Sasanki w ogrodzie. Kwiaty o specyficznych wymaganiach

0
Sasanki
W Polsce są obecnie cztery gatunki dzikich sasanek, choć jeszcze w XX wieku można było spotkać pięć gatunków tych pięknych zwiastunów wiosny. Wszystkie są pod ochroną.

Sasanki zazwyczaj kojarzymy z fioletowymi dzwonkami – symbolami wiosny. Tymczasem, oprócz powszechnie znanych fioletowych, istnieją odmiany kwitnące ma biało, purpurowo i czerwono. 

Wszystkie dzikie gatunki sasanek są w Polsce pod ochroną - to rośliny zagrożone wyginięciem. Warto zatem zapewnić im schronienie w ogrodzie, gdzie wczesną wiosną ozdobią niejedną rabatę. Ale sasanki są niezwykle dekoracyjne również po przekwitnięciu. Mają ciekawe, włochate łodygi i liście.

Przeczytaj koniecznie: Rośliny chronione w ogrodzie - na co uważać

Charakterystyczne są również owoce pojawiające się w miejsce kwiatów. Z wyglądu przypominają puszyste kulki – niezwykle dekoracyjne. Sasanki dorastają do 40 cm wysokości, zatem idealnie nadają się na najniższy poziom rabat wielopiętrowych.

ZOBACZ zdjęcia sasanek

Biała sasanka

Wbrew ogólnemu mniemaniu sasanki nie muszą kojarzyć się z fioletem.

schleichpost0 (Pixabay.com)
Sasanka o pięknym czerwonym kolorze

Obecnie hodowcy tworzą odmiany sasanek w różnych kolorach.

fotshot (Pixabay.com)
Piękne sasanki w ogrodzie

Sasanki mają bardzo specyficzne wymagania - lubią trudne warunki, w których większość roślin nie poradziłaby sobie.

kerstingue (Pixabay.com)
Fioletowa sasanka

Sasanki nie wymagają nawożenia, ani podlewania. Lepiej ich też nie przesadzać.

LoggaWiggler (Pixabay.com)
Kępa sasanek

Sasanki to jedne ze zwiastunów oczekiwanej wiosny.

HonzaCech (Pixabay.com)
Kwiat sasanki

Sasanki mają charakterystycznie omszone liście i łodygi.

LoggaWiggler (Pixabay.com)
Sasanki

Sasanki to rośliny przystosowane do trudnych, górskich warunków.

Pezibear (Pixabay.com)
Kwiaty sasanek

Sasanki mają wiele odmian, niestety te dziko rosnące są zagrożone wyginięciem.

Wsanter (Pixabay.com)
Kwitnąca sasanka

Górale uważają, że gdy na halach zakwitną sasanki, to znaczy, że wiosna już na dobre zagościła w przyrodzie.

Tarey (pixabay.com)
Przekwitłe sasanki

Sasanki również po przekwitnięciu wyglądają bardzo dekoracyjnie.

Kamilaszostak1985 - pixabay.com

Jak uprawiać sasanki

Sasanki są wymagającymi mieszkańcami ogrodu, ale wymagania mają bardzo specyficzne. To prawdziwe roślinne "twardzielki", lubiące ubogie gleby i trudne warunki. W naturze rosną w miejscach, gdzie inne rośliny by się nie utrzymały ze względu na brak składników pokarmowych i wody, zatem w żyznym ogrodzie trzeba im takie warunki stworzyć w sztuczny sposób. Sasanki lubią stanowiska przypominające ich naturalne warunki.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać krokusy

Dziko rosną na leśnych polanach, skarpach nad brzegami górskich rzek i łąkach. Dlatego potrzebują stanowisk ciepłych i jak najbardziej słonecznych oraz ziemi o odczynie obojętnym, bądź lekko zasadowym. Gleba powinna być uboga w składniki pokarmowe, piaszczysta, z dodatkiem grubego żwiru i kamieni, jak najlżejsza.

Charakterystyczną cechą tych kwiatów jest niezwykła wręcz odporność na brak wody, choroby i mróz, zatem jeśli spełnimy ich wymagania dotyczące stanowiska praktycznie nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Nie trzeba ich nawozić, okrywać na zimę, ani podlewać - w normalnych warunkach naturalne opady deszczu wystarczają im w zupełności. O podlaniu sasanek można pomyśleć tylko w wypadku długotrwałej suszy. Jesienią nie trzeba, a nawet nie należy obcinać liści, ani pędów kwiatowych. Dzięki temu sasanki przezimują bezpiecznie.
Zdecydowanie należy unikać odmian o białych kwiatach - sprawiają kłopoty nawet bardzo doświadczonym ogrodnikom.

Gdzie sadzić sasanki

Lokalizację rabaty z sasankami należy przemyśleć, gdyż w jednym miejscu zostają przez kilka lat. Odpowiednio prowadzone sasanki odwdzięczają się ogrodnikowi, zapowiadając wiosnę - to  wiosenne kwiaty, które wcześnie pojawiają się w ogrodzie. Rośliny zaczynają kwitnąć zanim wypuszczą liście.

Świetnie sprawdzają się na skalniakach, można nimi przełamywać monotonię trawników i dekorować wrzosowiska. Na niskich rabatach ładnie komponują się z roślinami cebulowymi. Na białym tle śniegu ich srebrzysto-zielone kępki wyglądają ponadto wyjątkowo ozdobnie.

Polecamy również: Przylaszczki w ogrodzie. Jak je uprawiać i jakie odmiany wybrać

Jak rozmnażać sasanki

Sasanki bardzo ciężko się rozmnaża. Można to robić na dwa sposoby – siejąc z nasion lub przez podział kęp. Każda metoda ma jednak wady, a nowe rośliny często nie spełniają oczekiwań. Z nasion sasanki rosną łatwo (często rozsiewają się same), jednak nowe rośliny przez pierwsze lata słabo kwitną.

Sadzonki sasanek uzyskane przez podział kęp zachowują właściwości i bujne kwitnienie rośliny macierzystej, za to mają skłonności do chorowania i bardzo ciężko się przyjmują. Kępy należy dzielić tuż po kwitnieniu lub jesienią i natychmiast posadzić ponownie.

Nasiona na rozsadę najlepiej wysiewać od końca lipca do jesieni. Nasiona kiełkują po około 30 dniach. Wiosną następnego roku trzeba rozsadę przepikować w miejsce docelowe w odstępach ok. 30 cm. Pierwszy raz młode sasanki powinny rozkwitnąć rok później, ale nie liczmy, że będzie to kwiatowy wysyp. Rośliny siane z nasion dobrze kwitną po kilku latach, jednak warto czekać. Dojrzały okaz potrafi wypuścić ponad sto kwiatów w trakcie jednego sezonu.

Poznaj też: Cieszyniankę wiosenną, która kwitnie wczesną wiosną

Oceń artykuł
4,50 / 10 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Anita Kowal

Polecamy Ci również

Zobacz także