Ścieżka ogrodowa z płyt chodnikowych – projekt i budowa

0
Ścieżka ogrodowa z płyt chodnikowych
Ścieżkę ogrodową z płyt chodnikowych układa się sprawnie, ale trzeba pamiętać o wykonaniu podbudowy.

Budowa ścieżki ogrodowej z płyt chodnikowych nie jest trudna – stąd dowiesz się, na co zwrócić uwagę projektując i wykonując ścieżkę ogrodową z płyt chodnikowych.

Ścieżki w ogrodzie pełnią nie tylko funkcję praktyczną, ale też dekoracyjną – z ich pomocą można kreować również styl ogrodu. Materiał, z jakiego wykonamy ścieżkę ogrodową, jego format, faktura i kolor wpływają na ostateczny charakter ogrodu. Dlatego zastanawiając się, z czego wykonać ścieżkę ogrodową, weźmy pod uwagę nie tylko właściwości techniczne nawierzchni, ale też to, czy pasuje do naszego ogrodu i domu.

Ścieżka z płyt chodnikowych – możliwości i ograniczenia

Płyty chodnikowe produkowane obecnie mają niewiele wspólnego z tym, co znaliśmy z miejskich chodników sprzed kilkunastu lat. Współczesne płyty chodnikowe są estetyczne i trwałe, dają też ciekawe możliwości aranżacyjne. Można z nich stworzyć jednolitą nawierzchnię – co jest tym łatwiejsze i szybsze, że płyty mają duży format.
Ciekawie wyglądają także płyty ułożone w pewnych odstępach, tak żeby między nimi rosła trawa. Oryginalnie wyglądają również płyty chodnikowe łączone ze żwirem lub grysem kamiennym. Z płyt chodnikowych można też z powodzeniem stworzyć nawierzchnię tarasu.
Jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że płyty chodnikowe najlepiej nadają się do budowy ścieżek o prostym przebiegu i zakrętach układanych pod kątem. Z płyt chodnikowych nie ułożymy łukowatych linii ścieżek.

Dowiedz się też: Jak zbudować ścieżkę żwirową w ogrodzie

Ścieżka z płyt chodnikowych a styl ogrodu

Ścieżki z płyt chodnikowych dobrze pasują do domów o nowoczesnej architekturze i ogrodów utrzymanych w tym stylu. Proste formy płyt i taki przebieg ścieżek ogrodowych podkreślą minimalistyczny i geometryczny charakter nowoczesnych ogrodów.
Płyty chodnikowe dobrze komponują się z różnego rodzaju roślinami – i iglastymi, i liściastymi, doskonale też wyglądają w sąsiedztwie traw ozdobnych.

Budowa ścieżki ogrodowej z płyt chodnikowych

- Projektowanie ścieżki wyłożonej płytami chodnikowymi możemy zaplanować dwojako. Po pierwsze układać je w pewnej odległości na przemian z trawnikiem lub żwirem. Po drugie jako ciąg płyt tworzących jednolitą powierzchnię. W obu przypadkach należy jednak wykonać odpowiednią podbudowę w miejscu stabilizowania płyty – podpowiada Aleksandra Skwira, projektant nawierzchni w firmie Jadar.

Jaka podbudowa pod ścieżkę z płyt chodnikowych

Płyty chodnikowe są dość ciężkie, trzeba więc wykonać pod nie podbudowę. W tym celu pod planowaną ścieżką usuwamy kilkunastocentymetrową ziemi. Następnie – wykonujemy podbudowę. Jeżeli nasz grunt rodzimy jest wystarczająco zagęszczony i piaszczysty wystarczy, że pod płytą zastosujemy dwie warstwy:

  • warstwa wypełniająco-wyrównująca (piasek, 10-15 cm)
  • warstwa utrzymująca (mieszanka piasku z cementem, 3-4 cm)

Im warstwa podbudowy będzie grubsza, tym stabilniejsza będzie nawierzchnia – płyty nie będą się zapadać, ani przemieszczać. W przypadku ścieżki ogrodowej z płyt chodnikowych nie ma potrzeby stosowania obrzeży.

Podpowiadamy też: Jak wybrać kostkę brukową na ścieżkę ogrodową i podjazd

Oceń artykuł
4,17 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Jadar

Polecamy Ci również

Zobacz także