Sasanki - zwiastuny wiosny

0
Sasanka
W Polsce są obecnie cztery gatunki dzikich sasanek, choć jeszcze w XX wieku można było spotkać pięć gatunków tych pięknych zwiastunów wiosny. Wszystkie są pod ochroną.

Sasanki zazwyczaj kojarzymy z fioletowymi dzwonkami – symbolami wiosny. Tymczasem, oprócz powszechnie znanych fioletowych, istnieją odmiany kwitnące ma biało, purpurowo i czerwono. 

Sześć gatunków sasanek znajduje się pod ścisłą ochroną. Warto zatem zapewnić im schronienie w ogrodzie, gdzie wczesną wiosną ozdobią niejedną rabatę.  

Sasanki są niezwykle dekoracyjne również po przekwitnięciu. Mają ciekawe, włochate łodygi i liście. Charakterystyczne są również owoce pojawiające się w miejsce kwiatów. Z wyglądu przypominają puszyste kulki – niezwykle dekoracyjne. Sasanki dorastają do 40 cm wysokości, zatem idealnie nadają się na najniższy poziom rabat wielopiętrowych.

Sasanki uprawa

Sasanki są wymagającymi mieszkańcami ogrodu. Wymagającymi w sposób specyficzny. W naturze rosną w miejscach, gdzie inne rośliny by się nie utrzymały ze względu na brak składników pokarmowych i wody, zatem w żyznym ogrodzie trzeba im takie warunki stworzyć w sztuczny sposób. Zdecydowanie należy unikać odmian o białych kwiatach - sprawiają kłopoty nawet bardzo doświadczonym ogrodnikom. Sasanki lubią stanowiska przypominające ich naturalne warunki. Dziko rosną na leśnych polanach, skarpach nad brzegami górskich rzek i łąkach. Dlatego potrzebują stanowisk ciepłych i jak najbardziej słonecznych oraz ziemi o odczynie obojętnym, bądź lekko zasadowym. Gleba powinna być uboga w składniki pokarmowe, piaszczysta, z dodatkiem grubego żwiru i kamieni, jak najlżejsza.

Biała sasanka

Wbrew ogólnemu mniemaniu sasanki nie muszą kojarzyć się z fioletem.

schleichpost0 (Pixabay.com)
Sasanka o pięknym czerwonym kolorze

Obecnie hodowcy tworzą odmiany sasanek w różnych kolorach.

fotshot (Pixabay.com)
Kwitnąca sasanka

Górale uważają, że gdy na halach zakwitną sasanki, to znaczy, że wiosna już na dobre zagościła w przyrodzie.

Tarey (pixabay.com)

Lokalizację rabaty z sasankami należy przemyśleć, gdyż w jednym miejscu zostają przez kilka lat. Charakterystyczną cechą tych kwiatów jest niezwykła wręcz odporność na brak wody, choroby i mróz, zatem jeśli spełnimy ich wymagania dotyczące stanowiska praktycznie nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich nawozić, okrywać na zimę, ani podlewać - w normalnych warunkach naturalne opady deszczu wystarczają im w zupełności. O podlaniu sasanek można pomyśleć tylko w wypadku długotrwałej suszy. Jesienią nie trzeba, a nawet nie należy obcinać liści, ani pędów kwiatowych. Dzięki temu sasanki przezimują bezpiecznie.

Warto przeczytać: Jak uprawiać pierwiosnek zwany prymulką

Na białym tle śniegu ich srebrzysto-zielone kępki wyglądają ponadto wyjątkowo ozdobnie.
Odpowiednio prowadzone sasanki odwdzięczają się ogrodnikowi, zapowiadając wiosnę - to  wiosenne kwiaty, które wcześnie pojawiają się w ogrodzie. Rośliny zaczynają kwitnąć zanim wypuszczą liście. Świetnie sprawdzają się na skalniakach, można nimi przełamywać monotonię trawników i dekorować wrzosowiska. Na niskich rabatach ładnie komponują się z roślinami cebulowymi.

sasanki po przekwitnięciuSasanki rozmnażanie

Sasanki bardzo ciężko się rozmnaża. Można to robić na dwa sposoby – siejąc z nasion lub przez podział kęp. Każda metoda ma jednak wady, a nowe rośliny często nie spełniają oczekiwań. Z nasion sasanki rosną łatwo (często rozsiewają się same), jednak nowe rośliny przez pierwsze lata słabo kwitną.

Sadzonki sasanek uzyskane przez podział kęp zachowują właściwości i bujne kwitnienie rośliny macierzystej, za to mają skłonności do chorowania i bardzo ciężko się przyjmują. Kępy należy dzielić tuż po kwitnieniu lub jesienią i natychmiast posadzić ponownie. Rozsadę najlepiej wysiewać od końca lipca do jesieni. Nasiona kiełkują po około 30 dniach. Wiosną następnego roku trzeba rozsadę przepikować w miejsce docelowe w odstępach ok. 30 cm. Pierwszy raz młode sasanki powinny rozkwitnąć rok później, ale nie liczmy, że będzie to kwiatowy wysyp. Rośliny siane z nasion dobrze kwitną po kilku latach, jednak warto czekać. Dojrzały okaz potrafi wypuścić ponad sto kwiatów w trakcie jednego sezonu.

Zobacz również: Powojniki jako ozdoba pergoli

Oceń artykuł
4,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anita Kowal

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także