Rośliny domowe oczyszczające powietrze

0
Stroczyk dendrobium
Storczyk dendrobium jest jedną z roślin, która pomaga oczyścić powietrza w domu. Ale takich pożytecznych i dekoracyjnych roślin jest znacznie więcej.

Uprawiając rośliny doniczkowe, traktujemy je głównie jako wspaniałą dekorację wnętrza, zapominając, że mogą być również naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczonym powietrzem.

Kwiaty doniczkowe - sposób na zdrowe powietrze w domu

Zdolność roślin do oczyszczenia środowiska (gleby, wody i powietrza) jest określana jako fitoremediacja i dotyczy głównie gatunków, wykorzystywanych do obsadzania terenów miejskich i rekultywacji obszarów skażonych. Strategia przetrwania roślin, polegająca na poprawie i dostosowaniu warunków siedliskowych do własnych potrzeb, pozwala skutecznie usunąć toksyny z powietrza, wody i gleby, dlatego często jest wykorzystywana jako ekologiczna metoda oczyszczania środowiska. Podobne właściwości mają jednak nie tylko rośliny ogrodowe i użytkowe, ale też doniczkowe. Jeśli więc zdecydujemy się uprawiać je w mieszkaniu, będziemy mogli cieszyć się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również zdrowym i czystym powietrzem.

Źródłem emisji toksyn zanieczyszczających nasze otoczenie mogą być np.: pracujące komputery, meble, wykładziny, dywany, ściany, farby malarskie i drukarskie, preparaty owadobójcze, odświeżacze powietrza, dym papierosowy, kleje, a nawet środki czystości, materiały biurowe i kosmetyki. Wydzielają one między innymi takie substancje chemiczne jak: formaldehyd, dwutlenek węgla, amoniak, benzen, trójchloroetylen, ksylen, nikotyna, oktan i toluen. Wprawdzie stężenie szkodliwych związków w mieszkaniach nie jest zwykle na tyle wysokie, aby bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu, ale wdychanie ich przez dłuższy czas może skutkować pogorszeniem samopoczucia, trudnościami w oddychaniu, bólami i zawrotami głowy, spadkiem koncentracji, sennością, nerwowością, nasileniem objawów alergicznych oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Dowiedz się: Czy w Twoim domu występują szkodliwe lotne związki organiczne? I jak ograniczyć i ilość

Jakie rośliny pomogą nam oczyścić powietrze w domu

Jeśli więc chcemy poprawić panujący w naszym domu mikroklimat, wybierzmy rośliny, które skutecznie nam w tym pomogą. Niektóre z nich doskonale radzą sobie z zawartym w klejach, detergentach, farbach malarskich i drukarskich oraz lakierach ksylenem i toluenem (np. areka, trzykrotka, dracena, bluszcz, azalia, figowce), inne dobrze neutralizują wydzielany przez rozpuszczalniki oktan (np. figowiec Benjamina), a jeszcze inne skutecznie pochłaniają znajdujący się w dymie papierosowym, klejach, farbach, lakierach i meblach benzen (np. skrzydłokwiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzysto żyłkowana, sansewieria, aglaonema, storczyk dendrobium).

Rośliny są też w stanie zneutralizować obecny w farbach, lakierach, tuszach i klejach trójchloroetylen (np. skrzydłowiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzystożyłkowana ), zawarty w niektórych kosmetykach aceton (np. skrzydłokwiat) oraz znajdujący się w detergentach amoniak (np. figowce, aglaonema).

Wiele gatunków roślin dobrze radzi sobie także z neutralizacją wszechobecnego i niebezpiecznego, a znajdującego się między innymi w wielu kosmetykach, detergentach, farbach, lakierach, gazetach, płytach wiórowych i materiałach budowlanych formaldehydu (m.in. filodendron pnący, różanecznik, daktylowiec, figowce, zielistka, chamedora, nefrolepis wysoki, sansewieria, dracena, bluszcz, skrzydłokwiat, hoja różowa, trzykrotka, storczyk dendrobium, difenbachia, szeflera parasolowata, daktylowiec niski, gerbera Jamesona, asparagus gęstokwiatowy, aglaonema, epipremnum złociste).

Polecamy: Oczyszczające storczyki dendrobium i inne piękne odmiany orchidei, łatwe w uprawie

Substancja szkodliwa Gdzie może występować Jakie rośliny ją neutralizują
aceton kosmetyki skrzydłokwiat
amoniak detergenty figowce, aglaonema
benzen dym papierosowy, kleje, farby, lakiery i meble skrzydłokwiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzysto żyłkowana, sansewieria, aglaonema, storczyk dendrobium
formaldehyd kosmetyki, detergenty, farby, lakiery, gazety, płyty wiórowe i materiały budowlane filodendron pnący, różanecznik, daktylowiec, figowce, zielistka, chamedora, nefrolepis wysoki, sansewieria, dracena, bluszcz, skrzydłokwiat, hoja różowa, trzykrotka, storczyk dendrobium, difenbachia, szeflera parasolowata, daktylowiec niski, gerbera Jamesona, asparagus gęstokwiatowy, aglaonema, epipremnum złociste
ksylen i toluen kleje, detergenty, farby malarskie i drukarskie areka, trzykrotka, dracena, bluszcz, azalia, figowce
oktan rozpuszczalniki figowiec Benjamina
trójchloroetylen farby, lakiery, tusze i kleje skrzydłowiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzystożyłkowana

Tlen i nawilżenie powietrza gratis, czyli zdrowy mikroklimat dzięki kwiatom doniczkowym

Wszystkie rośliny doniczkowe pochłaniają również duże ilości szkodliwego dwutlenku węgla i produkują cenny tlen. Nocą wprawdzie oddają część pobranego CO2 z powrotem do atmosfery, ale w ilościach kilkukrotnie mniejszych, niż go pobierają, więc i tak oddają nam dużą przysługę.

Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn i substancji chemicznych oraz wzbogacają je w tlen, ale też nawilżają wokół siebie atmosferę (parowanie wody przez liście), tworząc w mieszkaniu przyjazny i zdrowy mikroklimat. Z tego względu warto uprawiać je we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywamy, a przede wszystkim w sypialni, w pokoju dziecięcym (z wyjątkiem gatunków trujących np. diffenbachii) oraz w biurze.

Podpowiadamy: Jak dbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym

 

Oceń artykuł
5,00 / 6 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także