Rośliny na skalniaki ogrodowe

1
Rośliny na skalniaki ogrodowe

skalniak ogrodowy Skalniaki są coraz popularniejszymi elementami ozdobnymi, tworzonymi w nasłonecznionych, reprezentacyjnych przestrzeniach ogrodowych.

Odpowiednio zaprojektowany ogródek skalny, tworzy unikalną ozdobę aranżacji tradycyjnych oraz nowoczesnych. Jednak, aby wyglądał estetycznie przez cały rok, należy odpowiednio skomponować rośliny.

Dobór roślin kwitnących wiosną

Bergenia – dobrze wzrasta w pełnym słońcu, choć nie ma dużych wymagań (może rosnąć także w cieniu i półcieniu, na dowolnej glebie). Wytwarza różowawe kwiaty, zakwitające już w marcu.
Miłek wiosenny – odpowiada mu miejsce dobrze nasłonecznione, w kwietniu tworzą się bujne, żółtawe kwiaty, zanikające dopiero latem.
Skalnica Arendsa – dobrze rośnie w miejscach zacienionych, na żyznej, próchniczej i wilgotnej glebie. Kwitnie od kwietnia do maja, wytwarzając białe, różowe lub purpurowe kwiaty.
Rogownica kutnerowata
– wyróżnia się charakterystycznymi srebrno-szarymi, filcowatymi liśćmi. Kwitnie na biało, w maju i czerwcu. Dobrze rośnie w miejscach nasłonecznionych, nawet na ubogiej glebie.
Wrzosiec – gęsto ukrzewiona roślina, charakteryzująca się długim okresem kwitnienia. Pierwsze zalążki kwiatostanu pojawiają się w marcu, zanikając dopiero pod koniec sierpnia. Podobnie jak wrzosy, preferują kwaśną glebę.
Zawilec alpejski – kwitnie na przełomie maja i czerwca, wytwarzając drobne, niebieskie, czerwone, lub żółtawe kwiaty. Lubi miejsca delikatnie zacienione.

wrzośce kwitną już w marcuskalnica Arendsa

rozchodnik ostryDobór roślin kwitnących latem

Aksamitka wąskolistna – tworzy liczne, żółtawe bądź pomarańczowe kwiaty. Kwitnie przez cały sezon letni. Od innych aksamitek odróżnia ją delikatniejszy pokrój.
Goździk skalny – ma czerwonawe kwiaty, pojawiające się pomiędzy czerwcem, a sierpniem. Dobrze znosi duże nasłonecznienie.
Lnica bluszczykowata – kwitnienie rozpoczyna w czerwcu, tworząc liczne, żółte kwiaty, zanikające we wrześniu. Roślina ta może rosnąć w miejscach słonecznych, jest bardzo tolerancyjna różne rodzaje gleby.

Dobór roślin kwitnących jesienią

Pozłotka – jej kwiatostan barwi się na żółto, pomarańczowo oraz czerwono. Zawiązki kwiatów tworzą się wczesnym latem i są widoczne do pierwszych, jesiennych przymrozków.
Rojnik ogrodowy – jego liście o czerwonawych brzegach tworzą duże rozety. Z nich, na pojedynczych, długich pędach, wyrastają różowe kwiaty. Kwitnie w lipcu i sierpniu. Najlepiej rośnie na jałowych i suchych glebach.
Rozchodnik ostry – preferuje miejsca nasłonecznione i suche oraz piaszczyste gleby. Od czerwca do lipca wytwarza drobne, żółte kwiaty.
Wrzos – lubi miejsca nasłonecznione. W zależności od odmiany, jego kwiaty mogą przybierać różnorodną barwę: od bieli, aż po intensywną czerwień. Kwitnienie rozpoczyna wczesnym latem, kończąc je dopiero we wrześniu.

Pielęgnacja skalniaka

Gdy zdecydujemy się na konkretne rośliny, powinniśmy wysadzić je do gruntu o odpowiadającej danemu gatunkowi porze roku. Warto pamiętać, że w szczelinach kamiennych, mogą być umieszczane jedynie rośliny bardzo młode, które posiadają drobne, ale silne i w pełni rozwinięte korzenie. Przez pierwszy miesiąc, po wsadzeniu roślin, należy delikatnie podlewać skalniak, aby sadzonki dobrze się ukorzeniły.
Aby rośliny harmonizowały ze sobą, zapewnić większą odległość pomiędzy sadzonkami - większość roślin roślin skalniakowatych szybko rozrasta się.

Oceń artykuł
3,50 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Agnieszka Kurska

Zdjęcia: fotolia, Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także