Sałata jak marzenie

0
Sałata jak marzenie

Jest absolutnym numerem jeden w rankingach popularności warzyw. Uprawia ją prawie każdy właściciel ogrodu.

Sałata ma tę przyjemną cechę, że nie trzeba przeznaczać dla niej osobnej grządki. Można uprawiać dorodne główki pomiędzy innymi warzywami. Znakomita jest również jako przedplon i poplon.

Sałata jest blisko spokrewniona z astrami. Można ją uprawiać od marca do października, choć wczesną wiosną i późną jesienią wyłącznie w inspekcie i pod osłonami, gdyż łatwo przemarza. Warzywo nadaje się również do uprawy doniczkowej. Stworzono setki odmian, od wczesnych do bardzo późnych, o różnym smaku, fakturze i kształcie liści. Istnieją również niezwykle delikatne
w smaku odmiany o liściach czerwonych

Sałata w odpowiednim towarzystwie

Sałata potrzebuje dużo światła, zatem należy wybierać dla niej jak najbardziej słoneczną część ogrodu warzywnego. Wymaga ziemi próchniczej, zasobnej w składniki pokarmowe, przepuszczalnej, o zasadowym odczynie. Przygotowując stanowisko warto zasilić ziemię kompostem i dodać sporą ilość wapna. Z tego powodu sałata nie może rosnąć w towarzystwie warzyw potrzebujących gleby o kwaśnym odczynie np. pomidorów. Dobrze uda się jednak pomiędzy krzaczkami papryki czy rządkami rzodkiewek. By uzyskać dobre efekty, w zależności od pory roku, warto dobierać odmiany wczesne lub późne.

Przeczytaj poradnik: Najsmaczniejsze odmiany sałat do posadzenia w ogrodzie

Sałata jest wrażliwa na ilość światła w ciągu dnia, zatem wczesne odmiany źle rosną jesienią i odwrotnie - sałata późna nie uda się wczesną wiosną. Gdy chcemy osiągnąć duże, zwarte główki sałaty, ziemię przed posadzeniem roślin należy dokładnie odchwaścić, a potem pilnować, by sałata nie zaczęła wytwarzać pędów kwiatowych. Jeśli główka nie nadaje się jeszcze do zbioru, a usiłuje produkować pęd kwiatowy, należy go przyciąć natychmiast po zauważeniu, a roślinę jak najszybciej wykorzystać. Sałata, która zakwitnie nadaje się jedynie na kompost.

Sałata lubi wilgotno, ale nie mokro

Sianie sałaty można rozpocząć już na początku marca w inspekcie lub do doniczek. Siewki należy rozpikować do donic lub na rozsadnik. Gdy sadzonki mają 4 liście można sadzić je w miejscach docelowych, w rozstawie 25 x 25 cm. Istotne, by nie wysadzać sałaty zbyt głęboko, gdyż będzie silnie rozbudowywała system korzeniowy zamiast liści. Sianie kolejnych sadzonek warto rozplanować co 2-3 tygodnie aż do sierpnia, dzięki czemu przez większą część roku będziemy mieli świeże, soczyste liście. Sałata wymaga dużej ilości składników odżywczych, zatem już po ok. 3 tygodniach od wysadzenia na stanowiska docelowe warto zacząć ją dokarmiać wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi o obniżonej zawartości azotu. Jest to istotne, gdyż azot znacznie przyspiesza wzrost pędów kwiatowych.

Warto przeczytaćJak ekologicznie uprawiać pomidory

Głównym problemem w uprawie sałaty jest zachowanie stałej, niezbyt dużej wilgotności ziemi. Warzywo to nie toleruje przesuszenia gleby, jednak nie znosi również zalania. Aby uzyskać dorodne rośliny, sałatę trzeba podlewać umiarkowanie co 3-4 dni. Podlewając należy uważać, by woda nie opryskiwała liści, gdyż sprzyja to rozwojowi chorób grzybowych. Ziemię wokół roślin warto wyściółkować korą, co pomaga w utrzymaniu stałej wilgotności.

Chemia w liściach sałaty

Sałata jest delikatnym warzywem i w nieodpowiednich warunkach - zwłaszcza przy zbyt dużej wilgotności powietrza - często zapada na choroby grzybowe i wirusowe (mączniaka, szarą pleśń, zgniliznę liści). Jest przysmakiem nie tylko ludzi - przepadają za nią również mszyce i ślimaki.

W warunkach uprawy przemysłowej rośliny są intensywnie, profilaktycznie opryskiwane preparatami na bazie fungicydów. W ogrodzie najwłaściwsze wydaje się usuwanie zaatakowanych okazów, gdyż sałata magazynuje w liściach większość chemii, którą zostanie potraktowana - piękne główki kupowane w sklepie trudno uznać za zdrowe. Jeśli jednak, mimo wszystko, chcemy ratować zaatakowaną sałatę opryskami, należy używać roztworów w stężeniu najwyżej 0,1%, a opryski zakończyć najpóźniej na tydzień przed planowanym zbiorem sałaty.

Propozycje odmian sałaty do ogrodu

Sałaty masłowe:

  • Zeralda - nadaje się do uprawy całorocznej, tworzy duże żółto-zielone główki, jest odporna
    na kilka szczepów mączniaka i kilka gatunków mszyc,
  • Plenty - odmiana na późne lato i jesień o zwiększonej odporności na przymrozki, odporna
    na kilka szczepów mączniaka rzekomego.

Sałaty lodowe:

  • Jefferson - sałata całoroczna tworząca bardzo duże główki o jasnozielonych liściach, odporna na kilka szczepów mączniaka rzekomego,
  • Robinson - średniopóźna odmiana o jasnozielonych, przebarwionych srebrzysto, lekko karbowanych z brzegu liściach, odporna na kilka szczepów mączniaka i bawełnicę.

Sałaty dębolistne:

  • Quenty - nowa odmiana do uprawy całorocznej o jasnozielonych, błyszczących liściach, całkowicie odporna na mączniaka i mszyce,
  • Gourmandine - silnie rosnąca odmiana do uprawy od wiosny do jesieni o wiśniowo-czerwonych, dekoracyjnych liściach, całkowicie odporna na mączniaka i mszyce.
Oceń artykuł
4,14 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Ewa Jankowska

Polecamy Ci również

Zobacz także