Róże jerychońskie – rośliny, które „ożywają” po zasuszeniu

0
Róża jerychońska - widliczka
Róże jerychońskie są zwane zmartwychwstankami. W niemal cudowny sposób ożywają po zasuszeniu.

Róże jerychońskie to przedziwne rośliny, którym do życia potrzeba tylko trochę wody. Po jej wpływem – z suchego kłębka zamieniają się w zieloną roślinę.

Róże jerychońskie, czyli „zmartwychwstanki”

Róże jerychońskie to rośliny należące do kilku gatunków, ale łączy je sposób życia. Przez długi czas mogą obywać się bez wody i podłoża. Zasychają niemal zupełnie, a ich pędy zwijają się wtedy w kłębki. Wyglądają jak motki szaro-brązowej włóczki, albo sznurka. Ale wystarczy trochę wody, żeby stał się „cud”. Róże jerychońskie bardzo szybko rozwiną pędy i zazielenią się. Ten mechanizm umożliwia im życie w skrajnie trudnych pustynnych warunkach. Zapewnił im też zwyczajową nazwę „zmartwychwstanki”.

Polecamy inne niezwykłe rośliny: Litopsy, czyli żywe kamienie. Poznaj tajniki ich uprawy

Róże jerychońskie występują właśnie na pustyniach zarówno amerykańskich, jak i Afryki i Azji (w zależności od gatunku). Ponieważ róże jerychońskie nie zakorzeniają się, w formie suchych kłębków są przemieszczane przez wiatr. W ten sposób mają większą szansę natrafić na wodę.

Licencja CC BY-SA 3.0

Jak uprawiać róże jerychońskie w domu

Róże jerychońskie to nazwa obejmująca kilka gatunków roślin, m.in. bardzo podobne do siebie anastatikę rezurekcyjną (Anastatica hierochuntica) i widliczkę łuskowatą (Selaginella lepidophylla) oraz nieco odmienny Astericus pygmaeus (nie ma polskiej nazwy). Najbardziej dostępna jest widliczka, która jest oferowana w formie suchej.

Podpowiadamy: Jak uprawiać różne widliczki w domu

Co zrobić, żeby róża jerychońska rozkwitła?

Wystarczy umieścić ją w niezbyt głębokim naczyniu z wodą. Do uprawy róż jerychońskich świetnie nadaje się talerz. Rośliny nie można zanurzać w wodzie – kontakt z nią powinny mieć tylko korzonki. Woda powinna być przegotowana i mieć temperaturę pokojową, ale jeśli użyjemy cieplejszej, róża szybciej rozwinie się. Zacznie już po kilkudziesięciu minutach, a w pełni rozwinie się po 1-2 dniach. Rozwinięta rozeta widliczki ma ok. 25 cm średnicy (choć bywają i mniejsze, i większe).

Róże jerychońskie można trzymać w wodzie przez kilka dni – do tygodnia. Potem trzeba je ponownie zasuszyć, przez co najmniej 2-3 tygodnie (w naturze mogą pozostawać bez wody nawet kilka miesięcy). Po tym czasie możemy znowu „obudzić” roślinę. Zabieg ten można powtarzać wielokrotnie, nawet przez kilka lat. Pamiętajmy tylko o okresach przesuszenia! I nie trzymajmy roślin w wodzie dłużej niż tydzień, bo zgniją!

Róże jerychońskie nie wymagają podłoża, ani nawożenia. Powinny za to mieć rozproszone światło.

Właściwości róż jerychońskich

O różach jerychońskich krąży wiele legend - rzeczywiście niezwykłe zachowanie tych roślin pobudza wyobraźnię. Niestety poza spektakularną wytrzymałością na brak wody i zdolnością do odradzania się, róże jerychońskie nie wykazują żadnych "cudownych" właściwości (to samo dotyczy wody, w której rozwijają się). Jedynie - jak wiele innych kwiatów doniczkowych - pomagają oczyszczać powietrze.

Polecamy: Rośliny doniczkowe, które pomagają oczyszczać powietrze w domu

Oceń artykuł
4,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także