Rodzaj gleby - jak rozpoznać?

1
Rodzaj gleby - jak rozpoznać?

Żyzna, biologicznie odżywiona gleba jest swoistą kuchnią, w której przyrządza się potrawy dla roślin.

Organizmy glebowe odgrywają podstawową rolę w tym procesie. Liczba organizmów żywych w glebie jest silnie zróżnicowana, a i same gleby też bardzo różnią się od siebie. Rodzaj gleby zależy od składu chemicznego. Każdy może sam w prosty sposób określić rodzaj gleby. Wystarczy wziąć w dłoń grudkę wilgotnej ziemi, zgnieść, a następnie rozetrzeć na dłoni.

Wyniki:

  • gdy nie można uformować wałka grubości ołówka, gleba nie jest zwięzła - mamy do czynienia z piaskiem;
  • gdy nie można uformować wałka grubości ołówka, ale gleba jest zwięzła zwięzła - piasek gliniasty;
  • gdy nie można uformować wałka grubości połówki ołówka - glina silnie piaszczysta;
  • gdy można uformować wałek średniej grubości, gleba skrzypi miedzy palcami - glina;
  • gdy można uformować wałek średniej grubości, gleba słabo skrzypi, a po przełamaniu ma matową powierzchnię - piaszczysta glina,
  • gdy gleba po przełamaniu ma szklistą powierzchnię - ił gliniasty;
  • gdy gleba jest miękka jak masło – ił.

Znaczną część gleby stanowią składniki mineralne, takie jak piasek, iły, kamienie i żwir, ale również życiodajna próchnica. Od ich wzajemnej proporcji zależy zdolność ziemi do gromadzenia wody, powietrza i związków odżywczych.
W każdym ogrodzie gleba ma nieco inny skład i strukturę. Na piaskach jest uboga i lekka, w dolinach rzek - żyzna i dość ciężka, na terenach podgórskich - kamienista. Jeżeli długo leżała odłogiem, staje się zbita i trudna do uprawy. Dla właścicieli ogrodów ważne jest, czy ziemia faktycznie nadaje się do uprawy wybranych gatunków roślin. Powinniśmy też wiedzieć, jak rozpoznać rodzaj gleby, a co za tym idzie - co w naszym ogrodzie będzie rosło dobrze, a z czego powinniśmy zrezygnować lub jak przystosować glebę do potrzeb roślin, które chcielibyśmy posadzić.

Oceń artykuł
3,60 / 5 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Marcin Olow

Zdjęcia: fotolia

Polecamy Ci również

Zobacz także