Ścieżki ogrodowe. Zdjęcia pomysłów na ścieżki w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe. Zdjęcia pomysłów na ścieżki w ogrodzie

Ścieżki ogrodowe muszą nas wieść do celu, choć niekoniecznie prosto. Ich kształt i forma są ozdobą ogrodu, a ich charakter powinien nawiązywać do stylu ogrodu i domu.

 ścieżka ogrodowaścieżka z kamieni i żwiru

Pomysłów na ścieżki ogrodowe jest mnóstwo. Można łączyć różne materiały i bawić się ich kształtem. Oczywiście nie powinniśmy popadać w przesadę i zapominać o tym, że ścieżki ogrodowe pełnią też funkcję praktyczną. Powinny wygodnie prowadzić od furtki do domu oraz ważnych miejsc ogrodu. Ich przebieg, nawet ten fantazyjny, powinien być zaplanowany i przemyślany.

ścieżka z płyt ścieżka z płyt kamiennych i żwirku

Ścieżka ogrodowa, bez względu na to z czego jest wykonana, powinna też zapewniać stabilną i bezpieczną powierzchnię do poruszania się. Ścieżki można wykonać z płyt albo kostki kamiennej lub betonowej, wysypać żwirem, wyłożyć cegłą klinkierową, albo nawet wykonać mozaikę z drobnych otoczaków.

połączenie płyt i kamieniścieżka ogrodowa jak mozaika

Ciekawe efekty dają połączenia różnych materiałów – różnego rodzaju płyty nie muszą ściśle do siebie przylegać, a przestrzeń między nimi można wysypać kamiennym żwirem lub grysem. Powstanie w ten sposób nawierzchnia o urozmaiconej fakturze i barwie. Bardzo dobrze wyglądają też kamienie, albo płyty, między którymi rośnie trawa – odległości między elementami ścieżki powinny być tak dobrane, żeby było wygodnie po nich stąpać. Natomiast to, czy będzie to układ regularny (np. szachownica), czy bardziej fantazyjny – zależy od naszych upodobań i stylu ogrodu.

nieregularna ścieżka z kamieninawierzchnia z płyt łączonych z trawą

Dobrym pomysłem jest zadbanie o podświetlenie ścieżki. Jej przebieg mogą też podkreślać nasadzenia roślinne.

oświetlenie ścieżki ogrodowej

W ogrodach w stylu japońskim, albo ogrodach wodnych, ścieżki płynnie przechodzą w mostki – dobrze wyglądają kamienne stopnie służące jako przejście i zintegrowane z całością założenia.

ścieżka nad wodą

pomysł na ścieżkę ogrodowąścieżka w ogrodzie japońskimaranżacja nawierzchniścieżka ogrodowa z płytścieżka w ogrodzienieregularna ścieżka kamiennaschody w ogrodzie i mostekstopnie ze żwiru i drewnapodświetlana ścieżka ogrodowapomysł na nawierzchnię w ogrodzieprosta ścieżka ogrodowaścieżka z płyt i klinkierupłyty chodnikowefantazyjna ścieżka z płytnawierzchnia jak szachownicadekoracyjna nawierzchniapłyty ułożone w karościeżka jako mostekpłyty kamienne w ogrodzie wodnymnawierzchnie ogrodowenawierzchnia z kamieni i drewnanawierzchnia na tarasieścieżka w nowoczesnym ogrodzieścieżka z klinkieru i kamykówkolorowa ścieżka ogrodowa

Oceń artykuł
4,60 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: freshome.com

Polecamy Ci również

Zobacz także