Rośliny budzące grozę? "Straszne" rośliny na Halloween

4
Czarny nietoperz, czyli krąpiel Chantiera
Niektóre rośliny zadziwiają kształtem i kolorem. Niektóre mogą nawet przerażać...

Czy przyglądaliście się kiedyś naprawdę dziwnym roślinom? Przedstawiamy kilka takich, które wyglądają, jak rodem z horroru.

Rośliny o "strasznym" wyglądzie, to oczywiście rzecz umowna. Są przecież ludzie, którzy za najbardziej przerażające rośliny uważają szpinak, brokuły i brukselkę... na własnym talerzu.

Zobacz też: Ta roślina jest naprawdę straszna - kuzynka pokrzywy, która ma jad jak skorpion

Jest jednak okazja, żeby przyjrzeć się roślinom o nietypowym wyglądzie. Można się również nieco przestraszyć. Z przymrużeniem oka, prezentujemy straszne rośliny na Halloween.

Zobacz zdjęcia

Kolczakówka piekąca

Kilka gatunków kolczakówek, w tym piekącą, można spotkać w Polsce. Są one pod ścisłą ochroną, jako gatunek wymierający.

H.Krisp (own work) wikimedia.images CC BY-SA 3.0
Krąpiel Chantriera

Kwiaty krąpiel Chantriera przypominają pyszczki nietoperza (pewnie wampira).

FotoRabe - pixabay.com
Muchołówka

Muchołówka jest groźna tylko dla niewielkich owadów, ale gdyby urosła...

MonikaP - pixabay.com
Odmiana celozji srebrzystej - celozja grzebieniasta

Kwiaty celozji grzebieniastej wyglądają, jak twór nie z tej ziemi.

ThomasWolter - pixabay.com
Mandagora

Naziemna część mandragory wygląda niepozornie. Ale tę roślinę od starożytności uważano za magiczną.

Eriktx - pixabay.com
Wizja korzenia mandragory

W korzeniu mandragory dopatrywano się podobieństwa do ludzkiej postaci. Zawiera substancje psychoaktywne i trujące.

Eriktx - pixabay.com
Oczy lalki

Owoce czerńca grubopędowego mogą kojarzyć się o oczami lalek na szypułkach.

Cbaile19 (wikimedia.commons CC0 1.0)

Licencja CC BY-SA 3.0
Licencja CC0 1.0

Kolczakówka piekąca (Hydnellum peckii)

To wprawdzie nie roślina, ale rosnący w lasach iglastych grzyb, który wygląda, jakby był pokryty kroplami krwi. Bywa nazywany zębem diabła – i nietrudno zrozumieć dlaczego. Uwaga – jest objęty ochroną gatunkową, więc nawet jeśli go spotkacie – nie zrywajcie.

Krąpiel Chantriera (Tacca chantrieri André)

To ciekawa roślina pochodząca z południowo-wschodniej Azji, w Polsce może być uprawiana w doniczkach. Wyróżnia się fantazyjnym kształtem i brunatno-bordowym kolorem. Zwyczajowa angielska nazwa tej rośliny, czyli czarny nietoperz, doskonale oddaje jej wygląd.

Muchołówka (Dionea)

Zielone blaszki z czerwonym wnętrzem, otoczone rzędem kolczastych zębów – czego chcieć więcej od „strasznej” rośliny? Może tego, żeby była skutecznym drapieżnikiem, bo wspomniane zielone blaszki tworzą naprawdę śmiertelną pułapkę (spokojnie – tylko na owady, w dodatku nieduże).

Sprawdź: Co muchołówka może zrobić człowiekowi (WIDEO)

Mandragora (Mandragora officinarum)

To trochę zapomniana, ale naprawdę straszna roślina. Kwiaty ma wprawdzie dość delikatne, liście nawet ozdobne, owoce – średnio interesujące, ale to co najważniejsze, kryje się pod ziemią. Otóż korzenie mandragory mogą przypominać ludzką postać. Między innymi dlatego w starożytności i średniowieczu mandragora była uważana za silnie magiczną roślinę. W rzeczywistości jest trująca i... psychoatywna.

Dzbanecznik (Nepenthes)

Dość odstraszający wygląd ma także dzbanecznik. Jej liście są tak przekształcone, że tworzą wydłużony dzbanek z różowawoczerwonym lśniącym obrzeżem. Raczej kojarzy się z jakimś zmutowanym organem wewnętrznym niż „normalną” rośliną. W dodatku dzbanek jest wypełniony… płynem trawiennym, a obrzeże zdradziecko śliskie. Każdy, kto usiądzie na jej brzegu, znajdzie się w jej wnętrzu. Na szczęście ta roślina czyha tylko na owady.

Celozja srebrzysta (Celosia argentea) – celozja to ozdobna, niewysoka roślina, którą z powodzeniem można uprawiać na balkonach. Jedna z odmian ma sympatyczne, puszyste kwiatostany, ale występuje też odmiana (celozja grzebieniasta), której kwiaty mają niezwykłą formę – trudno wręcz dopatrzeć się „zwykłego” kwiatu w tym pomarszczonym tworze, pokrytym włoskami.

Podpowiadamy: Jak uprawiać różne odmiany celozji w ogrodzie i na balkonie

Oczy lalki (Actaea pachypoda) – czyli czerniec grubopędowy to krzewinki, które jesienią są pokryte białymi jagodami. Są ozdobione czarnym „oczkiem” i osadzone na czerwonych gałązkach. Rzeczywiście mogą kojarzyć się z oczami lalki osadzonymi na krwistych szypułkach. W dodatku roślina może nie tylko przestraszyć, ale też otruć. Naturalnie roślina występuje w Ameryce Północnej, ale jest uprawiana jako ozdobna w wielu częściach świata.

Oceń artykuł
5,00 / 4 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Katarzyna Laszczak

Polecamy Ci również

Zobacz także