Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

1
Rośliny doniczkowe na jesień i zimę

Rośliny doniczkowe o kolorowych liściach i dekoracyjnych kwiatach można tak dobrać, aby zdobiły tarasy i balkony przez cały rok.

Wybór doniczki mrozoodpornej

Na rynku dostępnych jest wiele typów skrzynek i doniczek, które można dopasować do stylu pomieszczenia. Część z nich nadaje się do stosowania zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Pamiętajmy, że jeśli chcemy, aby rośliny pozostały na zewnątrz przez całą zimę, musimy zasadzić je w pojemniku mrozoodpornym.

  • Doniczki plastikowe są tanie, lekkie oraz wodoszczelne. Niektóre plastikowe pojemniki są stylizowane na gliniane. Jednak nie wszystkie plastikowe doniczki są odporne na niskie temperatury i wówczas trzeba je zabezpieczyć przed mrozem styropianową podkładką.
  • Donice z terakoty sprawdzają się w każdych warunkach pogodowych, ale po wypełnieniu ziemią ogrodniczą są bardzo ciężkie. Jeśli więc mają stać na parapecie okiennym lub wisieć  na balkonowej barierce, muszą być odpowiednio zamontowane.
  • Drewno to uniwersalny materiał na doniczki okienne stosowany od lat, odporny na niskie temperatury i naturalnie izolujący roślinę przed mrozem. Drewno wymaga właściwej impregnacji oraz wyłożenia materiałem wodoodpornym, aby przedłużyć jego żywotność. Drewnianą skrzynkę można też potraktować jako osłonkę dla plastikowego korytka.
  • Kamienne doniczki są zbyt ciężkie, by je umieścić na oknach. Możemy je jednak postawić na tarasie lub balkonie.

Poznaj też: Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Dobór roślin do jesiennej doniczki

Donica wypełniona wytrzymałymi na mrozy, wiecznie zielonymi odmianami roślin, np. takimi jak aukuba japońska czy bluszcz z dodatkiem psianki koralowej o kolorowych jagodach ozdobi nawet najbardziej ponure jesienno-zimowe dni. Wybierajmy okazy, które mają ładny kształt liści i są wielobarwne, aby wyglądały jak najefektowniej.
Bluszcz i wszelkie jego odmiany nadają się świetnie do zewnętrznych skrzynek okiennych, gdyż są mało wymagające, wytrzymałe i uniwersalne zarówno w odmianie pnącej, jak i płożącej, czy wzniosłej. Odmiany bluszczu mają ozdobne białe lub żółte przebarwienia na liściach i pięknie wyglądają w połączeniu np. ze złoto wybarwionymi łuskami żywotnika o kulistym pokroju. Pięknie uzupełniają też kompozycję sezonowo kwitnących, wielobarwnych chryzantem. Psianka koralowa nie jest w prawdzie całkowicie odporna na mróz, ale w miejskim klimacie może całkiem dobrze poradzić sobie zimą za oknem. Jej pomarańczowo-czerwone jagody rozjaśniają pięknie zimozielone tło liści.


Do posadzenia w tylnej części skrzynki (ze względu na wysokość) nadaje się aukuba japońska. Toleruje niskie temperatury i przeciągi. Ma pięknie wybarwione na złoto liście. Warto wypróbować też jedną z wielu odmian jukki o kolczastym pokroju. Trudno nie wspomnieć o kwitnących jesienią i pozostawiających na pędach fioletowo-różowe kwiaty wrzosach.

Przeczytaj też: Pachnące kwiaty doniczkowe

Oceń artykuł
4,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także