Rośliny, które kwitną zimą w ogrodzie

0
Kwiaty kwitnące zimą
Również zimą w naszym ogrodzie mogą pojawić się piękne kwiaty. Dlatego warto posadzić m.in. oczar, ciemierniki i wrzośce krwiste.

Wydawałoby się, że zima to pora bez kwiatów. Ale jest kilka gatunków roślin, które kwitną właśnie teraz. Warto je posadzić w ogrodzie i cieszyć się zimowymi kwiatami.

Zimą nasze ogrody zapadają w długi sen. Niskie temperatury, krótkie dni i brak słońca, nie sprzyjają wegetacji roślin, dlatego w tym czasie większość z nich nie rośnie i nie kwitnie. Mimo to jest kilka gatunków, którym takie warunki nie przeszkadzają i dopóki mrozy nie są zbyt silne, pięknie i obficie kwitną, a ich kwiaty są niezwykłą ozdobą zimowego ogrodu. W czołówce roślin kwitnących zimą, znajdują się przede wszystkim ciemierniki i oczary. W zależności od gatunku, oba rodzaje mogą kwitnąć w różnych terminach.

Zobacz zdjęcia

Oczar wirginijski

Oczar wirginijski zaczyna kwitnąć jesienią, ale jego kwiaty stają najbardziej widoczne zimą. Ich wielką zaletą jest piękny zapach.

Tess-Ii - pixabay.com
Oczar omszony (chiński)

Oczar omszony kwitnie od grudnia-stycznia do wiosny.

JanneG - pixabay.com
Ciemiernik biały

Najwcześniej zakwitają ciemierniki białe - niekiedy już w listopadzie-grudniu, dlatego są nazywane różami Bożego Narodzenia.

Saga1974 - pixabay.com
Ciemiernik cuchnący

Ciemiernik cuchnący ma zielonkawe kwiaty i nie jest tak śmierdzący, jak wskazuje jego nazwa.

Hans - pixabay.com
Ciemiernik cuchnący

Ciemiernik cuchnący ma niezbyt przyjemny zapach, ale za to ciekawe, zielone kwiaty.

PollyDot - pixabay.com
Ciemiernik mieszańcowy

Ciemiernik mieszańcowy ma kwiaty o różnych kolorach, pełne lub pojedyncze.

Hans - pixabay.com
Kwitnacy ciemiernik mieszańcowy

Ciemierniki mieszańcowe zakwitają pod koniec zimy i na początku wiosny.

Katarzyna Laszczak
Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko kwitnie pięknie, ale to bardzo trująca roślina.

Hans - pixabay.com
Wrzosiec krwisty

Wrzosiec jest bardzo łatwy w uprawie, a zimą jego kwiaty pięknie kontrastują ze śniegiem.

Katarzyna Laszczak

Oczary czarujące od jesieni do wiosny

Zimowy pokaz rozpoczynają oczary wirginijskie, których kwiaty można podziwiać od jesieni (wrzesień) do pierwszych mrozów. U tego gatunku są one małe, żółte i dość niepozorne, ale za to pachnące. Na pędach rozwijają się tuż przed opadnięciem liści, dlatego początkowo są mało widoczne.

Swoją oryginalną urodę prezentują dopiero późną jesienią i wczesną zimą, kiedy można już oglądać je na bezlistnych pędach. Po oczarze wirginijskim, swój niezwykły pokaz rozpoczyna popularny oczar pośredni oraz mniej znany oczar omszony i oczar japoński. Wszystkie rozpoczynają kwitnienie w styczniu lub w lutym (czasem nawet już w grudniu) i kwitną nieprzerwanie aż do wczesnej wiosny (marzec). Kwiaty tych gatunków są nieco większe i liczniejsze niż u oczarów wirginijskich, a ponadto zawsze pojawiają się na bezlistnych pędach, dlatego w zimowym ogrodzie są doskonale widoczne i stanowią piękny akcent dekoracyjny.

To Cię zainteresuje: Czy mróz tylko szkodzi roślinom? Poznaj dobre i złe oblicza mrozu

Odmiany oczarów

W przypadku rzadkiego oczaru japońskiego i omszonego mamy do dyspozycji zaledwie kilka odmian (o. japoński „Flavopurpurescens”, o. omszony „Goldcrest”, „Brevipetala”), których kwiaty są żółte lub żółte z czerwono-pomarańczowym zabarwieniem wewnątrz korony, jednak u oczaru pośredniego ilość odmian jest już naprawdę imponująca, dlatego możemy wśród nich znaleźć rośliny o kwiatach w różnych kolorach.

Niektóre mogą być całkiem żółte (np. „Westerstede”, „Pallida”, „Arnold Promise”), inne czerwone lub ciemnoczerwone („Ruby Glow”, „Carmine Red”), a jeszcze inne pomarańczowe lub miedziane („Jelena”, „Diane”, „Feuerzauber”). Kwiaty niektórych odmian mogą być też dwukolorowe (np. żółto-pomarańczowa „Orange Beauty”) lub w trakcie kwitnienia zmieniać barwę (np. „Jelena”). Czasami mogą też pięknie pachnieć (np. „Gimborn's Perfume”).

Jak uprawiać oczary

Uprawa oczarów nie jest trudna, gdyż rośliny są mało wymagające. Mogą rosnąć na każdej typowej glebie ogrodowej (z wyjątkiem suchych lub podmokłych), w miejscu słonecznym lub półcienistym i nie wymagają okrywania na zimę. Jeśli jednak chcemy zachować ich ładny pokrój, każdego roku po kwitnieniu, powinniśmy wykonać cięcie zagęszczające.

Polecamy: Zimowe warzywa z ogródka. Co warto posadzić

Ciemierniki – róże Bożego Narodzenia

Kolejną grupę zimowych kwiatów stanowią ciemierniki. W przeciwieństwie do oczarów, są niewielkimi roślinami, które zmieszczą się w każdym ogrodzie. W zależności od gatunku, mogą kwitnąć w różnych terminach. Jako jedne z pierwszych zakwitają ciemierniki białe (września-stycznia do marca). Ich duże, białe kwiaty, osadzone na długich ogonkach, są doskonale widoczne na tle zielonych, często zimotrwałych liści. Roślina osiąga ok. 30 cm. i preferuje półcieniste lub cieniste stanowisko oraz żyzną, próchniczą glebę o zasadowym odczynie pH.

Niedługo po ciemierniku białym, zakwita ciemiernik cuchnący, który zawdzięcza swoją nazwę nieprzyjemnemu, jednak niezbyt przykremu zapachowi kwiatów. Ciemiernik cuchnący jest nieco większy od poprzedniego gatunku i może dorastać do ok. 50 cm. tworząc ładne kępy zimozielonych liści (liście wyglądem przypominają liście palmy). Kwiaty tego gatunku są jasnozielone i zebrane na szczytach wzniesionych łodyg w duże, wiechowate kwiatostany. Ciemiernik cuchnący ma podobne wymagania jak ciemiernik biały i oczekuje żyznej, próchniczej gleby oraz półcienistego stanowiska.

W naszym kraju spotyka się też kwitnącego od lutego do marca ciemiernika wschodniego (wymaga zimowej ochrony) oraz ciemiernika mieszańcowego, kwitnącego w miesiącach luty-kwiecień i wytwarzającego kwiaty w wielu kolorach (różowe, czerwone, żółte, zielone, białe), pełne lub pojedyncze.

Chcesz, żeby Twój ogród również zimą był pełen kolorów? Polecamy krzewy, które pięknie wyglądają przez cały rok

Inne rośliny kwitnące zimą

Wśród kwitnących zimą roślin, na uwagę zasługują też: wawrzynek wilczełyko i kalina wonna, które kwitną od lutego do kwietnia oraz wrzosiec krwisty, kwitnący od grudnia do kwietnia.

UWAGA: wawrzynek wilczełyko to jedna z najbardziej trujących roślin, więc jeśli posadzimy ją w ogrodzie, uważajmy na jej przypadkowe spożycie.

Poznaj też: Zimokwiat wczesny - krzew ozdobny, który kwitnie późną zimą

Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także