Rośliny ogrodowe i doniczkowe podczas upałów - pomoc doraźna

Ogród latem
Podczas upałów jest sucho, gorąco i duszno...nie tylko nam ludziom wysoka temperatura nie służy...rośliny posadzone na słonecznych miejscach, mogą także źle to znieść.

Na lato czekamy z utęsknieniem przez wiele miesięcy, kiedy jednak nadejdzie, nierzadko okazuje się, że bywa uciążliwe. Upały i gorące słońce, szybko dają się we znaki, utrudniając codzienne obowiązki oraz wypoczynek na świeżym powietrzu.

Wysoka temperatura i susza, to również najwięksi wrogowie roślin. Wiele z nich z powodu gorąca i braku wody, traci walory ozdobne i użytkowe, dlatego należy korzystać z różnych sposobów, aby pomóc im przetrwać ten trudy okres. Pierwsze kroki pozwalające na utrzymanie roślin w dobrej formie przez cały sezon, należy podjąć już na etapie planowania nasadzeń, wybierając do uprawy takie gatunki, które poradzą sobie w warunkach naszego ogrodu.

To Cię zainteresuje: Podlewanie roślin podczas urlopu

Jeśli dalie nie będą miały dostępu do słońca możemy zapomnieć o pięknych kwiatach i liściach.

Dalie sprawdzą się w każdym ogrodzie i są łatwe w uprawie.

Anelka Pixabay
Hortensje lubią wilgotną glebę. Wymaga miejsc osłoniętych od wiatru.

Roślina ozdobna o pięknych kwiatach, będzie pięknie wyglądać w doniczce i ogrodzie.

Sunflair Pixabay
Wysoka temperatura i susza, to również najwięksi wrogowie roślin.

Nie wszystkie kwiaty nadają się na słoneczny balkon.

Hans Pixabay
Ogród w słońcu wygląda pięknie, jednak nie wszystkie rośliny nadają się do takiego ogrodu.

Aranżacja ogrodu przed domu.

Seemarti Pixabay
Pielęgnacja kwiatów doniczkowych podczas upałów.

Kwiaty doniczkowe na tarasie - pelargonie.

Casumba Pixabay
Pelargonie są łatwe w uprawie i kwitną przez cały sezon.

Pelargonie wielkokwiatowe uprawiane są głównie jako domowe rośliny doniczkowe.

Rycky21 Pixabay
Rojniki będą świetnie rosły na pełnym słońcu i bardzo szybko się rozrastają.

Rojnik to roślina lubiąca słońce więc idealnie sprawdzi się w ogrodzie niezacienionym.

Stan Shebs Wikipedia

Wybór miejsca dla roślin

Wybierając miejsca na rabaty, musimy zdawać sobie sprawę z podstawowych wymagań roślin. Jakich miejsc i połączeń unikać?
Jeśli na suchej i słonecznej rabacie posadzimy języczki, hortensje, funkie, żurawki, paprocie czy tawułki Arendsa, nie będziemy mogli liczyć na to, że latem zachowają swoje walory ozdobne. Języczki i hortensje będą więdły i słabo kwitły, liście żurawek i funkii staną się blade i spalone słońcem, a paprocie po prostu uschną. Jeśli natomiast w miejscu suchym i zacienionym posadzimy liliowce, juki czy dalie, możemy zapomnieć o pięknych kwiatach i dorodnych liściach.

Przeczytaj: Lato w ogrodzie - jakie prace musimy wykonać w lipcu

Co zatem warto posadzić na słonecznych i suchych rabatach? Posiadając słoneczny ogród, w którym gleba łatwo traci wilgoć, powinniśmy wybierać do uprawy rojniki, macierzanki, rogownice kutnerowate, juki, lawendy, rozchodniki okazałe, czyśćce wełniste czy pustynniki, a na stanowiska stosunkowo suche i półcieniste bergenie, tiarelle, kokoryczki, begonie bulwiaste, ogniki szkarłatne, bukszpany pospolite, bodziszki czy suchodrzewy. Te gatunki lepiej od innych poradzą sobie z przejściową suszą, a niektóre zniosą też wysokie temperatury i palące słońce (np. juki, pustynniki).

Jak zapobiec szybkiemu wysychaniu gleby

Jeśli wybierzemy do ogrodu rośliny bardziej wrażliwe na brak wody, w okolicy ich korzeni powinniśmy umieścić preparaty absorbujące wilgoć (hydrożele, Hydroboks), a podczas sadzenia, spód dołka wyłożyć warstwą gliny, która zapobiegnie zbyt szybkiemu odpływowi wody w głębsze warstwy gleby.
Skutki suszy i upałów możemy też złagodzić, stosując w ogrodzie system nawadniania kropelkowego. Jeśli nie mamy możliwości zamontowania gotowej instalacji, możemy spróbować wykonać ją samodzielnie, montując w dolnej części beczki na deszczówkę kranik i doczepiając do niego podziurawiony i zaślepiony na końcu wąż ogrodowy. Jeśli jednak takie rozwiązanie również nie jest możliwe, powinniśmy podlewać rośliny codziennie lub nawet dwa razy dziennie (rano i wieczorem). W przetrwaniu upałów mogą pomóc roślinom także cieniówki ogrodnicze.
Siatki cieniujące rozciągnięte nad rabatami w okresie największego promieniowania czyli w godzinach południowych, osłonią rośliny przed palącym słońcem i ograniczą parowanie wody z podłoża.

Dowiedz się jak: Pielęgnować trawnik przez cały rok

Gorące dni, a rośliny doniczkowe

Utrzymanie roślin ogrodowych w dobrej kondycji podczas upałów jest dość trudne, ale jeszcze trudniejsze jest zabezpieczenie przed suszą i gorącem roślin balkonowych, których przestrzeń życiowa jest znacznie bardziej ograniczona. Mimo to możemy zastosować kilka rozwiązań, które pomogą im przetrwać upalne lato. Podobnie jak w przypadku roślin ogrodowych, w doniczkach także możemy umieścić pochłaniacze wilgoci (np. hydrożel, Hydrobox), zatrzymujące i stopniowo uwalniające dostępną wodę. Podczas upalnych dni, rośliny możemy też cieniować (np. za pomocą parasola ogrodowego), dzięki czemu nie będą narażone na poparzenia i nadmierną utratę wilgoci.
Latem rośliny balkonowe wymagają codziennego podlewania, jeśli jednak nie możemy im tego zapewnić, postarajmy się posadzić kwiaty w doniczkach samonawadniających lub umieścić w ich podłożu plastikowe butelki z wodą (w dnie butelki robimy maleńki otwór, wypełniamy naczynie wodą i wciskamy w podłoże do góry dnem). Woda z butelki będzie stopniowo przesiąkać do podłoża i nawadniać kwiaty bez naszego udziału. Korzystając z takiego rozwiązania, musimy tylko pamiętać, aby zabezpieczyć butelkę przed słońcem, inaczej woda w jej wnętrzu będzie się mocno nagrzewała.
Do uprawy na balkonie, warto też wybierać rośliny, które względnie dobrze poradzą sobie z przejściową suszą jak np. pelargonie rabatowe i bluszczolistne czy begonie bulwiaste.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także