Rozmnażanie roślin doniczkowych. Jak przygotować sadzonki popularnych roślin

0
Rozmnażanie roślin doniczkowych
Sposób rozmnażania roślin doniczkowych zależy od gatunku - niektóre wytwarzają wygodne do posadzenia rozłogi, inne pozyskuje się z sadzone wierzchołkowych lub liściowych.

Z nastaniem wiosny dla większości roślin, także doniczkowych, rozpoczyna się sezon wegetacyjny. Soki w tkankach intensywniej krążą, a większe dawki światła oraz ciepła skłaniają rośliny do intensywnego wzrostu i rozwoju. To najlepszy czas na przesadzanie kwiatów uprawianych w pojemnikach.

Rozmnażanie roślin na wiosnę to dobry czas, ponieważ mogą się one w tym okresie szybciej zregenerować. Zobacz, jak podjąć próbę rozmnożenia posiadanych gatunków.

Najprostsze metody rozmnażania roślin doniczkowych

Jedną z prostszych metod pozwalających na uzyskanie młodych roślin potomnych, jest podział dorosłych egzemplarzy właśnie podczas przesadzania. Należy w tym celu przygotować doniczki odpowiednie do wielkości sadzonki, wysypać na dno drenaż i wypełnić do połowy świeżym podłożem. Wtedy można już wyjąć dorosłe egzemplarze z dotychczasowego pojemnika i rozdzielić tak, aby uzyskać młode sadzonki z małymi korzonkami.

Następnie umieszczamy je w doniczce, uzupełniamy resztą podłoża i poprzez delikatne opukiwanie ubijamy ziemię. Nie ugniatamy jej wokół rośliny, gdyż możemy wtedy łatwo uszkodzić delikatne korzonki. Po wsadzeniu rośliny, natychmiast ją podlewamy i przez pewien czas osłaniamy przed bezpośrednimi promieniami słońca. W ten sposób rozmnożymy rośliny wielopędowe, wyrastające z jednej kępy lub tworzące podziemne rozłogi np.: sitowie pochylone, skrzydłokwiaty,  aspidistrę, anturium, wiele domowych paproci, maranty, zielistki. 

Podpowiadamy: Jak przesadzać rośliny doniczkowe bez błędów

Sadzonki z powietrznych rozłogów i rozmnóżek

Zielistki  można też rozmnażać za pomocą pobierania sadzonek wyrastających na końcach długich, powietrznych rozłogów. Tworzą się tam małe, w pełni ukształtowane roślinki z zaczątkami korzeni. Po odcięciu można je włożyć do pojemnika z wodą lub od razu do doniczki wypełnionej wilgotnym podłożem. Nie wolno dopuścić w tym czasie do przesuszenia ziemi w doniczce. Wskazane jest też podwyższenie wilgotności powietrza, przez regularne zraszanie sadzonek.

Podobnie do zielistki rozmnaża się też skalnica rozłogowa. Maleńkie roślinki z korzonkami tzw. rozmnóżki, niemal od razu gotowe do wsadzenia, tworzą się też na niektórych roślinach żyworodnych. Tak właśnie rozmnażają się żyworódki np.: pierzasta, Daigremonta czy rurkowa oraz niektóre paprocie.

Rozmnażane roślin z sadzonek wierzchołkowych lub pędowych

Kolejną metodą rozmnażania jest pobieranie z rośliny matecznej sadzonek wierzchołkowych lub pędowych. W tym przypadku wybiera się zdrowy pęd i odcina go zaraz pod węzłem liściowym. Taka sadzonka powinna mieć kilka liści i długość ok. 10 cm. Parę liści z dolnego węzła usuwa się, a sadzonkę umieszcza w wodzie lub wilgotnym, odkażonym podłożu. Sadzonki umieszczone od razu w ziemi, należy okryć folią i chronić przed bezpośrednim słońcem. Folia zatrzymuje wilgoć i nie pozwala wyschnąć młodej roślince. Aby nie doszło do zagniwania i pleśnienia, dobrze jest zrobić w folii niewielkie otworki napowietrzające.

W wodzie dość łatwo ukorzeniają się sadzonki zielne (np.: trzykrotek, hibiskusa, koleusa, krotona, scindapsusa, reo), natomiast sadzonki z pędów zdrewniałych lub półzdrewniałych lepiej ukorzeniać w podłożu, wcześniej zanurzając ich końce w specjalnym preparacie stymulującym powstawanie nowych korzeni - ukorzeniaczu (np. hoja, figowce, cytrusy, draceny, kordyliny i inne).

Dowiedz się: Jak nawozić rośliny doniczkowe

Rozmnażanie roślin z sadzonek liściowych

Nieco trudniejszym sposobem rozmnażania jest uzyskiwanie sadzonek z fragmentów lub z całego liścia. Najłatwiej w ten sposób ukorzenić liście papirusa. Po obcięciu wierzchołka, liście skraca się o połowę i umieszcza do góry nogami w wodzie. Po kilku dniach są już widoczne pierwsze korzonki. Nieco trudniej pozyskać młode rośliny z liścia fiołka afrykańskiego, sansewierii czy begonii. Jeśli liście posiadają ogonki (np. fiołek afrykański) należy obciąć je wraz z fragmentem takiego ogonka, jeśli nie, wykorzystujemy jedynie kawałek liścia (np. sansewieria).

Takie liście umieszczamy w wilgotnym, piaskowym podłożu lub mieszance do wysiewu roślin (dostępna w sklepach ogrodniczych). Ta druga opcja ma tę zaletę, że podłoże jest odkażone i wolne od chorobotwórczych patogenów. Następnie okrywa się pojemnik lekko podziurkowaną folią i umieszcza w ciepłym miejscu. Nie wolno dopuścić do wysuszenia podłoża lecz nadmierna wilgotność może powodować gnicie tkanek liścia.

Rozmnażanie roślin doniczkowych z nasion i zarodników

Rośliny doniczkowe można rozmnażać również z nasion lub zarodników (paprocie). Jednak w uprawie amatorskiej to najtrudniejszy sposób. Wiele roślin w warunkach domowych nasion nie wytwarza, a niektóre gatunki rozmnażane w ten sposób, nie powtarzają cech rośliny matecznej.

Jeśli jednak zdecydujemy się na taką metodę, nasiona wysiewamy do jałowego podłoża i utrzymujemy w wilgoci (przykryte folią lub szybą, z niewielkim dostępem powietrza) i dość wysokiej temperaturze, zależnej jednak od gatunku. Siewkom często zagrażają choroby np. zgorzele, wywołane przez złe warunki uprawowe lub zakażenie podłoża.

Poznaj też: Okulizacja jako sposób rozmnażania roślin

Aby mieć duże szanse uzyskania nowych, zdrowych roślin, przed podjęciem próby rozmnożenia, upewnijmy się, jak to wygląda w przypadku danego gatunku i która z metod będzie najwłaściwsza.

Oceń artykuł
4,75 / 8 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Katarzyna Józefowicz

Źródło: Celtis

Polecamy Ci również

Zobacz także