Róża chińska - kolorowa dekoracja do domu i ogrodu

5
Róża chińska
Róża chińska inaczej zwana hibiskusem pięknie będzie wyglądała w domowym zaciszu.

Róża chińska - piękna i łatwa w uprawie – po prostu ideał kwiatka do domu. Niestety ketmia róża chińska – bo tak brzmi jej prawidłowa nazwa – przez długie lata niesłusznie była uważana za roślinę szkodliwą dla zdrowia.

Od ponad 10 lat znowu gości w naszych domach, a to za sprawą nowych odmian. Ich największym atutem są różnokolorowe kwiaty. Wcześniej ketmia miała płatki w kolorze różowo czerwonym, teraz nie brakuje odmian w różnych odcieniach różu, czerwieni, a także o kwiatach żółtych, pomarańczowych, białych i wielobarwnych. Kwiaty ma zresztą bardzo okazałe – osiągają średnicę kilkunastu centymetrów. To właśnie im roślina zawdzięcza swoją potoczną nazwę: chińska róża.

Jej kwiaty mogą być duże i okazałe

Róża chińska to kwiat, który pięknie i długo kwitnie.

tortic84 Pixabay.com

Róża chińska - odmiany

Niektóre z odmian do złudzenia przypominają królowe kwiatów. Poza tym podobieństw do róży jest niewiele. Ketmia nie ma cierni, jest też rośliną, która osiąga o wiele większe rozmiary niż ogrodowe róże. Jeśli posadzimy ją w dużym pojemniku, po kilku latach może osiągnąć wysokość 2 m, więc nie nadaje się do małych mieszkań. Co prawda w kwiaciarni kupujemy niewielkie okazy, ale podczas hodowli traktowane są one zwykle retardantami, czyli środkami skarlającymi. Po miesiącu ich działanie ustaje i ketmia zaczyna normalnie rosnąć. Latem różę chińską możemy wystawić na balkon lub taras. Wcześniej jednak powinna być zahartowana, bo gwałtowna zmiana temperatury może sprawić, że zrzuciliście i pąki kwiatowe.

Polecamy: Kamelia - prawdziwa dama w doniczce

Uprawa róży chińskiej - wymagania

Kwiat nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia, ale wymaga jasnego stanowiska, gdyż w cieniu słabiej kwitnie. Wymaga również dość dużej wilgotności, szczególnie latem–wtedy należy go zraszać. Pamiętajmy jednak, że gdy ketmia stoi na balkonie, nie wolno zraszać jej w południe, gdy liście są silnie nagrzane przez słońce. Po takim zabiegu mogą pojawić się na nich brązowe plamy.

Polecamy również: Kwitnące kwiaty doniczkowe łatwe w uprawie

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Izabella Sieńko-Holewa

Źródło: polskatimes.pl

Polecamy Ci również

Zobacz także