Sadzimy kwiaty na balkonie

0
Kwiaty na balkon
Na słonecznym balkonie posadźmy odpowiednie gatunki roślin.

Kolorowy i ukwiecony balkon z powodzeniem może pełnić rolę mini ogrodu, w którym możemy się zrelaksować i odpocząć po pracy. Aby jednak uprawiane na nim rośliny przez cały sezon wyglądały atrakcyjnie, musimy zapewnić im jak najlepsze warunki do wzrostu i rozwoju.

Jakie rośliny na balkon?

Zanim więc wybierzemy się na zakupy, zastanówmy się, jakie warunki panują na naszym balkonie i dla jakich roślin będą odpowiednie. Jeśli bowiem na słonecznym balkonie posadzimy cieniolubne begonie bulwiaste lub funkie, ich liście szybko spali słońce i rośliny stracą swoją urodę. Jeżeli natomiast na stanowisku zacienionym umieścimy gatunki światłożądne jak np. sanwitalie czy uczepy, ich pędy w krótkim czasie zaczną się wyciągać, a kwiaty staną się małe. Podobne problemy możemy mieć też z roślinami o barwnych liściach jak np. koleusy czy szarłaty trójbarwne. Jeśli roślinom nie zapewnimy dostatecznej ilości światła, ich liście zaczną tracić barwy i staną się zielone.

Wybierając rośliny na balkon, musimy też pamiętać, że stanowisko uprawy ma wpływ nie tylko na wielkość kwiatów czy wygląd liści, ale też na kondycję roślin. Jeśli nasz balkon przez większość dnia jest skąpany w słońcu, a do tego osłonięty od wiatru, będzie na nim sucho i gorąco. Posadzone w takim miejscu rośliny będą wiec narażone na wysoką temperaturę, bezpośrednie słońce, szybkie wysychanie podłoża oraz atak przędziorków, kochających suche powietrze. Dlatego też do uprawy na takim stanowisku powinniśmy wybrać gatunki światłolubne i dobrze znoszące przejściową suszę jak np. pelargonie bluszczolistne i rabatowe, delospermę Coopera, portulakę wielkokwiatową, wilczomlecz „Diamond Frost”, aptenię sercolistną, lawendę wąskolistną i francuską oraz asteriscusa nadmorskiego. Jeśli dysponujemy czasem i mamy możliwość podlewania roślin nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem), możemy też wybrać gatunki światłolubne, ale wrażliwe na suszę jak np. bakopy, petunie, lobelie, uczepy, sundaville, bugenwille, werbeny, heliotropy, kocanki włochate, bluszczyki kurdybanki, Tunbergię oskrzydloną czy aksamitki. W przetrwaniu suszy pomoże im też zastosowanie doniczek samonawadniającyh, dostępnych w większych centrach ogrodniczych.

Przeczytaj: Kwiaty na balkon

W czym sadzić rośliny na balkonie?

Rośliny powinny być też posadzone w stosunkowo dużych, najlepiej jasnych donicach lub skrzynkach. Zmieści się w nich więcej podłoża, które będzie wolniej wysychało, a jasny kolor będzie odbijał promienie słoneczne, zapobiegając przegrzaniu systemu korzeniowego. Kwiaty na słonecznym balkonie trzeba też często kontrolować pod kątem obecności przędziorka i w razie potrzeby zastosować odpowiedni preparat ochrony roślin.

Warto wiedzieć: Jakie kwiaty na cienisty balkon

Z innymi problemami będą się natomiast musiały zmierzyć rośliny uprawiane na balkonie zacienionym. Na takim stanowisku jest zwykle dość chłodno i wilgotno, a docierające do roślin światło jest rozproszone. Podobne warunki sprzyjają zaleganiu wody w donicach i rozwojowi chorób grzybowych. Dlatego też do uprawy na balkonie cienistym najlepiej wybrać gatunki cienioznośne i stosunkowo odporne na suszę (mniejsze ryzyko przelania) czyli begonie bulwiaste, bluszcze, plektrantusy koleusowate (komarzyce) i zielistki. W miejscu półcienistym dobrze będą też rosły niecierpki, funkie, szałwie i fuksje, ale te rośliny potrzebują bardziej wilgotnego podłoża, przez co są bardziej narażone na choroby grzybowe i wymagają większej uwagi.

Zobacz: Kwiaty balkonowe długo kwitnące

Wszystkie powyższe warunki uprawy należy też wziąć pod uwagę komponując ze sobą różne rośliny. Zestawienia kolorystyczne zależą wyłącznie od naszych upodobań, ale do ich stworzenia należy wybrać gatunki o podobnych wymaganiach uprawowych. Inaczej rośliny szybko stracą swoją urodę i będą bardziej narażone na ataki szkodników oraz chorób. Z tego względu na słonecznym balkonie sprawdzi się kompozycja z niskich petunii, werben i kocanki włochatej, ostermum i bakopy, pelargonii bluszczolistnych i sunwitalii, a także aksamitki, werbeny ogrodowej i lobelii. Na balkon cienisty lepszym zestawem będą niecierpki i bluszcze oraz szałwia błyszcząca i komarzyca.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także