Sałata - rodzaje, uprawa, wysiew

2
Sałata w inspekcie
Sałata ma wiele smacznych odmian. Warto ją wysiać w marcu na rozsady (lub w kwietniu do gruntu).

Świeże liście sałaty są bardzo często wykorzystywane w kuchni. Dlatego warto posadzić sałatę w przydomowym ogródku.

Sałata to jedno z popularniejszych warzyw liściowych. Zawiera sole mineralne, zwłaszcza sole żelaza i wapnia oraz prowitaminę A. Nie wymaga zbyt wysokiej temperatury do wzrostu, więc możemy ją siać już wczesną wiosną.

ZOBACZ zdjęcia różnych odmian sałat

Sałata masłowa

Sałata masłowa to najpopularniejsza z sałat. Najlepiej rozwija się w niezbyt wysokich temperaturach, dlatego warto ją wcześnie wysiać.

422737 - pixabay.com
Sałata lodowa

Sałata lodowa należy do odmian sałaty kruchej. Jej liście dość tworzą zwięzłe główki.

Devanath - pixabay.com
Sałata liściowa

Sałata liściowa najczęściej ma karbowane liście, niekoniecznie zielone (również purpurowe, czy brązowe).

DianaERios - pixabay.com
Sałata rzymska

Sałata rzymska ma mięsiste, podłużne liście. Nadaje się również do gotowania, czy duszenia.

BlackRiv - pixabay.com
Sałata roszponka

Roszponka ma drobne, okrągławe liście i delikatny, orzechowy smak.

StockSnap - pixabay.com
Sałata rukola (roketta)

Rukola ma drobne, mocno wcięte liście i dość pikantny smak.

ChrRei - pixabay.com

Stanowisko i uprawa sałaty

Sałata lubi pulchną ziemię, ale rośnie też w glebie piaszczystej, jeśli zasilimy ją obornikiem. Źle znosi brak wody. Wymaga też przerywania – w przeciwnym wypadku roślina nie będzie miała dość miejsca na zawiązanie główek i będzie słabo rosła. Uzyskane w ten sposób siewki możemy sadzić w innym miejscu. Sałata nie musi rosnąć w rzędach. Możemy posadzić ją między kwiatami, ponieważ jej liście są nie tylko smaczne, ale też dekoracyjne. Na każdej grządce przy domu można więc znaleźć miejsce na sałatę, która może być ciekawym jej urozmaiceniem.

Kiedy siać sałatę

Różne odmiany sałaty mają nieco odmienne wymagania, jednak sałatę na rozsady wysiewa się od 10-15 marca do początków kwietnia, natomiast wprost do gruntu możemy ją siać od połowy kwietnia do końca tego miesiąca.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać balsamkę ogórkowatą czyli przepęklę

Odmiany sałaty:

  • sałata masłowa – najpowszechniej uprawiana i sprzedawana sałata o miękkich, luźno ułożonych liściach, wykształcająca luźne główki. Można uprawiać ją tylko wczesną wiosną, ta sałata krótko zachowuje świeżość.
  • sałata krucha – wytwarza duże, dość zwięzłe główki. Jest delikatna w smaku i bardzo soczysta. Nadaje się do uprawy także latem. Zachowuje dłużej świeżość po zerwaniu, dlatego wchodzi w skład wielu sałatek wieloskładnikowych z dodatkiem kurczaka czy fety (np. greckiej). Jedną z jej odmian jest sałata lodowa.
  • sałata liściowa – jej luźne liście (nie zawiązują się w główki) mogą mieć karbowane i postrzępione ozdobnie krawędzie oraz kolor od jasnozielonego do purpurowo brązowego. Ma przede wszystkim walory dekoracyjne, znana jest w Polsce jako sałata lollo.
  • sałata rzymska – ma grube, mięsiste, liście, które tworzą podłużne główki. Sałata występuje w wersji ciemnozielonej – bogatszej w witaminy i żółtozielonej, która jest delikatniejsze w smaku. Sałata rzymska jest słodsza niż sałata masłowa i lodowa i co ciekawe nadaje się do gotowania.
  • sałata roszponka – odmiana sałaty z drobnymi okrągłymi listkami; nie tworzy główek, lecz rozety listków charakteryzujące się lekko orzechowym smakiem. Można ją komponować z innymi gatunkami sałat, jak również przyrządzać na ciepło jak szpinak. Zachowuje świeżość przechowywana w lodówce w plastikowej torebce.
  • sałata rukola (rokietta) – ma ciemnozielone, jędrne liście o zdecydowanym, lekko pieprzowym posmaku. Jest cennym dodatkiem do zestawu sałat. Nadaje się do uprawy doniczkowej.

Poznaj też: Chińską kapustę bok choy i dowiedz się, co z niej zrobić

Oceń artykuł
4,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Danuta Marzec

Polecamy Ci również

Zobacz także