Sadziec purpurowy – kwitnąca bylina o małych wymaganiach. Uprawa i pielęgnacja

0
Sadziec purpurowy
Sadziec to wieloletnia roślina, która długo kwitnie (od lipca do października). Potrzebuje jednak sporo miejsca.

Jeśli mamy w ogrodzie sporo wolnej przestrzeni i nie bardzo wiemy, czym ją zagospodarować, powinniśmy pomyśleć o uprawie sadźca purpurowego. Podpowiadamy, czego potrzebuje sadziec purpurowy.

Sadziec purpurowy to wyjątkowo piękna, okazała i mało wymagająca bylina, przez całe lato może być wspaniałą ozdobą każdego ogrodu, nie wymagając przy tym zbyt wiele uwagi.

Zobacz zdjęcia

Sadziec purpurowy na rabacie

Sadziec jest naprawdę wysoki, dlatego trzeba go sadzić jako górne piętro rabaty lub samodzielnie.

Katarzyna Laszczak
Sadziec i słoneczniczki

Sadziec dobrze wygląda m.in. w wiejskich i naturalistycznych ogrodach.

Katarzyna Laszczak
Sadziec

Sadziec nie ma dużych wymagań, poza tym, że musi mieć wilgotną ziemię.

Katarzyna Laszczak
Kępy sadźca

Sadziec mocno się rozrasta, dlatego lepiej nadaje się do dużych ogrodów.

Hans - pixabay.com

Sadziec purpurowy: kępy pędów i baldachy łodyg

Sadziec purpurowy tworzy sztywne, nierozgałęzione, wyprostowane, gładkie, purpurowo zabarwione pędy, które osiągają wysokość ok. 2 m. Pokryte są parami dużych, szeroko lancetowatych, zielonych, mocno ząbkowatych na brzegach liści. Młode egzemplarze wydają niewiele pędów, jednak z roku na rok roślina coraz bardziej się rozrasta, tworząc z czasem okazałą, gęstą, rozłożystą kępę.

Podpowiadamy też: Jak uprawiać liriope, która kwitnie jak szafirki

Choć pokrój i liście sadźca są bardzo atrakcyjne, jego największą ozdobą są drobne, ciemnoróżowe lub purpurowe kwiaty, zebrane na szczytach pędów w duże, gęste, baldachowate kwiatostany, które pojawiają się na roślinie z początkiem lata (lipiec) i rozwijają aż do późnej jesieni (październik).

Kwiaty są nie tylko piękne, ale też miododajne, dlatego przyciągną do ogrodu mnóstwo motyli i owadów zapylających.

Gdzie i z czym posadzić sadźca purpurowego

Sadziec purpurowy to jedna z największych i najbardziej okazałych bylin ogrodowych, dlatego jeśli planujemy jej uprawę, musimy przeznaczyć dla niej sporo miejsca

Nie będzie to roślina odpowiednia na obwódki czy małe rabatki, ale znakomicie sprawdzi się jako górne piętro dużych kompozycji rabatowych, soliter na trawniku, ozdobna kępa na tle drzew bądź dużych krzewów lub rodzaj żywopłotu, posadzonego wzdłuż ogrodzenia lub altany.

Wspaniale będzie się też prezentować nad brzegiem stawu lub oczka wodnego, gdzie może rosnąć samodzielnie lub w towarzystwie krwawnic i języczek.

Na rabacie stworzy harmonijną kompozycję z floksami wiechowatymi, jeżówkami, jastrunami wielkimi (margerytkami) oraz trawami ozdobnymi. Można zestawić ją również z kontrastowo ubarwionymi, żółtymi rudbekiami.

Sprawdź: Jak uprawiać jeżówki i jakie właściwości mają te rośliny

Jakich warunków potrzebuje sadziec purpurowy

Jeśli jednak sadziec purpurowy ma się w naszym ogrodzie czuć naprawdę dobrze, musi mieć zapewnione odpowiednie warunki. Pod jego uprawę należy przeznaczyć osłonięte od wiatru, lekko półcieniste stanowisko (w pełnym słońcu wytrzyma jedynie wtedy, gdy będzie posadzony nad brzegiem zbiornika wodnego, w wilgotnym podłożu).

Sadziec musi mieć też żyzną, próchniczą, przepuszczalną, ale stale lekko wilgotną glebę, gdyż nie toleruje suszy.

Poza oczekiwaniami dotyczącymi odpowiedniej wilgotności podłoża, roślina w zasadzie nie ma większych wymagań i raczej nie sprawia problemów.

Zwykle nie choruje i nie pada ofiarą szkodników, a także nie oczekuje zimowego okrycia, gdyż jest całkowicie mrozoodporna.

Czy, kiedy i jak przycinać sadziec

Sadziec dobrze rośnie bez cięcia, ale jeśli ma stworzyć bardziej zwarte i niższe kępy, w czerwcu można skrócić jej pędy o 1/3 wysokości. Wprawdzie wtedy trochę później zakwitnie (ok. 2-3 tygodnie później), za to będzie niższa i bardziej zwarta.

Taki zabieg pomoże utrzymać w ryzach szczególnie starsze egzemplarze, których pędy pod ciężarem kwiatów lubią się pokładać.

Pędy sadźca przycina się też bardzo wczesną wiosną, skracając te przemarznięte do żywej tkanki lub miejsca zdrewnienia.

W czasie kwitnienia warto również usuwać z rośliny przekwitłe kwiatostany, gdyż nie tylko szpecą, ale też nadmiernie obciążają roślinę. Zabieg zapobiega również niekontrolowanemu rozsiewaniu się sadźca.

Polecamy też: Parzydło leśne - idealną roślinę do cienia

Rozmnażanie sadźca

Nieco bardziej kłopotliwe niż uprawa jest rozmnażanie rośliny. Wprawdzie sadziec tworzy mnóstwo nasion (chętnie daje samosiew), które po zbiorze można wysiać jesienią wprost do gruntu (wymagają okresu stratyfikacji w niskich temperaturach), ale uzyskane w ten sposób potomstwo może znacznie różnić się od egzemplarza matecznego, co wcale nie musi nam odpowiadać.

Roślinę możemy też rozmnożyć przez podział dorosłych egzemplarzy, ale nie jest to łatwe, gdyż bylina tworzy bardzo mocne, rozrośnięte kępy, których wykopanie kosztuje sporo wysiłku.

O czym pamiętać, uprawiając sadziec

Tendencja do silnego rozrastania się i ekspansywności, to jedna z nielicznych wad rośliny. Niestety, w mniejszych ogrodach może być dość istotna, tym bardziej, że duże kępy trudno jest wykopać i skorygować ich wielkość. Rozwiązaniem może być wtedy zastosowanie bariery korzeniowej, zapobiegającej nadmiernemu rozrastaniu się kępy.

Podpowiadamy: Jak założyć łąkę kwietną w ogrodzie i co na niej posiać

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

, ,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także