Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach. 11 roślin, które warto mieć

0
Kolorowy liść kaladium
Niektóre rośliny mają liście o przepięknych wzorach i kolorach. Większość z nich będzie zdobić mieszkanie przez cały rok.

Jeśli szukacie efektownych i dekoracyjnych roślin doniczkowych, polecamy rośliny o kolorowych liściach.

Liście roślin kojarzą nam się przede wszystkim z zielonym kolorem, i słusznie. Jest jednak sporo roślin, które prezentują znacznie bogatszą paletę barw.
Zieleń liści wynika z obecności chlorofilu – związku chemicznego, za pomocą którego roślina przetwarza i wykorzystuje światło do odżywiania się (czyli prowadzi fotosyntezę). W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że zielone liście karmią rośliny. Liście o innych barwach są mniej wydajne w produkcji składników odżywczych i potrzebują do tego więcej światła. Dlatego trzeba znaleźć im jasne miejsce. Pamiętajmy jednak, że światło musi być rozproszone, np. przez firankę. Jeśli światła będzie zbyt mało, liście roślin mogą zacząć zacząć tracić kolory i stać się bardziej zielone.

Polecamy też: Sukulenty - rośliny, o których podlewaniu można czasem zapomnieć. Jakie wybrać

Zobacz zdjęcia

Kolorowe liście

Zieleń liści roślin wiąże się z obecnością chlorofilu - związku potrzebnego do tego, by roślina mogła wykorzystywać światło.

Katarzyna Laszczak
Szeflera o biało-zielonych liściach

Pamiętajmy, że rośliny o kolorowych liściach potrzebują więcej światła. Ale musi być ono rozproszone.

Katarzyna Laszczak
Aglaonema

Aglaonema jest dość wytrzymała na różne warunki i szybko rozrasta się.

Katarzyna Laszczak
Begonia królewska

Begonie królewska ma liście w różnych kolorach i pokryte wzorami. Ale spód jej liści jest zawsze czerwony.

Leoleobobeo - pixabay.com
Difenbachia

Difenbachia może mieć liście zabarwione na biało, kremowo lub żółto. Choć koneserzy doceniają też difenbachie... zielone.

Katarzyna Laszczak
Dracena wonna

Draceny mogą mieć liście w kolorowe pasy. To rośliny łatwe w uprawie, więc można od nich zacząć przygodę z "kolorowymi liśćmi".

Katarzyna Laszczak
Fitonia

Fitonie mają liście o kolorowo zabarwionych nerwach - białych, żółty, różowych, czerwonych. Świetnie wygląda zestawienie kilku, różnie ubarwionych, w jednej doniczce.

AnnaKlos - pixabay.com
Liście fitonii

Fitonie nie są trudne w uprawie, ale trzeba pilnować, żeby miały stale wilgotną ziemię. Można je przycinać, wtedy ładnie zagęszczają się.

AKuptsova - pixabay.com
Liść kaladium

Liście kaladium mogą mieć przeróżne wzory i kolory. To jedne z najbardziej ciekawie ubarwionych roślin.

Leoleobobeo - pixabay.com
Kaladium

Trzeba wiedzieć, że kaladium jesienią zasusza liście i do wiosny trzeba przechować jego bulwę.

Mschim - pixabay.com
Kalatea

Kalatea ma sporo odmian. Jej liście mogą być pokryte kolorowymi paskami lub plamkami. Kalatea żółta również kwitnie.

12019 - pixabay.com
Kalatea - liście

Jeśli chcemy uprawiać kalateę m.in. musimy zadbać o wysoką wilgotność powietrza. Szczególnie zimą nie obejdzie się bez nawilżacza.

Katarzyna Laszczak
Koleusy Blumego

Liście koleusów Blumego to prawdziwe szaleństwo wzorów i kolorów.

Katarzyna Laszczak
Koleusy w ogrodzie

Koleusy można też uprawiać w ogrodach, na balkonach i tarasach (ale na zewnątrz nie przetrwają zimy).

Katarzyna Laszczak
Kroton pstry

Liście krotonów są fantazyjnie ubarwione i mają różne kształty.

Katarzyna Laszczak
Liście krotonów

Warto wiedzieć, że prawidłowa nazwa krotonu to trójskrzyn, a ich sok jest trujący.

821292 - pixabay.com
Maranty

Liście marant wyglądają, jak pomalowane. Te rośliny mają kilka odmian o różnie ubarwionych liściach.

Szjen09190 - pixabay.com
Liście marant

Maranty wymagają dość starannej opieki - przede wszystkim regularnego podlewania, wilgotnego powietrza, ciepła i żyznej ziemi.

Katarzyna Laszczak
Poinsecja

Poinsecje to dobrze nam znane gwiazdy betlejemskie. Jednak to, co często nazywamy "kwiatami" to kolorowe liście podkwiatostanowe.

hzv_westfalen_de - pixabay.com
Kolorowa gwiazda betlejemska

Gwiazdy betlejemskie kojarzą się z czerwienią, ale mają przeróżne kolory, są także dwubarwne. Niestety ich kolorowe liście są trwałe.

Sandid - pixabay.com
Gwiazda betlejemska - wilczomlecz nadobny

Botaniczna nazwa ponsecji to wilczomlecz nadobny. A jej sok - jak wszystkich wilczomleczy - jest toksyczny.

Sandid - pixabay.com

Zielony jak liść? Niekoniecznie

A skąd się wzięły kolory na liściach roślin? Większość z nich to przystosowanie do nadmiaru światła w ich naturalnych warunkach, czasem swój udział mieli też hodowcy, którym udało się utrwalić tę cechę rośliny i stworzyć jeszcze bardziej kolorowe i efektowne odmiany.

Poza roślinami, które z założenia mają kolorowe liście, istnieją też takie, których podstawowe gatunki mają liście zielone, ale wyhodowano odmiany o kolorowych liściach, najczęściej biało-zielonych. Często takie odmiany określa się łacińskim terminem „Variegata” i znajdziemy wśród nich np. fikusa benjamina, monsterę, czy szeflerę (ale i inne rośliny, również ogrodowe).

Zobacz też: Jakie rośliny ma w domu znany fotograf - Marcin Tyszka

Przedstawiamy 11 wybranych gatunków roślin o kolorowych liściach.

Aglaonema

Aglaonema to roślina, której nazwa jest bardziej skomplikowana, niż uprawa. Musi mieć tylko ciepło i dość wilgotno, więc trzeba pamiętać o regularnym podlewaniu. Szybko rozrasta się i łatwo ją rozmnażać. Aglaonema ma kilka odmian o różnie ubarwionych liściach, o wzorach białych, kremowych lub różowych. Jest też odmiana o liściach zielono-żółtych, z różowym paskiem wokół brzegu. Najlepiej ustawić ją w miejscu jasnym, ale nie bezpośrednio na słońcu. Uważajmy jednak przy dzieciach i zwierzęta domowych, które mogą ją podgryzać, bo sok aglaonemy jest toksyczny.

Begonia królewska

Begonia królewska ma naprawdę fantazyjne liście. Nie dość, że są różnokolorowe, to jeszcze mają wyraźną fakturę, pełną zmarszczek i wypukłości. A kolory liści begonii królewskiej to prawdziwe szaleństwo – mogą mieć odcienie różu, czerwieni aż po bordo, przez brązy do srebrzystych zieleni. W dodatku ułożone w różne wzory. Co ciekawe – od spodu liście zawsze są czerwone.

Begonię wystarczy regularnie podlewać i zapewnić jej jasne miejsce o pokojowej temperaturze. Zimą doceni nawilżanie powietrza, ale nie wolno spryskiwać jej liści wodą!

Difenbachia

Difenbachie jeszcze kilka lat temu były bardzo popularne. Warto sobie o nich przypomnieć, bo są dekoracyjne. Najczęściej mają liście biało-zielone lub zielono-kremowe, ale są też odmiany o żółtym zabarwieniu. Jak inne rośliny, pochodzące z tropików, difenbachie lubią ciepło, wilgoć (w podłożu i powietrzu) oraz rozproszone światło. Trzeba tylko uważać na ich sok, bo jest toksyczny.

Sprawdź: Jakie rośliny doniczkowe mogą nam zaszkodzić i na co uważać (WIDEO)

Dracena wonna i obrzeżona

Draceny należą do doniczkowych „twardzielek”. To rośliny, które znoszą prawie każde warunki, ale najlepiej rosną w pokojowej temperaturze, przy rozproszonym świetle i regularnym podlewaniu. Obie draceny mają mocno wydłużone liście – dracena wonna szersze, pokryte żółtawymi lub kremowymi pasami (czasem też z kolorową obwódką). Dracena obrzeżona ma liście wąskie, z kolorowym obrzeżem, ale mogą też mieć dodatkowe paseczki wzdłuż liści (białe, różowe, czerwonawe).

Fitonie

Fitonie to bardzo atrakcyjne i obecnie popularne rośliny. Mają niezbyt duże, owalne liście o ciemnozielonym kolorze, ale zdobią je kolorowo ubarwione nerwy, tworzące prawdziwą mozaikę wzorów. Mogą być białe, ale też żółte, różowe i czerwone. Kilka odmian w jednej doniczce będzie się prezentować nadzwyczaj efektownie. Fitonie nie są duże, a dodatkowo można przycinać, wtedy ładnie rozkrzewiają się.

Fitonię trzeba regularnie podlewać, tak żeby miała wilgotną ziemię (nie lubi przelania, ani przesuszenia), trzeba jej też zapewnić żyzne podłoże i rozproszone światło. Zimą nie powinna stać przy kaloryferze (ale lubi ciepło i nie znosi przeciągów).

Kaladium dwubarwne

Liście o wyjątkowej urodzie ma kaladium dwubarwne. Wyrastają one na dość długiej łodydze i mogą być białe, różowe, czerwone, no i zielone. To tego dochodzi kolorowe unerwienie lub inne wzory, plamki, kropki, cętki.

Kaladium ma jednak dość wyjątkowe wymagania. Musi mieć ciepło (nawet do 26°C) i bardzo jasno, ale nie może być bezpośrednio nasłonecznione. Trzeba też mu zapewnić wysoką wilgotność powietrza i regularnie podlewać. Nie można go ani przesuszyć, ani zalewać wodą.

To nie wszystko. Jesienią kaladium zasusza liście i przechodzi w stan spoczynku. Wtedy powinno mieć niższą temperaturę (ok. 12-18°C) i suchą ziemię (nie podlewamy bulwy). W lutym trzeba je przesadzić do nowej ziemi (przy okazji można podzielić bulwę i rozmnożyć roślinę) i stopniowo zacząć podlewać i podnosić temperaturę.

Dowiedz się więcej: Jak uprawiać kaladium dwubarwne

Kalatea

Kalatea to piękna roślina o wielu odmianach, ale trzeba jej zapewnić sporo miejsca i staranną pielęgnację. Szczególnie wymagająca jest co do wilgotności powietrza, która musi być wysoka. Ten warunek jest szczególnie trudny do spełnienia zimą, gdy grzejniki wysuszają powietrze. Jeśli chcemy cieszyć się zdrową kalateą – musimy je nawilżać. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu. Ziemia w doniczce musi być wilgotna, ale nie mokra (i absolutnie – nie przesuszona).

W dobrych warunkach kalatea odwdzięczy się kolorowymi liśćmi (w plamy, paski i inne wzory), a kaletea żółta – także kwiatami.

Koleus Blumego, czyli brazylijska pokrzywka

Liście koleusów to prawdziwe kolorystyczne szaleństwo. Poza niebieskim, nie ma chyba koloru, którego nie mają. W dodatku w przeróżnych układach i wzorach. Jak by tego było mało, liście mogą mieć różne kształty. Koleusy możemy uprawiać zarówno w domu, jak i ogrodzie i na balkonie (pamiętajmy tylko, że na zewnątrz nie przetrwają zimy). Nie są zbyt długowieczne, ale bardzo łatwo rozmnażają się (wystarczy odłamać wierzchołek z kilkoma liśćmi i na kilka dni wstawić do wody, żeby się ukorzenił).

Nie są też drogie, a na początku lata, kiedy są sprzedawane z myślą o ogrodach, można się zaopatrzyć w kilka- kilkanaście roślin o zupełnie różnych kolorach.

Koleusy trzeba regularnie podlewać i zapewnić im jasne miejsce.

Kroton pstry

Niezwykle kolorowe liście mają też krotony pstre (ich prawidłowa nazwa to trójskrzyn). Ich liście mogą być dwukolorowe, ale są także takie, które mają po cztery kolory. Kształt liści też może być zróżnicowany. Są one dość wymagające, ale też - wyjątkowo piękne.

Krotony potrzebują dużo światła, ale nie mogą stać na słońcu. Trzeba też pamiętać o regularnym podlewaniu i nawilżaniu powietrza, szczególnie zimą. Nie tolerują przesuszenia, a ziemia w ich doniczce powinna być stale wilgotna. Wiosną warto je przycinać, dzięki temu ładnie się zagęszczą i będziemy mogli kontrolować ich wzrost. Trzeba jednak zachować ostrożność, bo sok krotonów jest trujący.

Podpowiadamy: Jak uprawiać atrakcyjne i ciekawe peperomie

Maranty

Maranty to jedne z piękniej ubarwionych roślin. Mają kilka odmian, z których najbardziej popularne i kolorowe są maranty biało unerwione. Ich owalne liście wyglądają dosłownie jak pomalowane – na różne odcienie zieleni, z dodatkiem bieli i różu (w zależności od odmiany).

Maranty są dość wymagające. Przede wszystkim trzeba zapewnić im wysoką wilgotność powietrza, a także dbać o regularne podlewanie (ale nie można ich przelewać). Lubią rozproszone światło i ciepło, muszą mieć też żyzne i przepuszczalne podłoże.

Poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie

Wyjątkowo kolorowe są także poinsecje, czyli gwiazdy betlejemskie. To, co często nazywamy ich kwiatem, to w rzeczywistości kolorowe szczytowe liście podkwiatostanowe (przysadki). Tworzą one efektowną rozetę. Do niedawna dominowały czerwone, ale stworzono odmiany o bardzo wielu kolorach – żółtych, kremowych, łososiowych, różowych. Mogą być także dwubarwne, w plamki lub o marmurkowym wzorze, albo przecierane. Niestety ich uroda przemija i doprowadzenie do tego, żeby roślina ponownie się wybarwiła, jest dość trudne i pracochłonne.

Poisencja to odmiana wilczomlecza (wilczomlecz nadobny) i jej sok, jak wszystkich roślin z tej rodziny, jest drażniący, więc trzeba uważać na bezpośredni kontakt z nim. Nie dekorujmy ich gałązkami nakryć i potraw!

Oceń artykuł
3,95 / 19 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także