Róże - jak je pielęgnować?

Ogród różany to jeden z najpopularniejszych sposobów urządzania małych, przydomowych ogródków. Nic dziwnego - pachnące, wielobarwne kwiaty zachwycają dostojnym wyglądem. Również w dużym ogrodzie warto wydzielić fragment dla królowych kwiatów.

Róże należą do tej samej rodziny co jabłonie, grusze, śliwy, maliny i jeżyny. To roślina niezwykle łatwa w krzyżowaniu, zatem co roku pojawia się ok. 200 nowych odmian. Bogactwo form i kolorów pozwala wykreować niemal dowolną kwiatową aranżację w ogrodzie. Aby jednak długo cieszyć się różami, trzeba je troskliwie pielęgnować. Ogród różany nie jest zatem propozycją dla ogrodników nie dysponujących dużą ilością czasu.

Skąpane w słońcu

Róże najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych i słabo zacienionych. Nie lubią zimnego wiatru, zatem ogródek różany warto zaplanować w osłoniętym miejscu. Kwiaty te potrzebują ponadto przestrzeni i powietrza. Nie powinno się ich sadzić w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Najlepszym terminem do sadzenia róż jest jesień. Jeśli nie ma mrozów, ogród różany można zakładać nawet do końca listopada. Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie róż wiosną, trzeba przygotować się na wyższe koszty - sadzonki są droższe niż jesienią. Sadząc róże wiosną skracamy korzenie do ok. 20 cm, co pozwoli na lepsze przyjęcie się roślin. Podczas sadzenia ważne jest, by charakterystyczne zgrubienie tuż nad systemem korzeniowym znalazło się pod warstwą ziemi. Po zasadzeniu, róże obficie należy podlać.

Róże wymagają dość intensywnego przycinania od wiosny do wczesnej jesieni. Jeśli pracę tę wykonany późną jesienią, to przycięte gałązki szybko przemarzną.

Po pierwszych przymrozkach róże należy okryć. Odmiany pienne najlepiej owinąć słomą, a krzewiaste „opakować” jutowymi workami. Ogrodnicy nie zalecają stosowania pergaminowych osłon, które można kupić w sklepach ogrodniczych, gdyż nie przepuszczają wody i powietrza. Odkrywając róże wiosną, powinno wybrać się pochmurny dzień, ponieważ rośliny te nie lubią gwałtownych zmian temperatury.

Z poradnika praktyka

Podlewanie - róże są odporne na brak wody, jednak w upalne lato nie należy zapominać o ich regularnym, niezbyt obfitym podlewaniu. Można również ziemię wokół nich przysypać warstwą torfu lub  kory sosnowej. Warstwa takiej ściółki utrzymuje równy poziom wilgotności gleby – chroni przed przesuszaniem i nadmiernymi opadami deszczu.

Cięcie - regularnie usuwamy martwe i zeschnięte pędy oraz odrosty, czyli nowe, długie i mocne pędy. Jeśli tego nie zrobimy róże rozrosną się w niekontrolowany, chaotyczny sposób.

Nawożenie - ziemię wokół róż trzeba regularnie zasilać kompostem lub gotowymi nawozami dostępnymi w sklepach ogrodniczych.

Choroby - róże są, niestety, podatne na choroby wywoływane przez grzyby. Najczęstszą chorobą jest czarna plamistość liści - początkowo pojawiają się małe, okrągłe, ciemne plamy, które z czasem powiększają się i atakują całe liście. Należy opryskać rośliny kilka razy co 10 dni stosując środki przeciwgrzybiczne.

Mączniak prawdziwy - pojawia się na górnej stronie liści w postaci białego, pleśniowego nalotu. Postępowanie jest podobne jak w przypadku czarnej plamistości.

Rdza róży - na górnej stronie liści pojawiają się żółte lub rdzawe plamki, a na spodzie powstają pomarańczowe poduszki, będące skupiskami zarodników grzyba. Porażone części rośliny należy usunąć i spalić. Róże opryskiwać co 7 dni preparatem grzybobójczym.

Szara pleśń kwiatów róży - objawem są zasychające zewnętrzne płatki kwiatów i jasnobrązowe plamy na płatkach. Należy usuwać chore i przekwitające kwiaty, a zaatakowane krzewy opryskiwać preparatami grzybobójczymi. Szara pleśń kwiatów atakuje wyłącznie w okresach deszczowych.

Oceń artykuł
4,50 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Tomasz Rynkiewicz

Zdjęcia: Biuro Kwiatowe Holandia, fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także