Rośliny łatwe w uprawie

Nie wszyscy posiadacze domów lubią lub mogą uprawiać ogródek. Jedni nie robią tego
z braku czasu inni cierpliwości.
Przecież o rośliny trzeba dbać, podlewać, pielęgnować. Jeżeli pomimo tego, chciałbyś aby w Twoim domu kwitły kwiaty, pomyśl o kupnie roślin łatwych w uprawie i zabieraj się do pracy. Efekt na pewno mile Cię zaskoczy.

Hosta u nas bardziej znana jako funkia, bardzo dobrze wzrasta w cieniu i półcieniu. Nie wymaga szczególnej opieki od czasu do czasu, zwłaszcza wiosną, podlej ją nawozem organicznym.
Jest również rośliną odporną na mróz. Funkie wytwarzają efektowne kwiaty, a ich liście występują w wielu odcieniach.Pelargonie charakteryzują się bogatą kolorystyką i dużą ilością kwiatów, nie wymagają również szczególnej opieki. Najlepiej posadzić je w doniczkach, pojemnikach lub na ogrodowych skalniakach. Ładnie wyglądają i szybko się rozprzestrzeniają. Jeżeli zobaczysz, że zaczynają więdnąć, odetnij martwe główki kwiatów, a na ich miejsce szybko wyrosną nowe.
Wśród roślin łatwych w uprawie można znaleźć i takie, które można uprawiać zarówno w ogródku, jak i w domu. Należą do nich między innymi pierwiosnki (prymulki). Pierwiosnek występuje w bardzo wielu kolorach, a najlepiej kwitnie w miejscach półcienistych lub słonecznych, z umiarkowaną wilgotnością podłoża. Spokojnie można go uprawiać w doniczkach i dla ozdoby domu postawić na parapecie. Wymaga dość obfitego podlewania.

Aloes jest czymś więcej niż tylko składnikiem balsamu do rąk, to roślina, która osiąga imponujące wymiary. Można go uprawiać na dobrze przepuszczalnej glebie w domu i w ogrodzie, im ma cieplej tym lepiej. Aloes ma bardzo dobre właściwości lecznicze i świetnie goi oparzenia. Niestety w ogródku nie przetrwa polskiej zimy.
Lawenda jest delikatnym kwiatem, który może kwitnąć w domu i na zewnątrz. Charakteryzuje się fioletowym odcieniem i długotrwałym zapachem. Najlepiej rozwija się w ciepłym i nasłonecznionym miejscu z dobrze przepuszczalną glebą. Kwiaty pojawiają się od późnej wiosny aż do późnego lata.
Można też zainteresować się niezwykle efektowną strelicją. Strelicja królewska, to prawdziwa królowa wśród roślin egzotycznych. Ze względu na kształt i barwę kwiatów, przypomina kolorowego ptaka, dlatego nazywana jest też rajskim ptakiem. Roślina stosunkowo łatwa w uprawie i pielęgnacji. Podlewaj ją co tydzień aż gleba będzie całkowicie wilgotna, a co miesiąc używaj płynnego nawozu.
Kamelia to roślina o błyszczących zielonych liściach i pięknych białych, różowych lub czerwonych kwiatach. Z racji na pochodzenie z rejonów wschodniej i południowo-wschodniej Azji, kwitnie zimą. Jednak nasze zimy mogą być dla niej za chłodne, dlatego najlepiej jest uprawiać ją w pojemnikach lub donicach. Latem powinna znajdować się w miejscach półcienistych, a zimą - w niezbyt ciepłych pomieszczeniach (w chłodnych pokojach, oranżeriach czy na werandach). Nie może przebywać w ciepłym pomieszczeniu ponieważ zgubi pąki. Wymaga nieco więcej troski niż wyżej wymienione gatunki, ale odwdzięcza się wytwarzając dekoracyjne i intensywnie pachnące kwiaty.

Oceń artykuł
4,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Opracowanie: Łukasz Lamprycht

Zdjęcia: housetohome.co.uk

Polecamy Ci również

Zobacz także