (np. „Alba”, „Gold Heart”).

Polecamy: Najłatwiejsze w uprawie byliny wieloletnie - TOP 5

Miejsce i ziemia dla serduszek

Jeśli jednak chcemy przez lata cieszyć się urodą rośliny, musimy zapewnić jej odpowiednie warunki uprawy, bo tylko wtedy będzie ładnie się rozrastać i obficie kwitnąć.

Serduszka okazałe najlepiej czują się w półcieniu, a nawet w cieniu, dlatego idealnie nadają się do ozdoby niedoświetlonych rabat. Jeśli mają bujnie rosnąć i obficie kwitnąć, należy zapewnić im żyzną, przepuszczalną, próchniczą, stale lekko wilgotną glebę.

Nawożenie i podlewanie

Wiosną, w czasie kwitnienia rośliny dobrze jest też zasilać, wybierając wieloskładnikowe nawozy ze zwiększoną ilością potasu i fosforu oraz mniejszą ilością azotu (mogą być to nawozy dla roślin kwitnących). Na ich rozwój dobrze też wpłynie dodany do podłoża kompost.

Jeśli wiosna jest sucha, a opady deszczu sporadyczne, rośliny należy podlewać, gdyż źle znoszą suszę. W utrzymaniu wilgoci pomoże też ściółkowanie podłoża. Serduszek nie trzeba natomiast okrywać na zimę, gdyż są dostatecznie mrozoodporne.

Podpowiadamy: Jak uprawiać hortensje w doniczkach

Jak rozmnożyć serduszka

Równie mało kłopotliwe jak uprawa roślin jest też ich rozmnażanie. Sadzonki najłatwiej pozyskać dzieląc rozrośnięte kępy wczesną wiosną lub w sierpniu (kłącza sadzi się tuż pod powierzchnią ziemi). Można też pobrać wiosną z rośliny sadzonki pędowe z piętką i ukorzenić je w wilgotnym podłożu torfowym.

Młode serduszka można też uzyskać za pomocą siewu nasion (chętnie dają też samosiew, rozrzucając dojrzałe nasiona na spore odległości), jednak rośliny pozyskane ta drogą mogą nie być zbyt efektowne i mogą nie zachować cech odmianowych rośliny matecznej.

Nie martw się, gdy serduszka zniknie z rabaty

Niestety, mimo najbardziej troskliwej opieki, urodą serduszki długo się nie nacieszymy, gdyż po przekwitnieniu (zwykle w lipcu), jej liście stopniowo zaczynają zamierać, całkowicie znikając z rabaty i pojawiając się ponownie dopiero wiosną następnego roku. Miejsce, w którym rosną serduszka warto też oznaczyć np. patyczkami, aby przy okazji pielenia lub innych prac pielęgnacyjnych, nie uszkodzić śpiących pod ziemią roślin.

Polecamy: Ogród dla niecierpliwych i zabieganych - co w nim posadzić i na co zwrócić uwagę

Z czym sadzić serduszka, żeby ładnie wyglądały

Mając tą szczególną cechę rośliny na uwadze, musimy tak zaplanować rabaty, aby pozostałe po serduszkach miejsce nie było puste przez resztę sezonu.

W tym celu rośliny najlepiej sadzić jako solitery na trawniku lub na rabacie w towarzystwie późno rozwijających się bylin o dużych liściach np. funkii, zawilców japońskich, przywrotników. Serduszka można też sadzić z paprociami. ale wybierzmy mniej ekspansywne gatunki (np. wietlica japońska, adiantum stopowate), gdyż mocno rozrastające się paprocie (np. pióropusznik strusi) zagłuszą serduszka i już więcej ich nie zobaczmy.

Roślinom mogą też towarzyszyć orliki, które podobnie jak serduszka, po kwitnieniu znikają z rabat.

Dowiedz się więcej: Orliki - kwiaty, których nie zjedzą ślimaki

Inne gatunki serduszek

Oprócz najpopularniejszej i najbardziej efektownej serduszki okazałej, w ogrodach uprawiane są też inne gatunki rośliny. Choć nie są tak duże jak serduszka okazałe i kwitną mniej spektakularnie, wyróżniają się znacznie dłuższym okresem kwitnienia. Są to:

  • serduszka piękne (Dicentra formosa) – dorastają do ok. 30-40 cm wys., kwitną od maja do sierpnia/września, mają kilka ciekawych odmian,
  • serduszka wspaniałe (Dicentra eximia) – dorastają do wys. ok. 20-30 cm, kwiaty małe, rozwijające się w maju-czerwcu, liście pozostają na rabacie przez cały sezon.

Dowiedz się więcej o: Serduszkach okazałych w ogrodzie

Oceń artykuł
3,40 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także