Róże okrywowe

Róże należą do najpiękniejszych krzewów przede wszystkim z uwagi na ich wygląd
i walory estetyczne. Postrzegane są przede wszystkim, jako rośliny eleganckie i dzięki temu są najbardziej atrakcyjnymi roślinami w ogrodzie.

Róże dzielą się na poszczególne grupy, dzięki czemu można je wykorzystywać w każdej roli. Dużą popularnością cieszą się rośliny okrywowe, ponieważ urozmaicają przestrzeń ogrodową. Często podczas zakładania ogrodu, pozostają miejsca, które warto wykorzystać do obsadzenia różami okrywowymi. Często są to przestrzenie, które oddzielają poszczególne elementy w ogrodzie. Róże z powodzeniem zaakcentują miejsca dotąd niewykorzystane. Dlatego też warto wprowadzić do swego ogrodu rośliny okrywowe, które urozmaicą i upiększą ogród.

Róże charakteryzują się przede wszystkim pięknymi kwiatami, które
w większości wydzielają przyjemny aromat, jak również ich kolory, forma
i majestatyczny wygląd, pozwalają na wykorzystywanie ich, jako nasadzenia różnego typu. Róże nie należą do roślin łatwych w uprawie. Często są podatne na choroby i ataki szkodników. Niektóre z nich podatne są na choroby, a inne charakteryzują się wysoką odpornością i na działanie mrozu.
Najczęściej róże atakuje czarna plamistość róż, mączniak prawdziwy, mączniak rzekomy, rdza, przędziorek i przede wszystkim mszyce. Niestety często wykorzystywana kora sosnowa, szczególnie na wilgotnym podłożu może powodować rozwój grzybów, co z łatwością przenosi się na rośliny. Warto zagwarantować nasadzeniom miejsce, które jest przewiewne, a odpowiednio przygotowane stanowisko zapewniało zrównoważone środowisko odpowiednio dostosowane do rozwoju roślin. Ze szczególną uwagą powinno się, co pewien okres czasu sprawdzać stan łodyg, liści i kwiatów, by zapobiec rozwojowi niepożądanych szkód i przede wszystkim należy je odpowiednio nawozić i podlewać, aby zapewnić im optymalne warunki do prawidłowego rozwoju.

Przed wysadzeniem roślin należy zapoznać się z warunkami glebowymi, które powinno być bogate
w próchnicę, a gleba powinna być gliniasto-piaszczysta. Należy zadbać również o dokładne odchwaszczenie stanowiska. Bardzo dobrym nawozem dla róż jest obornik, mączka kostna
i kompost. W przypadku wysadzania roślin należy pamiętać o odległościach, jakie należy zachować pomiędzy sadzonkami. W przypadku róż okrywowych należy wysadzać od dwóch do czterech sadzonek na 1 m². W zależności od potrzeby ozdobienia danego miejsca w ogrodzie, pośród róż znajduje się wiele odmian, dzięki którym łatwo dobrać odpowiednią barwę i kształt kwiatów.

Ciekawą odmianą róży okrywowej jest róża „Sonnenschirm”, o żółtym ubarwieniu, pełnych kwiatach i kontrastującymi z nimi szarozielonymi liśćmi. Atutem tej odmiany jest fakt, że wielokrotnie powtarza kwitnienie, a średnica jej kwiatów dochodzi do 7cm. Wysokość tej rośliny dochodzi do 60cm.
Różą okrywową o łososiowo-czerwonym ubarwieniu kwiatów jest odmiana „Stadt Rom”. Jest to roślina znosząca mrozy, kwitnie wielokrotnie, aż do października. Odmianą
o białych kwiatach jest róża „Alba Rose”. Kwitnie wielokrotnie w ciągu roku. Dobrze znosi mrozy
i charakteryzuje się licznymi kwiatostanami. Kolejną odmianą jest róża „Cubana”. Jest rośliną, którą należy okrywać na zimę. Cechuje się bardzo ciekawym kolorze morelowym, przechodzącym w różowy. Kwitnie kilka razy do roku. Jest bardzo ciekawą odmianą o pięknych pełnych kwiatach, które wydzielają delikatny aromat.
W zależności od potrzeb róże okrywowe dzielą się na poszczególne grupy, które umożliwiają różne zastosowanie ich w ogrodzie, są to róże nisko ścielące się do 40 cm wzrostu, o sztywnych prostych pędach dorastające do 150 cm, nisko rozgałęzione, krzaczaste do 60 cm, silnie i wysoko rosnące oraz silnie rosnące. Dzięki ogromnej palecie odmian w zależności od potrzeby można odnaleźć odpowiednią roślinę, która wzbogaci ogród. Dużą zaletą róż okrywowych jest ich kwitnienie, które cechuje się wysoką obfitością i intensywnością kolorów. Niewątpliwie kompozycja z róż okrywowych doda przestrzeni ogrodowej majestatycznego wydźwięku.Rośliny okrywowe warto wykorzystywać do zagospodarowania miejsc dotąd nieeksponowanych.
Z powodzeniem można zastąpić różami okrywowymi kawałek trawnika czy wykorzystać je do oddzielenia ciągów komunikacyjnych. Urozmaicą płaski trawnik i nasadzenia, jak również elementy małej architektury. Uatrakcyjnią dotąd płaskie miejsca i rozświetlą dotąd pomijane kąty w ogrodzie.

Oceń artykuł
4,73 / 15 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Agata Kryjak, Architekt Krajobrazu

Zdjęcia: gartengruen-24.de,rose-gardening-made-easy.com,palatineroses.com,gardeningroses.org,lilacsandroses.blogspot.com

Polecamy Ci również

Zobacz także