Samodzielne rozmnażanie storczyków. Jak to się robi krok po kroku

0
Sorczyk falenopsis
Storczyki falenopsisy są niezwykle popularne. Warto wiedzieć, że ten gatunek (i kilka innych) można stosunkowo łatwo rozmnożyć.

Polecamy sposób na rozmnażanie storczyków. Wcale nie jest trudny i skomplikowany, choć trochę zależy od samego storczyka.

Ze względu na swoją niezwykłą urodę, storczyki stały się jednymi z naszych ulubionych kwiatów doniczkowych. Mimo to nadal uznajemy je za rośliny wymagające i tajemnicze, dlatego zwykle kupujemy dorosłe egzemplarze w centrach ogrodniczych, nie myśląc nawet o ich samodzielnym rozmnażaniu. Czasami jednak warto podjąć takie wyzwanie, bo może się okazać, że rozmnażanie storczyków jest łatwiejsze, niż nam się wydaje.

Zobacz zdjęcia

Storczyk falenopsis

Falenopsisy to najbardziej popularne storczyki, które mamy w domach. Niekiedy same wytwarzają rozmnóżki, z których można pozyskać nowe rośliny.

Phtorxp - pixabay.com
Storczyk z gatunku dendrobium

Rozmnóżki mogą wytwarzać także storczyki dendrobium. Pojawiają się one na pędach lub pseudobulwach.

Robsonmelo - pixabay.com
Storczyk cymbidium

Storczyki, które szybko rozrastają się, jak cymbidium, można rozmnażać, dzieląc rośliny przy okazji wiosennego przesadzania.

Enricsagarra - pixabay.com
Storczyk miltonia

Przez podział można dzielić też miltonie. Pamiętajmy, że każda sadzonka musi mieć 2-3 pseudobulwy lub pędy liściowe i własne korzenie.

SDanger - pixabay.com
Storczyk cattleya (katleja)

Przez odrosty korzeniowe lub pędy przybyszowe można rozmnażać również katleje.

Wuwow - pixabay.com

Wprawdzie w domowych warunkach zabieg ma szansę powodzenia jedynie w przypadku niektórych storczyków, mimo to i tak warto spróbować, bo wyhodowanie własnego storczyka z maleńkiej sadzonki, z pewnością da nam mnóstwo satysfakcji.

Sprawdź: Jak uprawiać storczyki bez błędów

W warunkach amatorskich jedynym sposobem na uzyskanie młodych storczyków jest rozmnażanie ich za pomocą odrostów, rozmnóżek lub sadzonek (wegetatywne), gdyż rozmnażanie roślin za pomocą nasion to już raczej zadanie dla specjalistów.

 Jak rozmnożyć storczyki falenopsisy

Jednym z najpopularniejszych i najłatwiejszych w uprawie storczyków doniczkowych, którego z powodzeniem możemy samodzielnie rozmnożyć jest falenopsis. Kiedy kupujemy go w kwiaciarni lub markecie, przez wiele kolejnych tygodni możemy podziwiać jego piękne kwiaty, rozwijające się na szczycie sztywnego, długiego pędu.

Gdy jednak kwiaty przekwitają i opadają, w doniczce pozostaje nagi pęd kwiatowy i zielone liście. W tym czasie roślina traci swoje walory ozdobne i przestaje być atrakcyjna, ale jeśli odpowiednio o nią zadbamy, ponownie zakwitnie i to nawet w tym samym roku.

Po przekwitnieniu kwiatów nie spieszmy się jednak z obcięciem nagiego pędu. Możemy nieco go skrócić (np. nad 2-3 węzłem), ale dokąd pozostaje zielony i żywy, poczekajmy z jego usunięciem, bo może się okazać, że storczyk wytworzy na nim młode sadzonki.

Sprawdź: Co robić, jeśli storczyk zrzuca pączki kwiatowe

Nie zawsze się tak dzieje, ale czasami z węzłów na pędzie kwiatowym zamiast rozgałęzienia wyrasta maleńka roślinka nazywana keiki (w języku hawajskim to określenie oznacza „dziecko”). Tworzeniu sadzonek sprzyja pozostawanie rośliny w dość wysokiej, pokojowej temperaturze przy słabym oświetleniu.

Co zrobić z rozmnóżką storczyka

Taka rozmnóżka powoli się rozwija, wypuszczając kolejne liście i korzonki, co daje nam sporą szansę na wyhodowanie nowego storczyka. Nie spieszmy się jednak z oddzieleniem sadzonki od rośliny matecznej, bo jeśli będzie zbyt mała, samodzielnie nie poradzi sobie w nowej doniczce i zwyczajnie uschnie.

Poczekajmy z jej pobraniem, aż rozwinie kilka korzonków i liści oraz osiągnie kilkanaście centymetrów wysokości (zwykle trwa to kilka miesięcy).

Wtedy delikatnie zdejmijmy ją z pędu lub obetnijmy kawałek pędu razem z sadzonką, umieśćmy jej korzenie na kilkanaście minut w letniej wodzie aby zmiękły. Następnie posadzimy w przeźroczystej doniczce wypełnionej specjalnym podłożem dla storczyków (zwykle na bazie kory sosnowej i torfu wysokiego, z dodatkiem perlitu, keramzytu lub chipsów kokosowych – można kupić gotowe). Ani młode, ani dorosłe storczyki absolutnie nie mogą rosnąć w zwykłej ziemi kwiatowej!

Polecamy: Nie tylko falenopsis - poznaj inne domowe storczyki

Jak pielęgnować młodego storczyka

W pierwszych miesiącach rozwoju młodego storczyka, regularnie sprawdzajmy wilgotność podłoża w jego doniczce (nie może być ani suche ani zbyt mokre), aby mógł dobrze się ukorzenić. Przyda się też częste zraszanie rośliny, które podniesie wokół niej wilgotność powietrza.

Prawidłowo pielęgnowana sadzonka powinna zakwitnąć już po roku lub najdalej dwóch od posadzenia.

Jak rozmnożyć inne storczyki

Co ciekawe, maleńkie keiki mogą pojawić się nie tylko na pędach kwiatowych falenopsisów, ale też na pędach lub pseudobulwach innych storczyków jak np. dendrobium.

Dobrym sposobem na rozmnożenie niektórych storczyków jest też podział dorosłych egzemplarzy (posiadających odrosty korzeniowe lub pędy przybyszowe), podczas wiosennego przesadzania roślin. Każda sadzonka musi jednak posiadać co najmniej 2-3 pseudobulwy lub pędy liściowe i własne korzenie, inaczej może się nie przyjąć i uschnąć.

Podpowiadamy: Kiedy i jak przesadzać storczyki

Ten sposób rozmnażania storczyków szczególnie dobrze sprawdza się w przypadku gatunków, które mają tendencję do szybkiego rozrastania się i tworzenia gęstych kęp (np. cymbidium), ale może być też dobrym sposobem na pozyskanie młodych storczyków z rodzaju dendrobium, miltonia czy katleja (cattleya).

 

Oceń artykuł
3,38 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także