Rośliny zimozielone - zadbaj o nie przed zimą

1
Ostrokrzew
Rośliny, które nie zrzucają na zimę liści, wymagają specjalnego potraktowania jesienią i zimą.

Rośliny zimozielone często sadzimy w naszych ogrodach. Są dekoracyjne przez cały rok, a wybór ich gatunków jest duży. Niestety większość z nich jest wrażliwa na mrozy i przed ich nadejściem, potrzebuje specjalnego potraktowania.

Popularne rośliny zimozielone
Drzewa i krzewy zimozielone – czy wiecznie zielone – to te, u których przyrost liści odbywa się przez cały rok. Stare liście są zrzucane i wymieniane stopniowo, w ten sposób roślina przez cały rok pozostaje zielona. Całkowita wymiana liści zajmuje 3-6 lat.

Do drzew i krzewów zimozielonych należy większość iglaków (wyjątkiem jest m.in. modrzew), ale jest też szeroka gama roślin liściastych. Bardzo popularne są rododendrony, bukszpany, ogniki, mahonie, czy ostrokrzewy. Z bylin najczęściej spotykane są bluszcze, barwinki, czy wrzosy.

Polecamy: Zimozielone rośliny, które warto mieć w ogrodzie

Wymagania roślin zimozielonych

Wiele gatunków roślin zimozielonych preferuje stanowiska cieniste i półcieniste, źle znoszą intensywne i bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Ponadto wykształcają płytki system korzeniowy. Cechy te sprawiają, że rośliny te mogą być sadzone pod drzewami o głębokim systemie korzeniowym – takie sąsiedztwo zapewnia im cień, a rośliny nie konkurują o wodę.

Stanowisko dla roślin zimozielonych powinno też być wilgotne, ale nie mokre. Dobrze też posadzić obok siebie kilka okazów, wtedy gleba wolniej wysycha. Stanowisko dla roślin zimozielonych powinno być osłonięte przed wiatrem. W charakterze osłony można wykorzystać sam dom, jednak nie należy ich sadzić bezpośrednio pod murem - latem, nagrzane ściany mogą spowodować poparzenie roślin.

Warto ustalić jaki jest najczęstszy kierunek wiatrów w naszej okolicy – w Polsce najczęściej wiatry wieją z zachodu. Jako wiatrochron dobrze też działa żywopłot.

Podpowiadamy: Na jakie błędy uważać w uprawie różaneczników

Jak dbać o rośliny zimozielone jesienią i zimą
Liściaste krzewy zimozielone są dość wrażliwe na mrozy. Bardziej niż sam mróz może im zaszkodzić wiatr, a szczególnie niebezpieczne jest połączenie tych dwóch czynników. Dlatego krzewom zimozielonym należy zapewnić ochronę przed mrozem.

Ziemię wokół krzewu, a także byliny zimozielone należy przykryć, np. gałązkami świerkowymi, albo obsypać liśćmi, co zapobiegnie przemarzaniu ziemi i korzeni, natomiast sam krzew można owinąć agrowłókniną, czy słomianą matą i przewiązać sznurkiem. Należy unikać zbyt ścisłego owijania rośliny.

Rośliny zimozielone mają specyficzną fizjologię. Ponieważ przez cały rok utrzymują liście, to przez cały rok potrzebują wody. Zimą, woda zawarta w roślinie, wyparowuje, a jeśli ziemia zamarznie, to roślina nie ma szansy na jej uzupełnianie. Może wtedy dojść do zjawiska tzw. suszy fizjologicznej, prowadzącej do wyniszczenia rośliny.

Jeśli roślinom brakuje wody, dość łatwo to poznać po liściach, które zaczynają się podwijać i robią się bardziej matowe. Dlatego bardzo ważne jest, by nawet zimą dostarczać roślinom zimozielonym wodę i zadbać o to, aby ziemia wokół nich nie zamarzała. Oczywiście zimą możemy podlewać rośliny tylko wtedy, gdy nie ma mrozów, ale jeśli zdarzą się w miarę ciepłe i suche dni - pamiętajmy o podlaniu roślin zimozielonych.

Sprawdź: Czym, jak i kiedy okrywać rośliny na zimę

PAMIĘTAJ! Rośliny zimozielone, przed nadejściem mrozów należy podlać, ważne jest też, by ograniczyć możliwość przemarzania gleby. Również zimą, jeśli zdarzają się ciepłe i suche dni, rośliny zimozielone należy podlewać.


Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także