Rośliny do pokoju dziecka – jakie wybrać, a jakich unikać [ZDJĘCIA]

0
Kwiaty w pokoju dziecka
Rośliny do pokoju dziecka trzeba wybrać uważnie. Ale warto to zrobić, bo nie tylko ozdobią pokój, oczyszczą powietrze, ale przede wszystkim - mogą sprawić dziecku radość.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby nasze dziecko miało swoje rośliny. Jednak trzeba je wybrać uważnie, żeby nasza pociecha miała z nich radość i nie ucierpiała w kontakcie z roślinami. Polecamy kwiaty do pokoju dziecka.

Rośliny to ważna cześć wystroju każdego wnętrza. Nie tylko sprawiają, że nasze otoczenie staje się bardziej atrakcyjne i przyjazne, ale też zdrowsze i mniej toksyczne. Niestety, nie wszystkie rośliny doniczkowe nadają się do każdego pomieszczenia i nie wszędzie można je uprawiać, czego przykładem jest choćby pokój dziecka.

Nasze pociechy nie zawsze wiedzą, co jest dla nich dobre i bezpieczne, a jednocześnie chętnie badają otaczający je świat, próbując nowych smaków i sprawdzając wytrzymałość przedmiotów, dlatego musimy być bardzo ostrożni, wprowadzając do ich pokoju rośliny.

Przeczytaj też: Trujące rośliny domowe - na nie trzeba uważać

Uważaj na rośliny doniczkowe z kolcami i dekoracyjnymi owocami

W pokoju dziecka nie możemy ustawić donicy z kaktusem ani wilczomleczem lśniącym, gdyż chwila nieuwagi wystarczy, żeby dziecko pokaleczyło się ich kolcami lub zrobiło sobie inna krzywdę. W jego pokoju nie możemy również umieścić żadnej rośliny ozdobnej z owoców, gdyż zdecydowana większość z nich, to gatunki trujące lub niejadalne.

Niewiele potrzeba aby doszło do tragedii, jeśli na stoliku dziecięcym postawimy doniczkę z uroczą, ale zdradliwą psianką koralową czy nerterą płożącą. Ich owoce są wprawdzie bardzo dekoracyjne, ale też niebezpieczne, szczególnie dla małego dziecka. Kiedy nasza pociecha, skuszona ich jaskrawymi barwami zdecyduje się potraktować je jako przysmak, w najlepszym razie może skończyć się to dla niej poważnymi kłopotami żołądkowymi i wizytą u lekarza.

Rośliny niebezpieczne - tych roślin NIE powinno być w pokoju dziecka

Psianka koralowa

Psianka koralowa i nertera płożąca mają atrakcyjne, ale trujące owoce. Tych roślin absolutnie nie powinno być w pokoju dziecka.

Agata Kaźmierczak
Kaktusy

Kaktusy mają oczywiście niebezpieczne kolce. Poza tym wcale nie są najłatwiejsze w uprawie, dlatego do pokoju dziecka absolutnie się nie nadają.

Ulleo - pixabay.com
Wilczomlecz lśniący

Wilczomlecz lśniący ma na łodygach mocne kolce, a jego sok jest toksyczny. Tej rośliny nie stawiajmy w pokoju dziecka.

EnginAkyurt - pixabay.com
Oleander

Oleandry czasem zimujemy w domu. Jednak wszystkie części tej rośliny są trujące, dlatego nie powinny być dostępne dla dzieci.

Katarzyna Laszczak
Trójskrzyn (kroton)

Kolorowe liście trójskrzynów (krotonów) wyglądają bardzo ładnie, ale ich spożycie oznacza ciężkie zatrucie.

Katarzyna Laszczak
Anturium

Anturium ma ładne kwiaty ze "świńskimi ogonkami". Ale to również roślina toksyczna, więc nie ma dla niej miejsca w pokoju dziecka.

Katarzyna Laszczak
Pierwiosnki kubkowate

Pierwiosnki kubkowate wyglądają niewinnie i bardzo ładnie, ale ich liście są pokryte włoskami, które zawierają toksyczną substancję. Nie ozdabiajmy nimi pokoju dziecięcego.

Katarzyna Laszczak
Difenbachia

Difenbachia zawiera toksyczny sok. Zjedzenie kawałka liścia, czy nawet kontakt z oczami lub ustami będzie dla dziecka niebezpieczny.

Katarzyna Laszczak
Poinsecja - gwiazda betlejemska

W okresie Świąt Bożego Narodzenia nie ozdabiajmy pokoju naszej pociechy gwiazdami betlejemskimi. Ta roślina jest trująca, a dla dziecka może wyglądać bardzo apetycznie.

Angelinaelv - pixabay.com
Filodendron

Filodendrony zawierają dużo szczawianu wapnia. Zjedzenie fragmentu rośliny lub kontakt z jej sokiem jest bardzo niebezpieczne.

Hans - pixabay.com
Cyklamen

Nie ryzykujmy też z cyklamenami. Wprawdzie trujące są ich kłącza, ale wyobraźnia dzieci nie zna granic.

JACLOU-DL - pixabay.com
Monstara dziurawa

Również sok monstery jest niebezpieczny.

Katarzyna Laszczak
Gerbera

Gerbery ładnie kwitną w doniczce, ale silnie pylą, dlatego mogą podrażniać i powodować alergie u dzieci.

Pezibear - pixabay.com
Hoja

Hoja pięknie kwitnie, ale mocno pachnie - co dla dziecka może być nieprzyjemne, a nawet niezdrowe.

Rupesh - pixabay.com
Hipeastrum

Hipeastrum czyli zwartnica, a także niezwykle podobne amarylisy również nie są roślinami odpowiednimi do pokojów dziecięcych. Są trujące.

Sandid - pixabay.com
Jaśmin w doniczce

Jaśmin ma delikatne kwiaty, ale ich zapach może być zbyt intensywny do pokoju dziecka.

Watsilchum - pixabay.com
Zamiokulkas

Zamokulkasy są bardzo łatwe w uprawie, ale nie nadają się do pokoju dzieci. Te rośliny również są toksyczne.

Katarzyna Laszczak

Inne rośliny, których nie powinno być w pokoju dziecka

Do pokoju dziecięcego nieodpowiednie są też rośliny, których sok ma toksyczne lub parzące właściwości. Badając świat, dziecko może zechcieć sprawdzić, jak z bliska wygląda lub smakuje kolorowy liść difenbachii czy trójskrzynu (krotona), a to już będzie oznaczać poważne kłopoty. Kiedy sok tych roślin dostanie się do ust lub oczu malca, może spowodować bardzo groźne w skutkach zatrucia, podrażnienia lub inne problemy zdrowotne.

Wśród roślin, których z różnych powodów nie należy umieszczać w dziecięcym pokoju znajdują się także oleandry, monstery, bluszcze, filodendrony, hipeastrum, cyklameny, anturium, zamiokulkas, pierwiosnki kubkowate, a także kwiaty silnie pylące (np. gerbery) lub mocno pachnące (np. kwitnące hoje, jaśminy kwieciste), które mogłyby powodować u dzieci alergie, bóle głowy lub trudności w zasypianiu. W okresie Świąt Bożego Narodzenia, nie ozdabiajmy też pokoju dziecka poinsecjami (gwiazdami betlejemskimi), bo ich sok jest toksyczny.

Podpowiadamy: Jak uprawiać papirus w doniczce

Rośliny odpowiednie do pokoju dziecka

Choć lista zakazanych dla dzieci roślin jest całkiem spora, nie brakuje gatunków, którymi bez obaw możemy ozdobić pokój dziecięcy. Należą do nich między innymi urocze i długo kwitnące saintpaulie (zwane fiołkami afrykańskimi), mało wymagające i bardzo ozdobne zielistki (szczególnie odmiany pasiaste), niekłopotliwe i kolorowe trzykrotki, nieco egzotyczne cibory (papirusy), romantyczne nefrolepisy (paprocie), wytrzymałe sansewierie czy kochające słońce grubosze i eszewerie.

Rośliny, które mogą być w pokoju dziecka

Saintpaulia (sępolia) zwana fiołkiem afrykańskim

Sępolie zwane fiołkami afrykańskimi są łatwe w uprawie, ładnie kwitną i są bezpieczne dla dzieci.

Zoosnow - pixabay.com
Trzykrotka

Trzykrotki są mało wymagające i bezpieczne dla dzieci.

Katarzyna Laszczak
Bazylia i pietruszka

Rośliny jadalne, takie jak bazylia, pietruszka, szczypiorek, spokojnie mogą rosnąć w doniczce, pod opieką naszego dziecka.

Hallelujah7 - pixabay.com
Grubosz zwany drzewkiem szczęścia

"Drzewka szczęścia" wyglądają atrakcyjnie i mogą rosnąć w pokojach dzieci.

Hans - pixabay.com
Eszewerie

Eszewerie są bardzo dekoracyjnie i nie zaszkodzą dzieciom. Zniosą też niezbyt częste podlewanie.

jsbaw7160 - pixabay.com
Cibora, zwana papirusikiem

Do pokoju dziecka nadają się też cibory. Pamiętajmy tylko, że te rośliny uwielbiają wodę, więc trzeba je regularnie podlewać.

Sumet - pixabay.com
Paproć nefrolepis

Paproć nefrolepis jest bardzo ładną i bezpieczną rośliną.

Katarzyna Laszczak

Pożytki z roślin i bezpieczeństwo

Będą nie tylko zdobiły otoczenie dziecka, ale też sprawią, że powietrze w ich pokoju stanie się czystsze i zdrowsze (rośliny mają zdolność pochłaniania i neutralizowania niektórych toksyn, pochodzących z farb, mebli i wykładzin jak np. formaldehydu, trójchloroetylenu, benzenu, ksylenu czy toluenu). Oczywiście nie powinniśmy ustawiać ich w zasięgu ciekawskich raczek małego dziecka, bo chociaż są to rośliny stosunkowo bezpieczne, lepiej nie kusić losu i nie eksperymentować ze zdrowiem naszych pociech.

Poznaj: Rośliny, które oczyszczają powietrze w domu

Rośliny dla małej ogrodniczki i ogrodnika

Gdy dzieci od małego oswoją się z roślinami, być może zechcą same się nimi zaopiekować. Kiedy już trochę podrosną, możemy im to umożliwić, dając do uprawy odpowiednie rośliny. Muszą być to gatunki niewymagające i bezpieczne, dlatego najlepiej zdecydować się na rośliny jadalne, które możemy wysiać do doniczki, takie jak szczypiorek, rzeżucha, bazylia, pietruszka czy szybko rosnąca fasolka lub niektóre kwiaty ogrodowe jak np. aksamitki.

Możemy też poszukać w sklepach gotowych zestawów roślin, przeznaczonych do uprawy dla dzieci. Znajdziemy je postaci kompletu nasion, roślin posadzonych w zabawnych pojemnikach lub zestawów edukacyjnych (np. Clementoni, zestaw edukacyjny Ogród Botaniczny).

Dbanie o własne rośliny i obserwowanie ich rozwoju zapewni dziecku mnóstwo zabawy, a przy okazji nauczy je odpowiedzialności, bo przecież kiedy zapomną o swoich obowiązkach i nie podleją kwiatów na czas, ich rośliny po prostu zwiędną.

Dowiedz się też: Jak stosować nabłyszczacze liści i jaki nabłyszczacz wybrać

Oceń artykuł
4,80 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy
Więcej na ten temat:

,

Autor: Katarzyna Józefowicz

Polecamy Ci również

Zobacz także