Rośliny doniczkowe na rabatach. Jak je sadzić i dlaczego warto

0
Pelargonie i bidens w ogrodzie
Wiele roślin, które zwykle sadzimy na balkonach, doskonale sprawdzi się jako kwiaty rabatowe.

Pelargonie, petunie czy werbeny, każdemu kojarzą się z ukwieconym balkonem lub tarasem. Nie oznacza to jednak, że te typowe rośliny doniczkowe nie mogą zdobić także naszych ogrodów.

Rośliny balkonowe w ogrodzie

Wprawdzie wykorzystanie roślin doniczkowych na rabatach nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt popularne, ale warto przełamać ten trend i spróbować choć raz posadzić w ogrodzie sezonowe kwiaty balkonowe, bo może się okazać, że sprawią nam niezwykle miłą i przyjemną niespodziankę.

Zobacz zdjęcia

Pelargonie rabatowe

Do roślin, które znakomicie rosną w gruncie należą m.in. pelargonie rabatowe. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na ich nazwę.

Katarzyna Laszczak
Petunie na rabacie

Na rabatach możemy sadzić zarówno petunie, jak i surfinie. Pędy tych ostatnich będą się pięknie płożyć. Surfiniami warto też obsadzać np. murki.

Hietaparta - pixabay.com
Werbeny w ogrodzie

Sadząc rośliny balkonowe w ogrodzie musimy pamiętać o ich regularnym podlewaniu i nawożeniu.

Katarzyna Laszczak
Rabata z werben

Rośliny rozrosną się bardziej niż w doniczkach, dlatego musimy zaplanować dla nich odpowiednią ilość miejsca.

Katarzyna Laszczak
Lobelia na skalniaku

Delikatne lobelie pięknie wyglądają np. na skalniakach.

Katarzyna Laszczak
Lolbelie w ogrodzie

Kwiaty, które zwykle sadzimy na balkonach mogą być pięknym urozmaiceniem ogrodu.

Katarzyna Laszczak
Petunie i berberysy

Jednoroczne kwiaty balkonowe będziemy wymieniać co roku. Ale jest sporo gatunków, które możemy przezimować (w domu).

Xsonicchaos - pixabay.com

Rośliny sezonowe uprawiane w skrzynkach balkonowych, wydają się co prawda zbyt delikatne na posadzenie ich w gruncie, jednak wbrew pozorom w ogrodzie mogą poradzić sobie nawet lepiej niż w doniczkach, uzyskując zaskakująco duże rozmiary i zawiązując niezwykle liczne kwiaty (np. uczep rózgowaty inaczej bidens, werbena, kocanka włochata). Aby jednak wyglądały naprawdę pięknie i zdobiły nasz ogród przez cały sezon, należy zadbać o nie tak samo troskliwie, jak na balkonie czy tarasie.

Polecamy: Kompozycje z pelargoniami. Z czym warto je sadzić

Jak dbać o rośliny balkonowe, posadzone w ogrodzie

Większość z nich to rośliny ciepłolubne, dlatego do ogrodu możemy wysadzać je dopiero po minięciu wiosennych przymrozków (koniec maja), gdyż wiosną przy gruncie zawsze będzie chłodniej niż na osłoniętym balkonie czy wzniesionym tarasie.

Dla roślin trzeba też przeznaczyć w ogrodzie odpowiednie stanowisko, gdyż jedne gatunki będą preferowały miejsca słoneczne (bidens, werbena, petunia, koleus, nasturcja, lobelia, celozja pierzasta, lantana, heliotrop), inne natomiast półcień (begonie bulwiaste i stale kwitnące, niecierpki).

Rośliny sezonowe, ze względu na swój szczególny cykl rozwojowy, rosną zwykle bardzo szybko i tworzą mnóstwo kwiatów, dlatego przez cały sezon wymagają częstego dokarmiania (odpowiednimi mieszankami nawozowymi, przeznaczonymi dla roślin balkonowych, roślin kwitnących lub dla konkretnej grupy kwiatów np. pelargonii). Większość z nich będzie też oczekiwała systematycznego podlewania i chociaż w gruncie nieco łatwiej zniosą suszę niż w doniczkach, nie wszystkie poradzą sobie z brakiem wody tak dobrze jak begonie bulwiaste i stale kwitnące czy pelargonie rabatowe.

Podpowiadamy: Jak komponować rabaty kwiatowe, żeby pięknie wyglądały

Piękna rabata z roślin balkonowych - kompozycje

Wybierając dla kwiatów miejsce w ogrodzie, trzeba też wziąć pod uwagę ich rozmiary oraz pokrój. Gatunki niskie, zwarte i gęste, należy umieszczać z przodu rabaty, natomiast wyższe i bardziej krzaczaste sadzić bardziej z tyłu, traktując jako rośliny tła lub górne piętro kompozycji rabatowej.

Do gatunków niskich należą m.in.:

  • lobelie, rabatowe odmiany werbeny, begonie stale kwitnące, niskie odmiany nasturcji, niecierpek Waleriana.

Do gatunków wyższych zaliczamy m.in. następujące rośliny:

  • pelargonie rabatowe, heliotropy, osteospermum, niskie petunie, lantana, koleus Blumego, wysokie odmiany niecierpka nowogwinejskiego, wilczomlecz odm. „Diamond Frost”

Jeśli nie będziemy przestrzegać tej zasady, już po krótkim czasie od wysadzenia do gruntu, wysokie rośliny zasłonią lub zagłuszą niższe gatunki, całkowicie wypierając je z rabaty.

Odpowiednie miejsce trzeba znaleźć też dla kwiatów o długich lub zwisających pędach. Ze względu na swój pokrój będą znakomitymi roślinami wypełniającymi, dlatego warto wykorzystać je do uzupełniania wszystkich wolnych przestrzeni na rabacie (kocanka włochata odm. „Silver”, werbeny zwisające, surfinie, uczep rózgowaty, nasturcje zwisające). Idealnie będą się też nadawały do sadzenia na murkach i skarpach, z których ich pędy będą mogły malowniczo się zwieszać.

Dowiedz się: Jak uprawiać rozwar wielkokwiatowy na balkonie i w ogrodzie

Co zrobić z kwiatami jesienią

Bez względu jednak na to, czy rośliny balkonowe będziemy uprawiać w doniczkach czy w gruncie, musimy pamiętać, że są to zwykle gatunki ciepłolubne, dlatego już niewielki przymrozek może je całkowicie zniszczyć. Jeśli więc chcemy znów cieszyć się ich urodą w następnym sezonie, musimy zadbać o to jeszcze przed nastaniem chłodów.

Gatunki z natury wieloletnie (np. pelargonie rabatowe, heliotropy, wilczomlecz odm. „Diamond Frost”, kocanki włochate), możemy jesienią wykopać, przyciąć, umieścić w doniczce i przenieść do chłodnego, ale widnego pomieszczenia, w którym zimą temperatura nie będzie spadała poniżej 0°C (dla wielu gatunków optymalna temperatura do zimowania to ok. 5-10°C) lub pobrać z nich sadzonki i po ukorzenieniu przechować je do wiosny w podobnych warunkach, jak rośliny dorosłe (np. pelargonie, surfinie, koleusy, uczep).


Oceń artykuł
5,00 / 1 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także