Rośliny cieniolubne w domu

Rośliny cieniolubne w domu

cisus rombolistnyJeśli mamy w mieszkaniu pomieszczenia, w których zawsze panuje półmrok, możemy je wypełnić roślinami, dobrze czującymi się w cieniu.

W procesie fotosyntezy, zielone części roślin zawierające chlorofil absorbują światło. Wykorzystują je następnie jako źródło energii, za pomocą której dwutlenek węgla i woda przekształcane są w cukier i skrobię potrzebną do rozwoju roślin. Proces ten jest szczególnie ważny dla roślin żyjących w pomieszczeniach, które zazwyczaj otrzymują mniej energii świetlnej, niż te rosnące w naturalnym środowisku. Rośliny, które uprawiamy w pomieszczeniach często pochodzą z lasów tropikalnych. Warunki, jakie panują tam w naturze to duża wilgotność, wysoka temperatura i ograniczony dostęp do światła. Cień to dla wielu roślin to warunek optymalnego rozwoju.

Intensywność światła
Nawet jeśli pomieszczenie wydaje nam się jasne, intensywność światła może być w nim niewielka. Zazwyczaj rośliny w pomieszczeniach otrzymują zaledwie ¼ światła z zewnątrz. Pamiętajmy też, że intensywność oświetlenia zmienia się w ciągu dnia w różnych częściach pokoju – zależy od ustawienia okien i przeszklonych drzwi w stosunku do stron świata, a także od przeszkód na zewnątrz, takich jak inne budynki i drzewa, które mogą zasłaniać dostęp światła.

Z której strony okno
Przez okna skierowane na południe najdłużej w ciągu dnia wpada do domu światło słoneczne. Okna z ekspozycją od wschodu oświetlone są rano, zachodnie zaś późnym popołudniem. Okna wychodzące na północ w ogóle nie otrzymują bezpośredniego światła, ale za to przez cały dzień korzystają ze stosunkowo równomiernego dostępu do światła pośredniego.

Podział roślin cieniolubnych
aukuba japońskaRośliny cieniolubne różnią się pod względem wymagań, co do intensywności światła i temperatury, jaka jest im potrzebna do prawidłowego rozwoju.

  • Rośliny chłodnego cienia – paprocie oraz wszelkiego rodzaju rośliny cebulowe.
  • Chłodny półcień jest lubiany przez araukarię, aukubę, cisus, fatsję japońską, figowiec pnący, bluszcz, howeę oraz szeflerę.
  • Umiarkowanie ciepły cień jest też odpowiedni dla większości palm i paproci.
  • Ciepły cień lubią: difenbachia, zielistka, dracena obrzeżona, monstera dziurawa, pieprzówka, filodendron, scindapsus złoty oraz zroślicha.
Oceń artykuł
3,24 / 17 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Kubiak

Zdjęcia: gimplants.pbworks.com, pendernursery.com

Polecamy Ci również

Zobacz także