Rośliny domowe oczyszczające powietrze

0
Stroczyk dendrobium
Storczyk dendrobium jest jedną z roślin, która pomaga oczyścić powietrza w domu. Ale takich pożytecznych i dekoracyjnych roślin jest znacznie więcej.

Uprawiając rośliny doniczkowe, traktujemy je głównie jako wspaniałą dekorację wnętrza, zapominając, że mogą być również naszymi wielkimi sprzymierzeńcami w walce z zanieczyszczonym powietrzem.

Kwiaty doniczkowe - sposób na zdrowe powietrze w domu

Zdolność roślin do oczyszczenia środowiska (gleby, wody i powietrza) jest określana jako fitoremediacja i dotyczy głównie gatunków, wykorzystywanych do obsadzania terenów miejskich i rekultywacji obszarów skażonych.

Strategia przetrwania roślin, polegająca na poprawie i dostosowaniu warunków siedliskowych do własnych potrzeb, pozwala skutecznie usunąć toksyny z powietrza, wody i gleby, dlatego często jest wykorzystywana jako ekologiczna metoda oczyszczania środowiska.

Polecamy też: Rośliny, które oczyszczają powietrze z zanieczyszczeń smogowych

Podobne właściwości mają jednak nie tylko rośliny ogrodowe i użytkowe, ale też doniczkowe. Jeśli więc zdecydujemy się uprawiać je w mieszkaniu, będziemy mogli cieszyć się nie tylko pięknymi kwiatami, ale również zdrowym i czystym powietrzem.

Zobacz zdjęcia

Gerbera Jamesona

Gerbera to nie tylko kwiat cięty. Pięknie wygląda w doniczkach, choć jest dość wymagająca.

Jill111 - pixabay.com
Fikus sprężysty (figowiec sprężysty)

Fikusy czyli figowce nie są trudne w uprawie. Uważajmy jednak, bo wydzielany przez nie sok jest toksyczny.

Katarzyna Laszczak
Sansewieria

Sansewierie to rośliny odporne niemal na wszystko. Radzą sobie nawet u "zabójców roślin".

Katarzyna Laszczak
Azalia doniczkowa

Azalie mają też doniczkowe odmiany. Wyglądają pięknie, a kwitną zimą.

Truk - pixabay.com
Skrzydłowiat

Skrzydłokwiat to świetny oczyszczacz powietrza. Jest łatwy w uprawie i ma piękne kwiaty.

Katarzyna Laszczak
Paproć nefrolepis

Nefrolepis to najbardziej popularny gatunek paproci domowych.

Katarzyna Laszczak
Aglaonema

Aglaonema też należy do roślin odpornych na błędy i zaniedbanie.

Katarzyna Laszczak
Dracena wonna

Draceny są dekoracyjne i nie sprawiają problemów.

Katarzyna Laszczak
Fitonia

Fitonie są niewielkie, więc jeśli nie mamy miejsca na duże rośliny, sprawdzą się bardzo dobrze.

Katarzyna Laszczak
Szeflera parasolowata

Szeflery były kiedyś bardzo popularne. Warto sobie o nich przypomnieć.

Katarzyna Laszczak
Storczyk dendrobium

Storczyki dendrobium nie są tak popularne jak falenopsisy, ale również b z trudu można je kupić.

Katarzyna Laszczak
Asparagus gęstokwiatowy

Asparagus gęstokwiatowy jest bardzo dekoracyjny.

GoranH - pixabay.com
Bluszcz

Bluszcze równie dobrze rosną w domu, co na zewnątrz.

Pezibear - pixabay.com
Zielistka

Zielistka ma niewielkie wymagania i jest łatwa w uprawie.

Structuro - pixabay.com
Epipremnum złociste (scindapsus złoty)

Pędy epipremnum mogą się piąć po podporach lub malowniczo zwisać.

Katarzyna Laszczak

Skąd się biorą zanieczyszczenia powietrza w domu

Źródłem emisji toksyn zanieczyszczających nasze otoczenie mogą być np.: pracujące komputery, meble, wykładziny, dywany, ściany, farby malarskie i drukarskie, preparaty owadobójcze, odświeżacze powietrza, dym papierosowy, kleje, a nawet środki czystości, materiały biurowe i kosmetyki.

Wydzielają one między innymi takie substancje chemiczne jak: formaldehyd, dwutlenek węgla, amoniak, benzen, trójchloroetylen, ksylen, nikotyna, oktan i toluen.

Wprawdzie stężenie szkodliwych związków w mieszkaniach nie jest zwykle na tyle wysokie, aby bezpośrednio zagrażać naszemu zdrowiu, ale wdychanie ich przez dłuższy czas może skutkować pogorszeniem samopoczucia, trudnościami w oddychaniu, bólami i zawrotami głowy, spadkiem koncentracji, sennością, nerwowością, nasileniem objawów alergicznych oraz ogólnym osłabieniem organizmu.

Dowiedz się: Czy w Twoim domu występują szkodliwe lotne związki organiczne? I jak ograniczyć i ilość

Jakie rośliny pomogą nam oczyścić powietrze w domu

Jeśli więc chcemy poprawić panujący w naszym domu mikroklimat, wybierzmy rośliny, które skutecznie nam w tym pomogą (pełna lista w tabeli poniżej). Niektóre z nich doskonale radzą sobie z zawartym w klejach, detergentach, farbach malarskich i drukarskich oraz lakierach ksylenem i toluenem (np. areka, trzykrotka, dracena, bluszcz, azalia, figowce czyli fikusy).

Inne dobrze neutralizują wydzielany przez rozpuszczalniki oktan (np. figowiec Benjamina). Jeszcze inne skutecznie pochłaniają znajdujący się w dymie papierosowym, klejach, farbach, lakierach i meblach benzen (np. skrzydłokwiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzysto-żyłkowana, sansewieria, aglaonema, storczyk dendrobium).

Rośliny są też w stanie zneutralizować obecny w farbach, lakierach, tuszach i klejach trójchloroetylen (np. skrzydłowiat, bluszcz, dracena, gerbera Jamesona, trzykrotka purpurowa, fitonia srebrzysto-żyłkowana ), zawarty w niektórych kosmetykach aceton (np. skrzydłokwiat) oraz znajdujący się w detergentach amoniak (np. figowce, aglaonema).

Polecamy: Oczyszczające storczyki dendrobium i inne piękne odmiany orchidei, łatwe w uprawie

Wiele gatunków roślin dobrze radzi sobie także z neutralizacją wszechobecnego i niebezpiecznego formaldehydu, który znajduje się między innymi w wielu kosmetykach, detergentach, farbach, lakierach, gazetach, płytach wiórowych i materiałach budowlanych.

Z formaldehydem radzą sobie m.in. filodendron pnący, różanecznik, daktylowiec, figowce, zielistka, chamedora, nefrolepis wysoki, sansewieria, dracena, bluszcz, skrzydłokwiat, hoja różowa, trzykrotka, storczyk dendrobium, difenbachia, szeflera parasolowata, daktylowiec niski, gerbera Jamesona, asparagus gęstokwiatowy, aglaonema, epipremnum złociste.

Rośliny oczyszczające powietrze

Rośliny domowe oczyszczające powietrze - zdjęcie 2

Tlen i nawilżenie powietrza gratis, czyli zdrowy mikroklimat dzięki kwiatom doniczkowym

Wszystkie rośliny doniczkowe pochłaniają również duże ilości szkodliwego dwutlenku węgla i produkują cenny tlen. Nocą wprawdzie oddają część pobranego CO2 z powrotem do atmosfery, ale w ilościach kilkukrotnie mniejszych, niż go pobierają, więc i tak oddają nam dużą przysługę.

Podpowiadamy: Jak dbać o kwiaty doniczkowe w sezonie grzewczym

Rośliny doniczkowe nie tylko oczyszczają powietrze z toksyn i substancji chemicznych oraz wzbogacają je w tlen, ale też nawilżają wokół siebie atmosferę (parowanie wody przez liście), tworząc w mieszkaniu przyjazny i zdrowy mikroklimat. Z tego względu warto uprawiać je we wszystkich pomieszczeniach, w których przebywamy, a przede wszystkim w sypialni, w pokoju dziecięcym (z wyjątkiem gatunków trujących np. diffenbachii) oraz w biurze.

Oczywiście nie jest tak, że jedna roślina, szczególnie niewielka, oczyści powietrze w całym domu. Im więcej ich, tym lepiej. Ale każda będzie pomocą w zapewnieniu świeższego powietrza.

 

 

Oceń artykuł
5,00 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także