Sadzimy iglaki w ogrodzie - praktyczne porady

0
Iglaki do ogrodu
Drzewa krzewy iglaste są prawdziwą ozdobą ogrodu i to bez względu na porę roku.

Trudno wyobrazić sobie ogród bez iglastych drzew i krzewów. Późne lato to najlepsza pora na ich sadzenie.

Wrzesień - czas na sadzenie iglaków w ogrodzie

Drzewa i krzewy iglaste mają wiele zalet – są zielone przez cały rok (z wyjątkiem modrzewi), stosunkowo mało wymagające, a mnogość ich gatunków i odmian sprawia, że naprawdę jest z czego wybierać. Jeśli chcemy, aby iglaki rosły w naszym ogrodzie, to powinniśmy je zasadzić późnym latem. Kolejnym dogodnym terminem jest kwiecień.

Dlaczego iglaki należy sadzić właśnie pod koniec lata? Wynika to z faktu, że drzewa i krzewy iglaste nie „zamierają” na zimę i nawet wtedy pobierają wodę z gleby. Dlatego muszą mieć czas, aby przed zimą dobrze się ukorzenić. Posadzone we wrześniu zdążą to zrobić, a dodatkowo, dzięki jesiennym deszczom, zyskają dobre nawodnienie.

Drzewa i krzewy liściaste możemy sadzić później, w październiku, a nawet listopadzie (oraz wiosną).

Dowiedz się też: Kiedy i jak sadzić drzewa i krzewy owocowe

Dobry plan to podstawa, czyli zastanów się gdzie posadzić iglaki

Zanim wybierzemy się na zakupy, zaplanujmy odpowiednio nasadzenia. Pamiętajmy, że rośliny potrzebują przestrzeni, a mała sadzonka dość szybko zamieni się w okazałe drzewo lub krzew. Dlatego drzewa iglaste należy sadzić co 3-5 m, krzewy – co 1-3 m, a płożące odmiany służące do zadarniania – po 2-3 sztuki na 1 m². Zachowajmy również te odległości w stosunku do budynków i płotu.

Sadząc drzewa iglaste przy domu, pamiętajmy też, że mają one igły przez cały rok, a więc przez cały czas zapewniają intensywny cień. Posadzone przed oknem skutecznie ograniczą dopływ światła słonecznego do wnętrza domu. O ile latem cień będzie pożądany, to w mniej słonecznych porach roku, drzewo iglaste za oknem może być uciążliwe.
Poza tym weźmy pod uwagę wymagania uprawowe wybranych przez nas roślin.

Uwaga - nie sadź razem świerków i modrzewi

w ogrodzie możemy sadzić iglaki różnych gatunków, ale uważajmy na połączenie modrzewi i świerków. Występowanie tych gatunków na niewielkiej przestrzeni sprzyja rozwojowi ich pasożyta – ochojnika świerkowo-modrzewiowego.

Dowiedz się więcej o: Ochojniku modrzewiowo-świerkowym - jak go rozpoznawać i zwalczać

Zdrowe i ładne, czyli wybieramy sadzonki drzew i krzewów

Kupując iglaki zwróćmy uwagę na ich stan. Sadzonki powinny mieć dobrze wybarwione igły, ładny pokrój, prosty pień i nie uszkodzony wierzchołek (na wierzchołek uważajmy również podczas transportu – jeśli ulegnie on uszkodzeniu, drzewko będzie rosło rozdwojone).

Rośliny powinny też mieć zdrowe korzenie (w przypadku roślin sprzedawanych w pojemnikach nie powinny one przerastać przez otwory drenażowe). Sadzonki powinny być też zaopatrzone w etykietki z nazwą i informacją o wymaganiach roślin.

Iglaki sprzedawane są najczęściej w pojemnikach, w których były uprawiane, ale dostępne są także rośliny wykopane ze szkółki. Mogą one być balotowane (z bryłą korzeniową owiniętą płótnem) lub z odsłoniętymi korzeniami.


Szpadel i konewka w dłoń, czyli sadzimy iglaki

Przed posadzeniem iglaków należy przygotować podłoże – usunąć chwasty, a ziemię spulchnić i zasilić torfem ogrodnicznym lub ziemią kompostową, albo specjalną ziemią do iglaków. Dołek pod drzewo lub krzew powinien być ok. dwa razy większy niż bryła korzeniowa. Rośliny powinny być na takiej głębokości, na jakiej rosły do tej pory (widać to po pniu). Korzenie stopniowo zasypujemy, mocno udeptując ziemię i pilnując, żeby roślina „trzymała pion”.

Podpowiadamy: Co warto posiać i posadzić we wrześniu

Uwaga – nowo posadzone iglaki potrzebują dużo wody, dlatego po posadzeniu, roślinę trzeba obficie podlać i przez kolejne dni – również regularnie zasilać (chyba że nadejdę deszcze). W odpowiednim nawodnieniu pomoże nam wałeczek z ziemi uformowany wokół iglaka.

Przed posadzeniem iglaki również warto podlać, a nawet umieścić sadzonkę na 1-2 godziny w wiadrze z wodą.


Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także