Jeśli mamy w mieszkaniu pomieszczenia, w których zawsze panuje półmrok, możemy je wypełnić roślinami, dobrze czującymi się w cieniu.
W procesie fotosyntezy, zielone części roślin zawierające chlorofil absorbują światło. Wykorzystują je następnie jako źródło energii, za pomocą której dwutlenek węgla i woda przekształcane są w cukier i skrobię potrzebną do rozwoju roślin. Proces ten jest szczególnie ważny dla roślin żyjących w pomieszczeniach, które zazwyczaj otrzymują mniej energii świetlnej, niż te rosnące w naturalnym środowisku. Rośliny, które uprawiamy w pomieszczeniach często pochodzą z lasów tropikalnych. Warunki, jakie panują tam w naturze to duża wilgotność, wysoka temperatura i ograniczony dostęp do światła. Cień to dla wielu roślin to warunek optymalnego rozwoju.
Polecamy poradnik: Kwiaty domowe na wschodni lub zachodni parapet
Zwróć uwagę na intensywność światła
Nawet jeśli pomieszczenie wydaje nam się jasne, intensywność światła może być w nim niewielka. Zazwyczaj rośliny w pomieszczeniach otrzymują zaledwie ¼ światła z zewnątrz. Pamiętajmy też, że intensywność oświetlenia zmienia się w ciągu dnia w różnych częściach pokoju – zależy od ustawienia okien i przeszklonych drzwi w stosunku do stron świata, a także od przeszkód na zewnątrz, takich jak inne budynki i drzewa, które mogą zasłaniać dostęp światła.
Nasłonecznienie, a lokalizacja okna
Przez okna skierowane na południe najdłużej w ciągu dnia wpada do domu światło słoneczne. Okna z ekspozycją od wschodu oświetlone są rano, zachodnie zaś późnym popołudniem. Okna wychodzące na północ w ogóle nie otrzymują bezpośredniego światła, ale za to przez cały dzień korzystają ze stosunkowo równomiernego dostępu do światła pośredniego.
Przeczytaj również: Bonsai łatwy w uprawie, czyli fikus Ginseng
Podział roślin cieniolubnych
Rośliny cieniolubne różnią się pod względem wymagań, co do intensywności światła i temperatury, jaka jest im potrzebna do prawidłowego rozwoju.
UWAGA: jeśli zdecydujemy się na rośliny, które lubią cień - nie stawiajmy ich na parapecie!
- Rośliny chłodnego cienia – paprocie oraz wszelkiego rodzaju rośliny cebulowe.
- Chłodny półcień jest lubiany przez araukarię, aukubę, cisus, fatsję japońską, figowiec pnący, bluszcz, howeę oraz szeflerę.
- Umiarkowanie ciepły cień jest też odpowiedni dla większości palm i paproci.
- Ciepły cień lubią: difenbachia, zielistka, dracena obrzeżona, monstera dziurawa, pieprzówka, filodendron, scindapsus złoty oraz zroślicha.