Rośliny cebulowe - pielęgnacja

Właściwa pielęgnacja roślin cebulowych to pewność, że będą co roku pięknie kwitły.

Wiele roślin kupujemy w okresie ich kwitnienia. Czasem roślina obumiera mimo iż o nią dbamy. Tymczasem może to być po prostu kolejny etap w jej rozwoju.
Cebulki odporne na mróz często są trzymane w domach jako rośliny sezonowe. Sadzone w doniczkach żonkile czy hiacynty pielęgnujemy do momentu aż zakwitną. W następnym sezonie kupujemy zaś nowe kwitnące w doniczkach rośliny. Prawdą jest natomiast, że rosnące w małej ilości podłoża i źle pielęgnowane rośliny cebulowe nie są w stanie w takich warunkach wytworzyć dość substancji zapasowych, by w następnym sezonie zakwitnąć.

Kwitnące co roku

Jeśli chcemy przechowywać cebulki z sezonu na sezon, powinny rosnąć w środowisku bogatym w substancje odżywcze. Mogą wtedy bujnie rozwijać się z roku na rok. Odżywiamy roślinę kompostem i nawozami mineralnymi oraz podlewamy wodą aż do momentu, gdy liście zaczną żółknąć i więdnąć. Wówczas stopniowo ograniczamy podlewanie aż do wyschnięcia podłoża. Cebulkę wyjmujemy z podłoża i delikatnie usuwamy obumarłe liście lub łodygi – najlepiej jest obciąć je, a nie obrywać. Cebulki przechowujemy w chłodnym i suchym miejscu do wiosny. Tak przechowywane powrócą do bujnego wzrostu i kwitnienia.

Cebulki – co to jest?

Cebulki to niejednoznaczny termin, którym określamy organy roślinne znajdujące się pod ziemią. W rzeczywistości mówiąc o cebulkach myślimy o cebulach właściwych, kłączach, bulwach i bulwiastych korzeniach.

Cebulki to część podziemna rośliny składająca się z wielu warstw. Przykładem roślin cebulowych są: narcyz, tulipan, lilia, szafirek, przebiśnieg czy hiacynt.

Kłącza przypominają korzeń, ale w rzeczywistości mogą być podziemną łodygą, zawierającą zarówno korzenie jak i pędy. Kłącza rozrastają się pod ziemią bardzo szybko. Najbardziej znane rośliny to kaana czy irysy. Łatwo je rozmnażać przez podział kłącza.

Bulwy to krótkie i grube owalne podziemne części łodygi pokryte pąkami. Rośliny takie jak: dalie, liliowce, kaladium, zawilec, begonia, glorioza, syngonium wyrastają z nabrzmiałych bulw. Bulwiaste łodygi podziemne są nabrzmiałe i wypuszczają pąki z liści przypominających łuski pozostałych po poprzednim sezonie. Przykłady to: jest tu mieczyk, krokus, krokosmia, frezja czy cyklamena.

Oceń artykuł
4,57 / 7 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Autor: Beata Czubaj

Źródło: Celtis

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także