Rośliny doniczkowe do słonecznego pokoju

0
Echmea
Wiele kwiatów doniczkowych woli rozproszone światło, ale są i takie, które zdecydowanie lubią słońce i nadają się do pokojów z oknami od południa.

Dla większości roślin domowych optymalnym stanowiskiem jest miejsce półcieniste lub oświetlone światłem rozproszonym. Jeśli chcemy lub musimy ustawić rośliny w mocno nasłonecznionym miejscu najlepiej sięgnąć po gatunki, które lubią takie warunki. Jakie rośliny wybrać?

Wybór miejsca dla roślin domowych

Większość roślin doniczkowych ozdobnych z liści i kwiatów lubi miejsca jasne i dobrze oświetlone. Trzeba jednak pamiętać, że nie każda roślina może stać w bezpośrednim słońcu. Nawet rośliny, które kochają słońce mogą ulec poparzeniu, gdy w czasie upalnego lata stoją na słonecznym parapecie. Dlatego w czasie letnich upałów rośliny stojące na słonecznych parapetach (głównie od strony południowej) warto lekko cieniować lub często sprawdzać, czy mocne promienie słoneczne nie powodują uszkodzeń.

Na szczęście istnieje spora grupa roślin, które dobrze będą się czuły w mocno nasłonecznionym pokoju. Możemy wybrać rośliny ozdobne tylko z liści lub kwitnące, mniej lub bardziej wymagające, drobne oraz nieco większe. Najwygodniej wybrać te o małych wymaganiach, które jednocześnie są atrakcyjne o każdej porze roku.

Poznaj: Pięknie kwitnący kaktus Echinops i dowiedz się, co robić, żeby regularnie miał kwiaty

Jakie rośliny lubią słoneczne miejsca?

Silne słońce latem z pewnością najlepiej zniosą lubiące takie warunki dobrze znane kaktusy. To bardzo liczna i ciekawa grupa roślin, które mają niewielkie wymagania (nie potrzebują częstego podlewania). Wybór kaktusów i ich pokrojów jest tak bogaty, że możemy stworzyć ciekawą kompozycje w słonecznym pokoju tylko z tych roślin. Wśród nich znajdziemy także gatunki bardzo efektownie kwitnące.

Obok kaktusów w nasłonecznionych miejscach dobrze czują się także między innymi ozdobne z liści, a także z kwiatów:

  • Juka (Yucca) – bardzo popularna w naszych mieszkaniach i innych wnętrzach. Łatwa w uprawie roślina  przypominająca palmy ze względu na pęki wąskich liści wyrastających z pnia. Juki lubią słoneczne ale także przewiewne miejsca. Podobnie jak juki zastosować możemy też lubiane agawy, które dobrze sprawdzą się w jasnych pomieszczeniach.

Polecamy też: Draceny - mało wymagające, ale dekoracyjne rośliny doniczkowe

  • Wężownica (Sansevieria) – nazywana też sansewierią należy do najmniej wymagających roślin doniczkowych i jest bardzo popularna. Charakterystyczne, wyprostowane, szablaste liście rozpozna prawie każdy.  Odmiany z żółtym obrzeżeniem liści szczególnie lubi pełne słońce oraz suche powietrze (rzadkość wśród roślin domowych). W ciemniejszych miejscach z powodzeniem można uprawiać odmiany o zielonych liściach. 
  • Frizea lśniąca (Vriesea splendens) – ciekawa i odporna roślina tworząca rozetę liści, z wnętrza której wyrasta oryginalny, czerwonawy pęd kwiatostanowy złożony ze ściśle ułożonych przykwiatków (przypomina wyglądem kłos). Pomiędzy nimi od lutego do lipca ukazują się drobne, żółte kwiaty. Liście są ciemnozielone, sztywne, z brunatnymi poprzecznymi paskami. Frizea lubi jasne pomieszczenia ale lepiej chronić ją (w miarę możliwości) przed bezpośrednim, letnim słońcem. 
  • Echmea wstęgowata (Aechmea fasciata) – jest rośliną bardzo tolerancyjną, lubi światło rozproszone ale dobrze znosi także bezpośrednie nasłonecznienie. Ciekawe liście są zielonei pokryte białym nalotem, tworzącym poprzeczne pręgi. Wyrastają one z lejkowatej rozety, w którą podlewa się tę roślinę. Różowy pęd kwiatostanowy wyrastająca ze środka rozety, a fioletowe kwiaty właściwe skupione są w wierzchołkowej części kwiatostanu, między różowymi przykwiatkami.
  • Nolina (Nolina recurvata) – popularnością dorównuje już jukom, czy dracenom. Warto wiedzieć, że jest to roślina drzewiasta o powolnym wzroście. Efektowny jest kształt łodygi (pnia) – jest ona zaokrąglona, jakby nabrzmiałą u podstawy (tzw. „słoniowa stopa”). Zgrubienie jest w rzeczywistości bulwą korzeniową, na wierzchołku której wyrasta pęk wąskich, długich liści osiągających nawet 1m długości. Noliny nie lubią zbyt obfitego podlewania ponieważ wtedy bulwa może gnić.

Dowiedz się też: Jak uprawiać guzmanię - kwitnącą kuzynkę ananasa

Oceń artykuł
3,72 / 18 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Maciej Aleksandrowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także