Rośliny balkonowe – pielęgnacja i nawożenie

Rośliny balkonowe – pielęgnacja i nawożenie

Długo i obficie kwitnące kwiaty mogą być prawdziwą ozdobą naszego ogrodu lub balkonu. Jednak, aby mogły cieszyć oko musimy podejść do ich pielęgnacji w sposób kompleksowy. Już na etapie sadzenia roślin trzeba więc zadbać o odpowiednie dla danej odmiany warunki rozwoju a następnie o właściwe nawożenie.

Zarówno kwiaty balkonowe jak i ogrodowe mają określone wymagania, co do jakości gleby, ilości wody, światła, temperatury czy nawożenia. Wszystkie te czynniki mają istotny wpływ na wygląd i kondycję naszych roślin ozdobnych, w tym na długość i obfitość kwitnienia.

kwiaty na balkonie

Warunki życia

Jednym z najważniejszych czynników w uprawie roślin ozdobnych jest odpowiedni wybór podłoża. Część kwiatów preferuje glebę lekką, próchniczą, inne znowu mniej przepuszczalną gliniasto-piaszczystą. Dlatego projektując rozmieszczenie kwietników w ogrodzie, należy dobierać do siebie rośliny o podobnych wymaganiach glebowych. Na kwitnienie roślin ma oczywiście wpływ także ilość dostarczanej im wody. Te pochodzące ze strefy umiarkowanej, w której często występują opady, potrzebują regularnego i obfitego podlewania. Niedobór wody przejawia się u nich usychaniem liści, degeneracją kwiatów oraz wczesnym przekwitaniem. Odwrotnie jest z roślinami ze stref gorących, gdzie nawet po ulewnych deszczach wilgoć bardzo szybko odparowuje lub przenika głębiej. W  sytuacji, gdy kwiaty te mają za mokro, wątleją, przestają kwitnąć i giną. Oczywiście wszystkim roślinom ozdobnym, zarówno balkonowym jak i ogrodowym, trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła. Większość z nich wymaga stanowisk dobrze nasłonecznionych do półcienistych. Tylko nieliczne gatunki lepiej rosną w miejscach zacienionych. Niedobory światła powodują, że rośliny od razu tracą normalny wygląd. Wyciągają się w kierunku światła, stają się cienkie, łamliwe i bardziej wrażliwe na inne niesprzyjające czynniki np. choroby.

Nawożenie

Zasadniczy wpływ na kondycję oraz kwitnienie kwiatów ma dobrze skomponowane nawożenie. Zabieg ten przede wszystkim trzeba wykonywać regularnie, gdyż składniki pokarmowe z podłoża są szybko zużywane przez rośliny oraz wypłukiwane przez przepływającą wodę. Szczególnie ważne tym przypadku jest dostarczanie mikroelementów takich jak potas czy fosfor. Dzięki nim rośliny obficie kwitną i są dobrze wybarwione. Warto również zadbać o uzupełnienie poziomu żelaza i manganu, które mają udział w powstawaniu chlorofilu.

Nawozy do kwiatów ogrodowych, jak i balkonowych dostępne są zarówno w formie sypkiej jak i płynnej. Produkty krystaliczne można rozrzucać na powierzchni ziemi wokół rośliny. Trzeba jednak uważać, aby nie sypać ich na liście, bo mogą one w ten sposób zostać poparzone. Znacznie prostsze jest natomiast stosowanie nawozów w płynie. Wystarczy podczas podlewania roślin dodać zalecaną przez producenta ilość środka do wody.

Rośliny balkonowe najlepiej zasilać jest raz w tygodniu, natomiast  ogrodowe od wiosny do połowy sierpnia co 3-4 tygodnie. Możemy stosować nawozy uniwersalne - krystaliczne lub płynne. Dużo lepszym rozwiązaniem są jednak  specjalistyczne preparaty opracowane pod wymagania konkretnych roślin lub grupy roślin. Przykładowo sufrinie potrzebują dużej ilości żelaza, które można dostarczy im stosując specjalnie przeznaczony do nich nawóz marki Florovit. W gamie dostępne są również produkty do pelargonii, róż, datur, powojników czy hortensji.

Codzienna pielęgnacja

Codzienna pielęgnacja kwiatów nie powinna jednak ograniczać się wyłącznie do podlewania i nawożenia. Warto również zadbać o wygląd naszych roślin. Bardzo skutecznym zabiegiem w przypadku niektórych z nich jest usuwanie wierzchołków pędu głównego. Pobudza to kwiat do wytwarzania bocznych pędów, dzięki czemu uzyskuje ona krzaczasty pokrój. Niezwykle istotne jest także usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Pozwala to nie tylko zachować ładny wygląd rośliny, ale również utrzymać porządek w ogrodzie lub na balkonie. Dodatkowo uniemożliwia to wytworzenie nasion i kieruje całą energię rośliny na wytworzenie nowych kwiatów.
Właściwa pielęgnacja kwiatów wymaga dużego zaangażowania. Jednak długo i obficie kwitnące rośliny z pewnością będą najlepszą ozdobą zarówno naszego balkonu jak i ogrodu.

Oceń artykuł
5,00 / 2 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i skomentuj pierwszy

Opracowanie: Katarzyna Laszczak

Źródło: Florovit

Zdjęcia: Katarzya Laszczak, Florovit

Polecamy Ci również

Zobacz także