Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie

Rosliny doniczkowe łatwe w uprawie
Jest wiele roślin doniczkowych, które nie mają dużych wymagań. Warto się na nie zdecydować, jeśli nie możemy poświęcać kwiatom zbyt dużo czasu.

Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie to marzenie wielu osób, które lubią kwiaty, ale nie mają czasu zajmować się nimi. Na szczęście istnieje wiele gatunków, które mogą być spełnieniem tego marzenia.

Pnącze epipremnum złociste

Epipremnum złociste, pomimo skomplikowanej nazwy, jest wyjątkowo łatwe w uprawie.

Abdeoral - pixabay.com
Zamiokulkas zamiolistny

Zamiokulkas zamiolistny należy do najbardziej odpornych roslin doniczkowych.

CITYEDV - pixabay.com
Kwitnąca hoja

Hoja ma nie tylko dekoracyjne liście, ale też pięknie pachnące kwiaty.

Rupesh - pixabay.com
Bluszcz pospolity

Bluszcz pospolity może się piąć po podporach lub malowniczo zwisać z doniczki.

Stux Pixabay.com
Figowiec

Fikus nie wymaga częstego podlewania.

Katarzyna Dębek
Sansewieria, czyli wężownica gwinejska

Sansewieria, czyli wężownica gwinejska jest też zwana "językiem teściowej". Ta roślina świetnie wygląda w nowoczesnych wnętrzach.

barbos2514 Pixabay.com
Zielistka ma dekoracyjne biało-zielone liście, wytwarza też delikatne, białe kwiaty.

Zielistka ma dekoracyjne biało-zielone liście, wytwarza też delikatne, białe kwiaty.

Structuro Pixabay.com


Rośliny doniczkowe łatwe w uprawie, charakteryzuje to, że nie trzeba poświęcać im wiele uwagi. Wiele z nich pochodzi z egzotycznych zakątków – od nowogwinejskich dżungli, przez Afrykę, po Indie. To egzotyczne pochodzenie sprawia, że rośliny są odporne na trudne warunki, a wyglądają bardzo efektownie. Niestety często nie mają polskich nazw, a tylko łacińskie – ale spokojnie – najczęściej ich nazwa jest bardziej skomplikowana niż uprawa.
Ze względu na łatwość uprawy można podzielić je na takie, które nie wymagają częstego podlewania (między kolejnymi dostawami wody, ziemia może przesychać) oraz takie, które wymagają regularnego podlewania.

Polecamy też: Kwitnące rośliny doniczkowe, łatwe w pielęgnacji

Rośliny wymagające umiarkowanego podlewania
Epipremnum aureum to pnącze o zielono-białych (ze złotawym odcieniem) liściach. Efektownie wygląda umieszczone w wiszącej doniczce lub pnące się po podporach. Może rosnąć w słońcu i półcieniu, preferuje raczej suchą glebę. Niedogodnością jest to, że wszystkie elementy rośliny są trujące. Podobne wymagania ma sansewieria, czyli wężownica gwinejska (Sansevieria trifasciata zwana też „językiem teściowej”). Jej szablaste, proste liście bardzo dobrze wyglądają w nowoczesnych aranżacjach. Wdzięcznym obiektem jest też zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – pod tą skomplikowaną nazwę kryje się roślina o ciemnozielonych, błyszczących liściach, wyrastających z długich łodyg. Można ją ustawić w słońcu lub cieniu – i niezbyt często podlewać.
W umiarkowanym lub jasnym świetle dobrze będzie rosła hoja (Hoya carnosa), której liście wyglądają jak powleczone woskiem i mogą być dwukolorowe. W dodatku hoja wytwarza intensywnie pachnące kwiaty. Nie przepada tylko za przenoszeniem z miejsca na miejsce.
Częstego podlewania nie wymaga też figowiec sprężysty – fikus (Ficus elastica). Roślina rośnie bardzo szybko, ale można ją przycinać. Podobne wymagania ma inny figowiec – lirolistny (Ficus lyrata). Równie mało wymagające są draceny – najbardziej popularna, dracena obrzeżona (Dracaena marginata) i nieco bardziej ozdobna – dracena deremeńska (Dracaena deremensis). Mogą rosnąć w półcieniu lub jasnym świetle, a ziemia w ich doniczkach może przesychać między jednym, a drugim podlewaniem.

Dowiedz się też: Jak uprawiać rośliny mięsożerne w domu

Rośliny wymagające regularnego podlewania
Do takich roślin należy bluszcz pospolity (Hedera helix), który równie dobrze można uprawiać w ogródku, co w doniczkach. Dobrze rośnie w półcieniu i słońcu, a jego łodygi mogą pnąć się po podporach lub malowniczo zwisać z doniczki.
Efektownie wygląda zielistka (Chlorophytum comosum) o biało-zielonych liściach, wytwarzająca delikatne, białe kwiatki. Bardzo łatwo się rozmnaża przez zwisające odrosty. Powinna stać w jasnym miejscu. W przeciwieństwie do niej, zroślicha (Syngonium podophyllum) preferuje cień i półcień, a jej sercowate liście pięknie się przebarwiają. Również w cieniu rośnie pnącze – cissus rombolistny (Cissus rhombifolia). Ma błyszczące ciemnozielone listki, doskonale wygląda w wiszących doniczkach.
Niezwykle dekoracyjne, różnokolorowe liście ma kroton (Codiaeum variegatum pictum). Lubi jasne światło – ale nie może być wystawiony bezpośrednio na promienie słoneczne. Poza tym powinniśmy roślinę zraszać wodą. Niestety należy uważać, bo kroton jest trujący.

Oceń artykuł
4,00 / 23 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Zdjęcia: bhg.com

Polecamy Ci również

Zobacz także