Ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie powinny być nie tylko funkcjonalne, ale także dekoracyjne i dopasowane do charakteru ogrodu. Planujmy je rozsądnie, aby można było wygodnie z nich korzystać.

nawierzchnia ogrodowaUkład ścieżek ma umożliwić wygodne dotarcie do wszystkich zakątków ogrodu. Ścieżki w ogrodzie mogą być też jego ozdobą. Nie powinny przebiegać zbyt blisko dużych drzew, gdyż korzenie po pewnym czasie spowodują wybrzuszenia nawierzchni. Nie warto również sadzić obok nich szybko rozrastających się roślin. Wyjątek stanowi oryginalny pomysł na zieloną ścieżkę, optycznie wtopioną w tło ogrodu – obsadzamy ją roślinami nadającymi się do deptania. Ścieżka powinna mieć też odpowiednią szerokość – ok. 60 cm (gwarantuje swobodne poruszanie się jednej osobie).

Prosto czy po łuku?
Przebieg ścieżek i materiał do ich wykonania trzeba dobrać do charakteru ogrodu. W uporządkowanych realizacjach, z geometrycznym układem elementów, najlepiej wyglądają ścieżki proste. W ogrodach naturalnych warto zastosować miękkie łuki o różnej szerokości. Planując ścieżki trzeba pamiętać, że drogi ziemne i wykonane z tłucznia oraz żwiru łatwo zarastają chwastami, zatem wymagają regularnej konserwacji i czyszczenia.
Najłatwiej wykonać ścieżkę układając zwyczajne płyty chodnikowe, kafle z piaskowca czy grube fragmenty pnia drzewa – w odstępach dostosowanych do długości kroku, czyli ok. 60 cm. Jeśli ścieżkę po bokach ograniczymy specjalną, plastikową taśmą, a przestrzeń między płytkami wysypiemy piaskiem, grubym żwirem lub drobnymi kamykami, osiągniemy ciekawy efekt. Przed układaniem płyt z dowolnego materiału, na trawniku należy wyciąć fragmenty darni odpowiadające elementom kształtem i wielkością. Dzięki temu ścieżka będzie równa z powierzchnią trawy, co umożliwi swobodne koszenie.

Co na ścieżkę?
Wybór materiałów, z których można budować ogrodowe ścieżki jest duży. Należy kierować się przede wszystkim stylem ogrodu. Nie tylko barwą poszczególnych surowców, lecz także ich fakturą. Optymalny wybór to cegła i drewno. Z drewnianą altaną ogrodową najlepiej współgrają ścieżki drewniane, kamienne lub z betonowych płyt. W każdym ogrodzie naturalnie wygląda drewno. Odpowiednio konserwowane może służyć nawet kilkanaście lat. Trzeba jednak zadbać, by było starannie wysuszone i zaimpregnowane. Drewno jest kłopotliwe jedynie w zacienionych miejscach, gdyż w cieniu łatwo zarasta mchami, a wówczas bywa śliskie po deszczu. Ten sam problem dotyczy wszystkich ścieżek kamiennych, niezależnie od tego, czy użyjemy granitu, bazaltu, kwarcytu czy piaskowca. Planując ścieżki z kamienia warto zatem wybierać płytki o specjalnie matowanej, antypoślizgowej powierzchni. Dekoracyjnym, trwałym i niedrogim materiałem do budowy ogrodowych dróżek jest również klinkier. Warto go jednak zaimpregnować preparatem utrudniającym nasiąkanie wodą.

ścieżka w ogrodziePodłoże ma znaczenie
Niezależnie od rodzaju materiału wybranego na ogrodowe ścieżki, trzeba zadbać o odpowiednie przygotowanie nawierzchni do ich układania. Nie można ich budować bezpośrednio na ziemi. Podłoże najpierw trzeba odpowiednio utwardzić i zadbać o jego przepuszczalność, dzięki czemu na ścieżkach nie będą powstawały kałuże po deszczu. Dlatego ogrodowe trasy należy układać na ok. pięciocentymetrowej warstwie równoziarnistego piasku, a w wypadku nieprzepuszczającego gruntu (np. zwartej gliny) na dziesięcio- lub dwudziestocentymetrowej warstwie żwiru lub tłuczonego kamienia. Dopiero po starannym wyrównaniu i ubiciu podłoża można układać nawierzchnię ścieżki. Warto również zadbać, by ścieżki nie były idealnie poziome. Niewielki spadek ok. 3% w jedną ze stron umożliwi odprowadzanie deszczówki.

Oceń artykuł
4,86 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Sylwia Owczarek

Zdjęcia: Bruk-Bet, Libet

Polecamy Ci również

Zobacz także