Ścieżki ogrodowe. Zdjęcia pomysłów na ścieżki w ogrodzie

11
Ścieżka ogrodowa
Ścieżka powinna wygodnie prowadzić od furtki do domu oraz ważnych miejsc ogrodu.

Ścieżki ogrodowe muszą nas wieść do celu, choć niekoniecznie prosto. Ich kształt i forma są ozdobą ogrodu, a ich charakter powinien nawiązywać do stylu ogrodu i domu.

Pomysłów na ścieżki ogrodowe jest mnóstwo. Można łączyć różne materiały i bawić się ich kształtem. Oczywiście nie powinniśmy popadać w przesadę i zapominać o tym, że ścieżki ogrodowe pełnią też funkcję praktyczną. Powinny wygodnie prowadzić od furtki do domu oraz ważnych miejsc ogrodu. Ich przebieg, nawet ten fantazyjny, powinien być zaplanowany i przemyślany.

Zobacz: Kolory w ogrodzie - znaczenie

Ścieżka ogrodowa

Ścieżka ogrodowa, bez względu na to z czego jest wykonana, powinna też zapewniać stabilną i bezpieczną powierzchnię do poruszania się. Ścieżki można wykonać z płyt albo kostki kamiennej lub betonowej, wysypać żwirem, wyłożyć cegłą klinkierową, albo nawet wykonać mozaikę z drobnych otoczaków.

Pomysł na ścieżkę w ogrodzie

Oryginalna ścieżka w ogrodzie.

Chraecker Pixabay.com
Ścieżka w ogrodzie

Ścieżki są ozdobą ogrodu, a ich charakter powinien nawiązywać do stylu ogrodu i domu.

terimakasih0 Pixabay.com
Ścieżka prowadząca do domu

Ścieżka w ogrodzie.

Inspector Pixabay.com
Kamień w ogrodzie

Kamienna ścieżka w ogrodzie.

samslens Pixabay.com
Ciekawe efekty dają połączenia różnych materiałów – różnego rodzaju płyty nie muszą ściśle do siebie przylegać, a przestrzeń między nimi można wysypać kamiennym żwirem lub grysem. Powstanie w ten sposób nawierzchnia o urozmaiconej fakturze i barwie. Bardzo dobrze wyglądają też kamienie, albo płyty, między którymi rośnie trawa – odległości między elementami ścieżki powinny być tak dobrane, żeby było wygodnie po nich stąpać. Natomiast to, czy będzie to układ regularny (np. szachownica), czy bardziej fantazyjny – zależy od naszych upodobań i stylu ogrodu.
 

Dobrym pomysłem jest zadbanie o podświetlenie ścieżki. Jej przebieg mogą też podkreślać nasadzenia roślinne.

W ogrodach w stylu japońskim, albo ogrodach wodnych, ścieżki płynnie przechodzą w mostki – dobrze wyglądają kamienne stopnie służące jako przejście i zintegrowane z całością założenia.

 

Oceń artykuł
4,64 / 11 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także