Ridery ogrodowe - czym kosić trawę?

1
Koszenie trawy
Wybierając kosiarkę samojezdną należy brać pod uwagę powierzchnię trawnika, ukształtowanie terenu lecz także sposób pielęgnacji trawy.

Kosiarka samojezdna nie przyda się każdemu. Jej kupowanie do niewielkiego ogrodu gęsto obsadzonego drzewami i ze sporą ilością elementów małej architektury mija się z celem.

Wydanie co najmniej kilku tysięcy złotych na rider, traktor, czy kosiarkę o zerowym promieniu skrętu tylko po to, by skosić środek trawnika o powierzchni 100 mkw. to pomysł co najmniej ekscentryczny. Co innego jednak jeśli trawą obsiany jest ponad hektar – wówczas kosiarka samojezdna bardzo ułatwia i przyspiesza pielęgnowanie trawnika.

To Cię zainteresuje: Choroby trawnika – jesień i zima

Wśród kosiarek samojezdnych można wyróżnić trzy typu urządzeń – ridery, traktory i kosiarki o zerowym promieniu skrętu (ZHT). Z wyglądu wszystkie przypominają miniaturowe ciągniki rolnicze, różnią się jednak budową i funkcjonalnością, a co za tym idzie przeznaczeniem do używania na różnych terenach.

Rider, traktor, ZHT - co za różnica?
W traktorze noże tnące umieszczone są pod maszyną, a silnik umieszczony jest z przodu. Urządzeniem kieruje się podobnie jak samochodem - przy pomocy kierownicy. Kierowca nie widzi pola cięcia, gdyż znajduje się ono pod nim. Z tego powodu traktory najlepiej sprawdzają się na dużych powierzchniach obsianych trawą, na których nie ma przeszkód do omijania (elementów małej architektury, drzew).Są szczególnie przydatne do koszenia trawy na polach golfowych, boiskach  i w innych tego typu obiektach.
Zasadniczą różnicą między traktorem, a riderem, jest umieszczenie noży tnących - w riderze znajdują się z przodu. W riderach montowany jest też przegubowy układ kierowniczy, który umożliwia zachodzenie tylnych kół pod maszynę przy skrętach, co sprawia, że są dużo bardziej zwrotne od traktorów i mają mały promień skrętu. Dlatego dobrze sprawdzają się w dużych ogrodach ze sporą ilością małej architektury i drzew. Rider zapewnia dużo lepszy dostęp do narożników, pod krzewy, czy ławki, jak traktor, a ponadto kierowca widzi pole cięcia, co umożliwia precyzyjne manewrowanie.

Zobacz również: Trawy ozdobne do ogrodu

Kosiarki ZHT nie są sterowane za pomocą kierownicy, a dwóch pionowych manetek (dźwigni). Ich prowadzenia trzeba się nauczyć podobnie, jak jazdy samochodem. System dźwigni i specjalna konstrukcja układu jezdnego pozwalają na obracanie urządzenia w miejscu o 360 stopni - stąd nazwa: kosiarki o zerowym promieniu skrętu. Kosiarki ZHT charakteryzują się dużymi szybkościami pracy i bardzo dużą wydajnością cięcia, zatem przeznaczone są przede wszystkim do koszenia wielohektarowych połaci trawy w ogrodach z dużą ilością przeszkód do ominięcia, co bardzo ułatwia możliwość obrócenia maszyny w miejscu.

Jak wybrać kosiarkę samojezdną
Wybierając kosiarkę samojezdną należy brać pod uwagę powierzchnię trawnika, ukształtowanie terenu lecz także sposób pielęgnacji trawy. Oprócz typu napędu, mocy silnika, zużycia paliwa, szerokości cięcia warto również zwrócić uwagę na dodatkowe wyposażenie i akcesoria. Kosiarkę samojezdną można bowiem wykorzystać nie tylko zgodnie z przeznaczeniem, lecz także do przewożenia różnych rzeczy na terenie ogrodu, zamiatania, czy odśnieżania. Warto zatem przed zakupem sprawdzić, czy dany model umożliwia podłączenie szczotek lub pługu śnieżnego. W zależności od tego, czy zamierzamy zbierać ściętą trawę, czy nie, można kupić model z bocznym lub tylnym wyrzutem trawy, albo koszem zbierającym. Są dostępne również wersje z systemami mielącymi trawę przed wyrzutem, dzięki czemu zmienia się ona w naturalny, zielony nawóz. Najwygodniejsze są jednak modele uniwersalne, w których do otworu wyrzutowego można przypiąć kosz, dzięki czemu kosiarka zmienia się w model zbierający.

Dowiedz się: Jak pielęgnować trawnik w czasie upałów

Kosiarki samojezdne to drogie urządzenia. W zależności od funkcji i mocy silnika kosztują od około 5 tys. zł do nawet 30 tys. Dlatego warto dokładnie przemyśleć wybór, by spory wydatek nie okazał się nietrafioną inwestycją. Pod uwagę trzeba wziąć powierzchnię trawnika i rodzaj zagospodarowania terenu. Przy bardzo dużych połaciach trawy, kosiarka z szerokością noży powyżej metra umożliwi szybsze koszenie, jednak na terenie z dużą ilością drzew i krzewów lepiej poradzi sobie sprzęt z większą ilością mniejszych noży o łącznej szerokości cięcia 70 cm - łatwiej będzie dotrzeć do trudnodostępnych zakamarków. Znaczenie ma również ukształtowanie terenu. Na płaskim terenie bez dużej ilości przeszkód wystarczy zwykły traktorek z napędem na dwa koła, jednak jeśli trawnik to pagórki porośnięte murawą lepiej kupić model "terenowy" z napędem na cztery koła. Na płaskim trawniku z dużą ilością drzew, czy elementów małej architektury najłatwiej z kolei manewrować kosiarką ZHT.

Oceń artykuł
4,14 / 14 głosów
Co sądzisz na ten temat
Zaloguj się i dodaj swój komentarz

Autor: Sylwia Kozłowska

Polecamy Ci również

Zobacz także