Sadzimy w ogrodzie: rośliny o ozdobnych owocach

0
Miechunka rozdęta
Ozdobą wielu roślin są ich owoce. Warto je mieć w ogrodzie, bo często utrzymują się na gałęziach dłużej niż liście i zdobią ogród również późną jesienią i zimą.

Rośliny w ogrodzie ozdobnym cenimy zwykle za piękne kwiaty lub ciekawe liście. Warto jednak zainteresować się także gatunkami, których największym walorem ozdobnym są owoce.

Ognik szkarłatny o żółtych owocach

Ognik szkarłatny może mieć owoce w różnych kolorach: żółtym, pomarańczowym, czerwonym.

BeckerBuben - pixabay.com
Ognik szkarłatny o pomarańczowych owocach

Owoce ognika długo zachowują się na krzewach i są chętnie jedzone przez ptaki.

Hans - pixabay.com
Ognik szkarłatny o czerwonych owocach

Ogniki mają kolce, które sprawiają, że żywopłot z tych krzewów jest trudny do przejścia.

Sarangib - pixabay.com
Rokitnik zwyczajny

Owoce rokitnika są bardzo bogate w witaminę C i świetnie nadają się na różne przetwory.

MixailMixail - pixabay.com
Róża pomarszczona

Róża pomarszczona ma pachnące kwiaty i dekoracyjne, dość spore owoce o walorach zdrowotnych.

Tawnyowl - pixabay.com
Dzika róża

Kwiaty dzikiej róży mają swój urok...

Antranias - pixabay.com
Owoce dzikiej róży

Ozdobą dzikiej róży są jej owoce, którym mrozy niestraszne, więc zdobią krzewy również zimą. W dodatku są zdrowe i smaczne.

Katarzyna Laszczak
Berberys

Owoce berberysu pozostają na nim długo po tym, jak opadną liście. Są zdrowe i nadają się na przetwory, jedzą je również ptaki.

Klimkin - pixabay.com
Irga

Wiele odmian irg ma dekoracyjne owoce, które zdobią ogród również jesienią i zimą.

Cocoparisienne - pixabay.com
Mahonia pospolita

Mahonia ma owoce w ciekawym niebiesko-granatowym kolorze. Jej owoce są jadalne, ale pestki - nie.

Romi - pixabay.com
Bez koralowy

Bez koralowy rośnie dziko w Polsce, szczególnie w południowej części. Jego owoce są trujące.

MyriamsFotos - pixabay.com
Kalina hordowina

Czerwonymi owocami ozdobi nasz ogród również kalina hordowina. Roślina jest trująca.

WikimediaImages - pixabay.com
Kalina koralowa

Bardzo atrakcyjne owoce (i ładne kwiaty) ma również kalina koralowa. Jej surowe owoce powodują zatrucia, ale po obróbce termicznej, można je jeść (np. w przetworach).

Pavlofox - pixabay.com
Kwitnący wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko to jeden z najwcześniej kwitnących krzewów.

Hans - pixabay.com
Miechunka rozdęta

Bardzo atrakcyjnie wyglądają owoce miechunki w pomarańczowo-czerwonych osłonkach, przypominających lampiony. Są jadalne.

Katarzyna Laszczak

Rośliny takie idealnie nadają się do wykorzystania w kompozycjach rabatowych, gdzie mogą stanowić ciekawy akcent kolorystyczny. Mogą być też sadzone pojedynczo - jako solitery, gdyż doskonale prezentują się na tle białej ściany lub zielonego trawnika. Wiele gatunków o ozdobnych owocach, może być też traktowana jako rośliny użytkowe, wykorzystywane do celów kulinarnych lub leczniczych. Ich atrakcyjne owoce mogą też służyć jako pokarm dla ptaków lub stanowić materiał florystyczny.

Dowiedz się: Jak uprawiać, pielęgnować i przycinać kalinę koralową

Ognik szkarłatny – ozdobny i obronny żywopłot

Jedną z roślin o wyjątkowo pięknych, koralikowatych, zebranych w niewielkie grona owocach jest ognik szkarłatny. W zależności od odmiany, jego owoce mogą być czerwone, żółte lub pomarańczowe. Na krzewach utrzymują się od późnego lata nawet do końca zimy, stanowiąc wspaniałą ozdobę jesiennego i zimowego ogrodu. Rośliny mogą jednak służyć nie tylko do celów ozdobnych, ale też bardziej praktycznych. Ich uzbrojone w kolce pędy, to doskonała ochrona przed nieproszonymi gośćmi, dlatego ogniki można wykorzystywać do tworzenia obronnych żywopłotów.
Owoce ogników nie bardzo nadają się do spożycia dla ludzi, ale już dla ptaków są wartościowym pokarmem w czasie długich, zimowych miesięcy.

Rokitnik zwyczajny, czyli „cytrus północy”

W ogrodzie poza pięknymi ognikami, możemy też posadzić ciekawe rokitniki zwyczajne. Krzewy również posiadają atrakcyjne, pomarańczowe, okrągłe owoce, utrzymujące się na pędach przez całą zimę, ale będziemy mogli się nimi cieszyć tylko wtedy, gdy w pobliżu roślin żeńskich, posadzimy choćby jeden egzemplarz męski, gdyż rokitniki to rośliny dwupienne. Ich cierpkie, kwaśne, gęsto oblepiające gałązki owoce, po przetworzeniu są jadalne i wartościowe, dlatego mogą stanowić cenny surowiec leczniczy. W swoim składzie zawierają całe mnóstwo witamin (w tym ogromne ilości wit. C), soli mineralnych i innych składników odżywczych, dlatego bywają nazywane „cytrusami północy”. Są niezwykle cenne szczególnie w okresie grypowym, gdyż pomagają walczyć z przeziębieniami, wzmacniają organizm i podnoszą odporność. Można je także wykorzystywać w kuchni, przygotowując z nich dżemy, soki i przeciery.

Polecamy: Rośliny, które mają najwięcej witaminy C - z nimi wygrasz z przeziębieniem

Róże również na herbatkę

Pożytek w ogrodzie i w kuchni możemy mieć też z pięknych, czerwonych i okazałych owoców róży pomarszczonej oraz mniejszych, ale równie wartościowych owoców róży dzikiej. Podobnie jak u rokitnika, owoce obu róż są cennym źródłem witamin (głównie wit. C), soli mineralnych i składników odżywczych. Po zbiorze można je suszyć i wykorzystywać do przygotowywania owocowych herbatek lub przeznaczać na przetwory (np. konfitury, kompoty, dżemy, soki, syropy, nalewki).

Berberysy pospolite – owoce dla nas i dla ptaków

Jeśli będziemy poszukiwać do ogrodu roślin o pięknych owocach, nie możemy pominąć też berberysów pospolitych, których pędy ozdobione są jesienią licznymi, podłużnymi, czerwonymi owocami przypominającymi sznury koralików. Jagody berberysu są bogate w wiele składników odżywczych i mają właściwości lecznicze, dlatego mogą mieć podobne zastosowanie, jak owoce rokitnika czy dzikiej róży. Są także wartościowym składnikiem ptasiej diety.

Poznaj: Pięknotkę - krzew piękny nie tylko z nazwy

Inne krzewy o dekoracyjnych owocach

Mniej praktyczne, ale za to bardzo atrakcyjne są także owoce wielu gatunków irg. Nie bardzo nadają się do wykorzystania w kuchni, za to wspaniale zdobią jesienny i zimowy ogród. Krzewami o atrakcyjnych owocach są również kolcowój szkarłatny, mahonia pospolita, pigwowce, aronia czerwona (owoce wartościowe i jadalne), pięknotka.
Dekoracyjne, ale trujące dla ludzi owoce mają: bez koralowy, ostrokrzew Meservy, ligustr pospolity, kalina hordowina oraz wawrzynek wilczełyko (roślina bardzo trująca!).

Poza krzewami, ozdobnymi owocami mogą się także pochwalić inne rośliny np. aktinidia ostrolistna (pnącze o jadalnych owocach), miechunka rozdęta (pomarańczowe jagody okryte pękatą, pomarańczową torebką) i cytryniec chiński (owoce piękne, wartościowe i jadalne). Wiele roślin o atrakcyjnych owocach ma zastosowanie także we florystyce i jest wykorzystywana do tworzenia bukietów z suszonych bądź żywych kwiatów (np. ligustr, jarząb, miechunka).

Oceń artykuł
4,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także