Rozplenica japońska. Piękna trawa ozdobna do ogrodu i donicy. Uprawa i zimowanie

0
Rozplenica japońska na rabacie kwiatowej
Rozplenica japońska to piękna trawa ozdobna. Ma wiele odmian i świetnie komponuje się z kwiatami i innymi trawami.

W ostatnich latach coraz bardziej zaczęliśmy doceniać walory dekoracyjne traw ozdobnych. Wśród nich jedną z najpopularniejszych stała się rozplenica japońska nazywana często piórkówką. Piszemy, jak uprawiać rozplenicę japońską.

Bardzo ozdobna trawa czyli rozplenica japońska

Rozplenice japońskie z roku na rok zyskują sobie coraz większe grono miłośników, czemu trudno się dziwić, gdyż roślina jest nie tylko bardzo piękna, ale też dość uniwersalna. Ma kopulasty, fontannowy pokrój i niezwykle atrakcyjne, puszyste kwiatostany, które pojawiające się latem na szczytach wzniesionych pędów. Rozplenica kwitnie od sierpnia do października.

Zobacz zdjęcia

Rozplenica japońska

Rozplenice to wszechstronne trawy, które można uprawiać na rabatach i w donicach.

Katarzyna Laszczak
Rozplenica

Rozplenice nie są trudne w uprawie, ale potrzebują zacisznego miejsca i żyznej, wilgotnej ziemi.

Katarzyna Laszczak
Rozplenica japońska

Rozplenica japońska to trawa ozdobna, która zyskuje coraz większą popularność.

Onkelramirez - pixabay.com
Kwiatostany rozplenicy japońskiej

Rozplenica japońska to trawa ozdobna o ładnym pokroju i pięknych kwiatostanach.

Katarzyna Laszczak
Rozplenica japońska - odmiana Lady U

Rozplenica japońska ma mnóstwo odmian, różniących się kolorystyką i wielkością.

Katarzyna Laszczak
Rozplenica japońska - odmiana Rubrum

Większe odmiany rozplenić pięknie wyglądają np. w towarzystwie innych traw ozdobnych, kwiatów, ale też - sadzone w grupach jednogatunkowych.

Katarzyna Laszczak
Kwiatnąca rozplenica japońska

Rozplenica japońska dobrze rośnie w słońcu, na żyznej, przepuszczalnej ziemi i musi być regularnie podlewana.

MonikaP - pixabay.com
Rozplenica

Rozplenica japońska nie jest w pełni mrozoodporna. Potrzebuje okrycia na zimę, ważne też jest, żeby jej liście ściąć dopiero wiosną.

Katarzyna Laszczak

Rozplenice małe, duże i kolorowe – ciekawe odmiany rozplenicy

Klasyczne odmiany rozplenicy są wprawdzie wysokie i szerokie, gdyż mocno się rozrastają, a w czasie kwitnienia osiągają nawet do 1,5 m wysokości, ale na rynku pojawia się też coraz więcej odmian karłowych. One ze względu na kompaktowe rozmiary (ok. 30-60 cm wys.), mogą być uprawiane w każdym, nawet niewielkim ogrodzie.

Do małych i dużych ogrodów polecamy: Wrzosiec krwisty i podpowiadamy, jak go uprawiać

Wśród licznych odmian rozplenicy, na uwagę zasługują m.in.:

  • „Big Boy” - wysoka odmiana o fioletowych kwiatostanach, wys. ok. 1,5 m,
  • „Black Beauty” - odmiana o ciemnych, gęstych kwiatostanach, wys. ok. 1 m,
  • „Burgundy Bunny” - karłowa odmiana o ciemnych kłosach i zabarwionych na bordowo liściach, dość wrażliwa na mróz, wys. ok. 30-40 cm,
  • „Hameln Gold” - odmiana karłowa o żółto-zielonych liściach i kremowych kwiatach, dość wrażliwa na mróz, wys. ok. 50-60 cm,
  • „Hameln” - odmiana karłowa, kwiaty kremowo-szare, wys. ok. 50-60 cm,
  • „Little Boy” - odmiana karłowa, kwiaty białoszare z różowym odcieniem, wys. ok. 40 cm,
  • „Lady U” - kwiaty srebrzysto-beżowe, wys. ok. 1,2-1,5 m,
  • „Red Head” - odmiana o pięknych, czerwonych kwiatostanach, wys. ok. 1,2 m.

Z jakimi roślinami sadzić rozplenice wysokie

Wysokie rozplenice wspaniale prezentują się na żwirowych rabatach, posadzone w jednogatunkowych, dużych grupach, ale pięknie komponują się też z grupami innych okazałych bylin takich jak rudbekie, jeżówki, floksy wiechowate czy astry nowobelgijskie i nowoangielskie.

U podstawy ich kępy można też sadzić atrakcyjne wrzosy lub wrzośce. Rozplenice nie są egoistami, dlatego doskonale wyglądają także w zestawieniu z innymi trawami ozdobnymi (np. miskantami chińskimi).

Rozplenice karłowe – i do ogrodu, i do donicy

Jeszcze bardziej uniwersalne są odmiany karłowe, które wspaniale wyglądają w pobliżu miejsc wypoczynku, nad wodą, obok schodów lub na murku i nadają się do uprawy w pojemnikach.

Można z nich też tworzyć oryginalne szpalery wzdłuż ścieżek lub wykorzystywać w kompozycjach rabatowych z bylinami i innymi trawami.

Wszystkie rozplenice znakomicie pasują do ogrodów japońskich, ale bardzo ładnie prezentują się też w ogrodach nowoczesnych lub naturalistycznych. Kwiaty rozplenic nadają się również do cięcia i do suszenia, gdyż doskonale wyglądają w suchych bukietach.

Polecamy też: Kwiaty na suche bukiety

Jak uprawiać rozplenicę japońską - wymagania

Niezwykła uroda rozplenic ma jednak swoją cenę. Rośliny będą pięknie wyglądały i bujnie kwitły jedynie wtedy, gdy zapewnimy im ciepłe, osłonięte od wiatru i słoneczne stanowisko oraz żyzną, próchniczą, ale bardzo przepuszczalną glebę.

Rozplenice nie znoszą zalania, gdyż wtedy szybko gniją, ale jednocześnie oczekują podlewania w okresach suszy.

Rozplenica japońska zimą. Jak ją ochronić przed mrozem

Rozplenice japońskie nie są też zbyt mrozoodporne, dlatego w chłodniejszych rejonach kraju wymagają zimowego okrycia. Bardzo ważnym zabiegiem, pomagającym przetrwać im chłodne miesiące jest związanie przed zimą ich liści w rodzaj chochoła. Taki namiot z liści utworzony nad korzeniami, ochroni rośliny przed chłodem i ułatwi im zimowanie.

Suche liście rozplenicy ścinamy dopiero wczesną wiosną kolejnego roku (w marcu), zanim jeszcze rozplenice rozpoczną wegetację. Z zabiegiem nie należy się jednak śpieszyć, gdyż o tej porze roku przymrozki mogą być jeszcze bardzo dotkliwe. W tym czasie rośliny warto też zasilić nawozami z przewagą potasu, dzięki czemu latem będą obficiej i piękniej kwitły.

Uwaga: rozplenice o ciemnych liściach (np. popularna odmiana Rubrum) są mniej odporne na mróz niż zielone. Ich przezimowanie jest wyzwaniem i nie zawsze się udaje. Są jednak na tyle efektowne, że warto je mieć nawet jako rośliny jednoroczne.

To Cię zainteresuje: Iglaki na pniu - jak je uprawiać w ogrodach i na tarasach

Kiedy sadzić rozplenicę japońską

Sadzonki rozplenicy najłatwiej jest zdobyć pod koniec lata i na początku jesieni. Posadzone w ogrodzie odpowiednio wcześnie, powinny zdążyć zaaklimatyzować się w nowym miejscu przed zimą, ale dla pewności lepiej jest je okryć, aby nie ucierpiały podczas mrozów.

Na odpowiednim stanowisku, rośliny mogą także dawać samosiew, jednak uzyskane w ten sposób potomstwo, raczej nie zachowa cech odmianowych rośliny matecznej. Wczesną wiosną starsze egzemplarze można natomiast odmłodzić przez podział kęp (robi się to w maju).

Rozplenica słoniowa Vertigo

Rozplenice to trawy, które mają wiele gatunków - dziko rosną m.in. w Azji, Australii, Afryce. Coraz więcej ich gatunków trafia też do uprawy jako rośliny ozdobne. Poza rozplenicą japońską, warto zwrócić uwagę na niezwykle efektowną rozplenicę słoniową i jej odmianę Vertigo (Pennisetum purpureum Vertigo).

Ta rozplenica rośnie bardzo szybko i osiąga wysokość 90-120 cm. Ma szersze liście niż rozplenica japońska, a jej charakterystyczną cechą jest kolor - ciemnopurpurowy, niemal czarny. Wymagania uprawowe obu gatunków są bardzo zbliżone, choć rozplenica słoniowa bardziej wymaga nawożenia.

Niestety nie jest ona odporna na mróz (pochodzi z afrykańskich sawann) i w Polsce jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Można ją przezimować w pojemniku w chłodnym pomieszczeniu. Szanse na przetrwanie zimy w gruncie są niewielkie (może się to udać w najcieplejszych regionach kraju, przy dobrym zabezpieczeniu przed chłodem).

Do gruntu powinna być wysadzana po 15 maja, kiedy minie ryzyko przymrozków.

Oceń artykuł
4,29 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także